Trema, drżący głos i uczucie sparaliżowania, gdy stoimy przed wpatrzonym w nas audytorium. Dla większości osób występowanie przed publicznością jest rzadkością i nie lada wyzwaniem. Dzięki dobremu przygotowaniu sztukę przemawiania może opanować jednak każdy, a na pewno uczestnicy ostatniego spotkania Akademii Intelektu. 1 czerwca naszym gościem był prof. Aleksander Woźny z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział o podstawowych zasadach występów przed publicznością.

Akademia Intelektu O sztuce przemawiania

Fot. Beata Panek

Spotkania Akademii Intelektu mają na celu poszerzanie horyzontów oraz zdobywanie wiedzy na różnorodne tematy, które do tej pory były nam obce. Pomagają także w rozwijaniu praktycznych umiejętności. Podczas ostatniego wydarzenia mogliśmy dowiedzieć się, jak przygotować udane wystąpienie, poradzić sobie ze stresem i zdobyć uwagę słuchaczy.

O czym należy pamiętać, kiedy przyjdzie nam stanąć przed publicznością? Jak przemawiać, aby zyskać jej przychylność i zarazem pozostać sobą? Profesor Aleksander Woźny, znawca mediów i pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim udzielił nam kilka konkretnych wskazówek.

Nie trać publiczności z oczu

Najważniejszą cechą jest dialogowość wobec innych. Dobry mówca potrafi nawiązywać kontakt z odbiorcą. Nie chodzi tylko o kontakt wzrokowy. Dialogowość oznacza, że jesteśmy otwarci na słuchacza, bierzemy pod uwagę jego preferencje, mówimy to, co faktycznie może go zainteresować.

Istotna jest oczywiście także kreatywność. Nasze przemówienie powinno odróżniać się od innych, być niepowtarzalne i oryginalne. Przejdźmy dalej. Mówiąc żartobliwie, pierwsza zasada retoryki mogłaby brzmieć:

Nie wymądrzaj się

Używanie zbyt skomplikowanych słów nie sprawia, że zdobywamy dodatkowe punkty u publiczności. Należy mówić zrozumiale i nie silić się na zbytnią erudycję, gdyż może być źle odebrana przez audytorium. Jak powiedział prof. Aleksander Woźny: „Lubimy tych, którzy są trochę mądrzejsi od nas, ale nie zbyt mądrzy”.

Pamiętaj o tym, do kogo mówisz

Warunkiem dobrego przemawiania jest, choćby minimalna, znajomość środowiska odbiorców. Musimy wiedzieć jak najwięcej o tych, którzy będą nas słuchać. Umożliwia to dopasowanie tematu, formy i poruszanych treści do oczekiwań audytorium.

Inaczej występuje się w kameralnym gronie, a inaczej stając wobec większej grupy. Znaczenie może mieć także to, czy nasi odbiorcy wyznają podobne poglądy. A może pochodzą z zupełnie różnych środowisk lub grup kulturowych?

Akademia Intelektu

Fot. Beata Panek

Do mężczyzn mów inaczej niż do kobiet

Dużą rolę odgrywa także płeć odbiorców. W przemówieniach wyróżniamy styl męski i kobiecy. Sposób mówienia do mężczyzn nastawiony jest na rywalizację, dominację oraz na rozwiązywanie problemów i udzielanie rad. Natomiast, gdy odbiorcami są głównie kobiety, zwracamy uwagę na wzajemne relacje – współpracę i pragnienie zrozumienia.

Zadbaj o porywający wstęp i nie mniej porywające zakończenie

Dobra wypowiedź to wypowiedź dobrze opakowana. Powinna być atrakcyjna od samego wstępu. Przemówienie możesz zacząć na wiele sposobów. Dobrym pomysłem jest opowiedzenie anegdoty, dzięki której od samego początku zaciekawimy słuchaczy, nawiążemy z nimi kontakt i rozluźnimy atmosferę na sali. Wstęp może być także zaskakujący lub prowokujący i budować napięcie przy wprowadzeniu do głównego tematu. Nie mniej ważne jest podsumowanie i zakończenie – w końcu najdłużej w pamięci pozostaje to, co usłyszeliśmy ostatnio.

Zamiast się stresować, lepiej się przygotuj

A jak radzić sobie z tremą? Można nauczyć się nad nią panować, a przynajmniej ograniczać jej negatywny wpływ na nasze zachowanie. Pamiętaj: jak długo nie pokażesz, że się stresujesz, tak długo nikt się tego nie domyśli.

Najlepszym lekarstwem na tremę jest dobre przygotowanie do wystąpienia. Warto wykonać próbę przemówienia, przedstawić komuś na głos to, co chcemy powiedzieć. Bardzo ważny jest także plan wypowiedzi, którym możemy się wspomóc podczas wystąpienia. Jednak, gdy pominiemy coś, co znajdowało się w planie, nie przejmujmy się. Ma to być raczej pomocna ściąga, a nie sztywno wypunktowany przebieg wypowiedzi.

Pomagaj sobie intonacją głosu, ale nie przesadzaj z gestami

Po przerwie na poczęstunek druga część spotkania tradycyjnie przeznaczona była na pytania od publiczności. Uczestnicy Akademii Intelektu chcieli wiedzieć m.in., jak utrzymać zainteresowanie słuchających albo odzyskać ich uwagę. Klucz do sukcesu tkwi w właściwej intonacji. Jeżeli w odpowiednich momentach będziemy modulować i wzmacniać głos oraz artykułować wyraźniej niektóre frazy, nasza wypowiedź przestanie być monotonna i ożywi publiczność.

Nie przesadzaj z gestykulacją

Wiemy już, że bardzo ważny jest kontakt wzrokowy z odbiorcami. Uczestnicy spotkania pytali też o stosowanie mowy ciała i gestów. Zdaniem prof. Aleksandra Woźnego, gestykulacja nie powinna być zbyt ożywiona. Najlepiej przyjąć naturalną postawę i zachowywać się swobodnie, jednak nie na tyle, żeby stać z rękami w kieszeniach.

,,O sztuce przemawiania” było już ostatnim spotkaniem Akademii Intelektu w tym roku akademickim. Po wakacjach zapraszamy na ponowne spacery do Ogrodu Ossolineum, skąd traficie na kolejne inspirujące spotkania.

Przeczytaj relacje z innych wydarzeń minionego semestru

,,Prawda o Syrii”: Dr Ziad Abou Saleh o wojnie w Syrii, uchodźcach w Polsce i piwie z rasistami

Dr Ziad Abou Saleh w Akademii Intelektu

Fot. Pamela Gałka

Pasja. Marzenia. Film. Reżyser Paweł Przewoźny

Paweł Przewoźny Akademia Intelektu

Michał Wandzel o faktach i mitach na temat zdrowego odżywiania

Akademia Intelektu Michał Wandzel

Fot. Beata Panek

Michał Pater, podróżnik i autor popularnego bloga ,,Autostopem na Koniec Świata” – o swoich podróżach na Syberię

Autostopem na Koniec Świata Akademia Intelektu

Dagmara Kałkus, wolontariuszka DKMS o tym, jak oddaje się szpik w Polsce

Akademia Intelektu DKMS

Fot. Beata Panek

Dr Jarosław Jarząbek o współczesnych obliczach terroryzmu

Akademia Intelektu Jaroslaw Jarząbek

Fot. Dominika Mirko

Kim jesteśmy? Parę słów o Akademii Intelektu

Akademia Intelektu