Czym jest DKMS? Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku? Jakimi metodami oddaje się komórki macierzyste? Na te oraz inne pytania odpowiadała Dagmara Kałkus, wolontariuszka DKMS, gość ostatniego spotkania Akademii Intelektu.

Akademia Intelektu DKMS

Fot. Beata Panek

DKMS, czyli Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, to fundacja, której celem jest znalezienie Dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych. W Polsce DKMS działa od 8 lat i zarejestrowało już ponad 1 milion potencjalnych dawców. Takie liczby robią wrażenie, prawda? Jednak mimo to wielu chorych wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy.

Nie każdy może zostać potencjalnym dawcą. Dagmara Kałkus wyjaśniła m.in. jakie warunki trzeba spełnić. Warto wiedzieć, że zależy to m.in. od wieku, stanu zdrowia czy przebywania na terenie kraju. Ważną kwestią było poruszenie tematu dotyczącego metod pobrania komórek macierzystych. Jak się okazało, zdecydowana większość z nas ma błędne wyobrażenia co do tego procesu, kojarząc go raczej z bolesnymi wkłuciami w kręgosłup. I to ogromną igłą.

Nie tylko prof. Miodek, ale także aktorzy, muzycy, dziennikarze, sportowcy…


Przeczytaj, kto jeszcze był gościem Akademii Intelektu.

W rzeczywistości zabieg może odbyć się albo przez pobranie komórek z krwi obwodowej, albo (i ta metoda jest stosowana zdecydowanie rzadziej, ok. 20% przypadków) przez wkłucie do talerza kości biodrowej, co po ustaniu znieczulenia kończy się jedynie siniakiem.

Tradycyjnie w drugiej części spotkania pytania zadawała publiczność. Dowiedzieliśmy się, czy i na jakich zasadach jest możliwy kontakt biorcy z dawcą lub czym jest tzw. przeszczep przeciw gospodarzowi. Dagmara Kałkus wyjaśniała również, jak można zorganizować akcję DKMS i z jakimi kosztami wiąże się rejestracja jednego potencjalnego dawcy.

Spotkanie Akademii poruszało ważny i coraz szerzej znany w Polsce temat dawstwa komórek macierzystych. Warto pogłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie i przede wszystkim dowiedzieć się, czy sam mogę zostać potencjalnym dawcą. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę fundacji: www.dkms.pl.

Autostopem na koniec świata

Innym rodzajem oddania jest oddanie się swojej pasji. Najlepszym dowodem na to jest Michał Pater, osoba która tego samego dnia broni pracę magisterską, a w kilka godzin później zaczyna podróż autostopem na samą Kołymę. O pasji, wyjazdach i wspomnieniach związanych z wyprawami dowiemy się na spotkaniu Akademii Intelektu pt. „Autostopem na koniec świata”, w czwartek 30 marca o godz 20:00. Spotkanie tradycyjnie w CODA Maciejówka, wejście od ogrodu Ossolineum przy ul. Szewskiej. Pieszo, tramwajem czy na rolkach – dołączajcie do naszej podróży!

Dominika Gruszka