Filmy kręci z dzieciakami z domu dziecka i czołowymi politykami, aktorami na planie i parami młodych stających na ślubnym kobiercu. Jest niezależnym twórcą filmowym, zapraszanym na warsztaty w całym kraju. Po godzinach rapuje i nagrywa własne płyty. Ma 26 lat i jest szczęśliwym mężem. Jak na to wszystko znajduje czas? Reżyser Paweł Przewoźny na ostatnim spotkaniu Akademii Intelektu opowiedział o swojej drodze do spełniania marzeń i podbił serca publiczności!

Paweł Przewoźny Akademia Intelektu

W ostatnich latach niezależna sztuka filmowa przeżywa prawdziwy rozkwit. Obraz wysokiej jakości nakręcimy nawet smartfonem. Programów do montażu jest bez liku. Dzięki temu nawet filmy amatorskie są kręcone i montowane na coraz wyższym poziomie.

Jednym z takich niezależnych twórców jest Paweł Przewoźny. Reżyser, założyciel White Studio i właściciel lokalnych telewizji prowadzi warsztaty i szkolenia w całym kraju. Zapraszają go do współpracy prywatne firmy, duże korporacje i fundacje. Po godzinach nagrywa własne płyty (pod pseudonimem Under), nie odmawia też spotkań. W czwartek 11 maja odwiedził Akademię Intelektu, gdzie opowiedział o swojej pasji i dał się poznać z porywającej strony.

Buntownik z wyboru

Prosty chłopak, wychowany na wsi. Tak Paweł Przewoźny mówi sam o sobie. Od początku chodził swoimi ścieżkami. Kiedy koledzy grali w nogę, on wolał jeździć na deskorolce. Znajomi słuchali disco polo, on poznawał świat rapu. Paweł Przewoźny pokochał go za autentyczność i bezpośredniość. Jak każda osobowość, wyróżniająca się spośród otoczenia, spotkał się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Przełom nastąpił dopiero, kiedy rozpoczął naukę w liceum i poznał osoby takie jak on sam – zapalone w rapie, jeździe na desce i podzielające podobne wartości.

A sztuka filmowa? Pociągała go od dzieciństwa – ulubioną zabawką przedszkolaka była plastikowa, dziecięca kamera. Potem jako dorastający chłopak nagrywał filmy sprzętem, który pożyczał od ojca. Talent Pawła rozwijał się bardzo dynamicznie. Nie umknęło to uwadze wychowawców w szkole, którzy polecili, aby ich podopieczny fotografował akademie, wydarzenia szkolne i wycieczki.

Oblane egzaminy na ,,Filmówce”? I całe szczęście!

Paweł Przewoźny skupiał się tylko na sztuce filmowej i nie chciał rekrutować na inne kierunki. Jego wielkim marzeniem były studia w łódzkiej „Filmówce”, jednak nie udało mu się przebrnąć egzaminów. Wrócił do domu i rozpoczął pracę w… zakładzie pogrzebowym. Brzmi nieco dziwnie? Trochę tak, ale dzięki pracy tam, mógł zdobyć pieniądze i znaleźć czas na szlifowanie warsztatu.

Zarabiał również dzięki konkursom, w których na tyle często zajmował wysokie pozycje, iż jego nazwisko stawało się coraz bardziej znane w „światku filmowym”. Główną nagrodą w jednym z takich konkursów były półroczne warsztaty w Gdyni. Paweł Przewoźny znów dał się zauważyć i wygrał rywalizację. To był kolejny moment zwrotny w jego życiu.

Po powrocie z Gdyni zaczął swój własny filmowy biznes. Założył White Studio, a w miarę rozwoju otrzymywał coraz więcej propozycji i zaproszeń do współpracy. Na przykład od dyrekcji jednego z ośrodków wychowawczych, gdzie poprzez rap i sztukę kinematografii pracował z młodzieżą.

Historia Pawła Przewoźnego, to najlepsza inspiracja dla tych, którzy chcą rozwijać swoje pasje, a nie mają odwagi lub boją się opinii innych. Swoją historią, opowiedzianą w przystępny i lekki sposób, podbił serca obecnych na spotkaniu i i zapewne zmotywował do działania wiele osób.

Paweł Przewoźny Akademia Intelektu

Paweł Przewoźny Akademia Intelektu

Kosmos i Syria – najbliższe spotkania Akademia Intelektu

Akademia Intelektu nie zwalnia tempa i szykuje następne wydarzenia, które odbędą się jak zawsze w czwartki. 18 maja w CODA Maciejówka odbędzie się kosmiczne spotkanie. Dosłownie kosmiczne. Gościem wydarzenia będzie Joanna Więckowska, która opowie o życiu we wszechświecie i jego zaczątkach. Czy poza Ziemią w Układzie Słonecznym istnieje jeszcze jakieś życie? Ile na ten temat wiemy, a na ile możemy tylko snuć przypuszczenia?

Akademia Intelektu

To nie pierwszy raz, kiedy będziemy gościć przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wcześniej, w kwietniu Piotr Kołaczek-Szymański opowiedział nam o ,,Śmierci z kosmosu, czyli rozbłyskach gamma” i rozbudził wśród słuchaczy ogromną ciekawość na temat astronomii. Nie inaczej będzie 18 maja.

Zapiszcie sobie również w kalendarzu datę kolejnego wydarzenia. W czwartek 25 maja gościem Akademii Intelektu będzie dr. Ziad Abou Salehem, Syryjczyk, który od 1983 roku mieszka we Wrocławiu. Jest wykładowcą akademickim, socjologiem, ekspertem w sprawie dialogu i negocjacji polsko-arabskich. Wspólnie z nim poszukamy ,,Prawdy o Syrii”. Dlaczego wybuchła w tym kraju wojna? Jaki wpływ ma konflikt na sytuację w Europie? Jaka przyszłość czeka Syrię? W drugiej części spotkania tradycyjnie będzie można zadawać pytania i rozwiać swoje wątpliwości.

Wydarzenia Akademii Intelektu są otwarte dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy!

Akademia Intelektu Ziad Abou Saleh