Terroryzm to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy, a nawet lat. O atakach słyszymy w telewizji, czytamy w prasie i w internecie. Ale czy jest to zjawisko nowe? Jak metody działań terrorystów zmieniły się w ostatnich latach? Kim są współcześni terroryści? Na te i inne pytania podczas spotkania Akademii Intelektu odpowiedział dr Jarosław Jarząbek z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Akademia Intelektu Jaroslaw Jarząbek

Fot. Dominika Mirko

Wydarzenia Akademii Intelektu są otwarte dla każdego, kto tylko jest zainteresowany tematem i chce posłuchać ciekawego gościa. Nie inaczej było w czwartek 9 marca. Na spotkanie przyszło około 100 osób, a sala wypełniła się po brzegi.

– Niszczenie i zadawanie śmierci nie jest celem ataków terrorystycznych. Są one tylko metodą na wywołanie strachu i paniki, aby wymusić pewne działania na państwie. Stąd nazwa ,,terroryzm”, która pochodzi od łacińskiego słowa terrare, czyli ,,przerażać” – wyjaśniał na początku dr Jarosław Jarząbek.

 
Jak podkreślał, terroryzm nie jest wcale zjawiskiem nowym. Istniał już w starożytności, a w latach 60. i 70. ataki były nawet częstsze niż dzisiaj. W ostatnich kilkunastu latach zmieniają się przede wszystkim motywy działań. Spada znaczenie terroryzmu motywowanego ideologiami politycznymi i czynnikami etniczno-narodowościowymi. Obserwujemy przede wszystkim nasilenie ataków na tle religijnym. Za tymi działaniami stoją najczęściej radykalni przedstawiciele islamskiego fundamentalizmu.

Terroryzm a media

Największy wpływ na współczesny terroryzm i zmianę jego charakteru mają media masowe. Dzięki nim terroryści mogą dużo sprawniej realizować swoje cele. Kolejne ataki są nagłaśniane w prasie i telewizji, docierają do ogromnej liczby osób i w ten sposób osiągają swój cel – zastraszenie mieszkańców i sygnał: nie możecie czuć się tutaj bezpiecznie.

Media stały się narzędziem w rękach terrorystów. Znaczna część ich działalności odbywa się właśnie za pośrednictwem środków masowego przekazu, w których pokazywane są wystąpienia zamachowców, a nawet publiczne egzekucje. Im atak jest bardziej spektakularny, tym większy zyska rozgłos.

Akademia Intelektu Jarosław Jarząbek

Fot. Dominika Mirko

Samotne wilki

Zmieniają się także formy organizacji terrorystycznych. Obecnie coraz bardziej popularna staje się działalność tzw. samotnych wilków. Są to osoby, które nie należą do żadnej organizacji, ale okazują się podatne na przekaz mass-mediów i psychotechniczne sztuczki. Pod wpływem radykalizacji same przygotowują i przeprowadzają ataki.

Pojawiają się także nowe metody działań. Częściej niż do tej pory słyszymy o atakach samobójczych. Dochodzi także do cyberterroryzmu oraz wykorzystania broni masowego rażenia, np. broni chemicznej. Ostatnia metoda jest szczególnie niebezpieczna, ale jak dotąd takie ataki zdarzały się sporadycznie. W działaniach terrorystycznych zaczynają brać udział również kobiety i dzieci.
Czy musimy się obawiać, że działania terrorystów przez kolejne dekady będą tylko przybierać na sile? Doktor Jarząbek stwierdził, że islamski fundamentalizm, tak jak marksizm i każda miniona ideologia, zapewne kiedyś straci swoją popularność, a co za tym idzie, również problem terroryzmu nie będzie tak wszechobecny. Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy czwartkowe spotkanie Akademii Intelektu.

Oddani do szpiku, potem pojadą autostopem na koniec świata

Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić na kolejne spotkanie Akademii Intelektu, jak zawsze o 20.00 w czwartek 16 marca. O faktach i mitach dotyczących dawstwa szpiku będziemy rozmawiać z wolontariuszką Dagmarą Kałkus. Dowiemy się, jak zarejestrować się jako potencjalny dawca oraz jakie są metody oddawania szpiku kostnego.

Podczas spotkania będzie można rozwiać wszelkie swoje wątpliwości i obawy. Dodajmy, że druga część każdego wydarzenia jest zawsze oddana publiczności – każdy może  przyjść i zadać swoje pytanie zaproszonemu gościowi.

W czwartek 30 marca również spotkamy się z Wami w CODA Maciejówka, choć tym razem wybierzemy się w odległą podróż na inne kontynenty. Naszym gościem będzie bowiem Michał Pater, podróżnik i popularny bloger. Każdy film na jego kanale na Youtube „Autostopem na koniec świata” ogląda kilkaset tysięcy osób. Zapowiada się pasjonujące spotkanie!

Czujcie się zaproszeni!

Akademia Intelektu Autostopem na konieć świata Michał Pater