Nie ma się co oszukiwać – współczesny człowiek dostarcza do organizmu w czasie jednego posiłku więcej szkodliwych substancji niż przed laty przez całe swoje życie. Nic więc dziwnego w tym, że wzrasta nasza świadomość dotycząca jedzenia i szukamy sposobów na zmianę stylu odżywiania. Jak jeść zdrowo i nie zwariować? W ramach kolejnego czwartkowego spotkania Akademii Intelektu o trendach żywieniowych w praktyce rozmawialiśmy z Michałem Wandzelem, dietetykiem sportowym i klinicznym.

Akademia Intelektu Michał Wandzel

Fot. Beata Panek

Michał Wandzel jest absolwentem Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Współpracuje z piłkarkami AZS-u Wrocław. Jest także założycielem facebookowej strony BIT EAT FIT, poprzez którą propaguje zdrowy styl życia. Michał Wandzel stanął przed nami uzbrojony w profesjonalną wiedzę, aby zmierzyć się z popularnymi mitami na temat zdrowego żywienia.

Jak działają koncerny farmaceutyczne?

Powszechnie uważa się, że kawa wypłukuje magnez, a czerwone mięso może powodować raka. Takie informacje najczęściej propagują koncerny farmaceutyczne, które poprzez kampanie reklamowe mogą utrwalać nasze mylne wyobrażenie o popularnych produktach.

– Ich celem jest oczywiście sprzedać jak największą ilość suplementów (np. tych magnezowych). – zaznaczył na wstępie dietetyk.

Wskazał także na inną praktykę, którą jest odwrócenie naturalnej kolejności: choroba-lek. Koncern najpierw wymyśla lekarstwo, a potem chorobę, na którą będzie ono rzekomo działać (np. Zespół Niespokojnych Nóg).

Akademia Intelektu Michał Wandzel

Fot. Beata Panek

Niedożywieni… z nadwagą

W zdrowym żywieniu ważne jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Współcześnie dostarczamy organizmowi nadmiar kalorii, mimo to wciąż brakuje nam kluczowych substancji odżywczych.

– W większości pokarmów nie znajdziemy wartościowych składników, ale na pewno będzie tam cukier. Stąd tak wieki problem z insulinoopornością, kiedy organizm nie chce już przyjmować glukozy. Insulina, zamiast trafiać do tkanek mięśniowych, jest przekazywana do tkanki tłuszczowej – wyjaśniał Michał Wandzel.

Co możemy zrobić, aby utrzymać równowagę w organizmie? Po pierwsze, nie trzymajmy się uparcie popularnego schematu „pięciu posiłków dziennie”. Kiedy w każdym z nich znajduje się cukier (np. pochodzący z owoców), nasza trzustka jest bezustannie zajęta wydzielaniem insuliny. Lepiej zjeść śniadanie białkowo-tłuszczowe, które dostarczy nam sporego zapasu energii, a węglowodany zostawić na wieczór – po takim posiłku szybciej zaśniemy.

Po drugie, warto zacząć praktykować „post nocny”. Powstrzymując się od posiłków po godzinie 19.00, dajemy czas organizmowi na regenerację. Po trzecie, omijajmy produkty „light” i bezglutenowe. Zazwyczaj zawierają one znacznie więcej chemii niż ich pełnoskładnikowe wersje.

Przytulajmy się do brzozy, czyli jak zwiększyć witalność

Podstawą dobrego samopoczucia jest zregenerowany organizm. Dlatego tak istotny jest odpoczynek i kontakt z naturą.

– Dwugodzinny spacer po lesie dwa razy w tygodniu lepiej oddziałuje na nasz organizm niż dwugodzinny bieg – podkreślił dietetyk. – Warto się też hartować – dodał i przytoczył historię chłopca z przewlekłą astmą, któremu kąpiel w lodowatym Bałtyku pozwoliła na odstawienie kilku leków. Dobrze wpływa też na nas „uziemianie”, czyli kontakt bosych stóp z ziemią, który przywraca nam naturalne pole elektromagnetyczne.

Akademia Intelektu

Fot. Beata Panek

Spotkanie tradycyjnie podzielone było na dwie części. W przerwie można było poczęstować się herbatą i zdrowymi przekąskami, przygotowanymi przez członkinie Akademii Intelektu. W drugiej części Michał Wandzel odpowiadał na pytania uczestników i dzięki temu można było rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasad zdrowego żywienia.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie: „Śmierć z kosmosu, czyli rozbłysk gamma”, które odbędzie się w najbliższy czwartek (28.04). Przewodnikiem w tej kosmicznej przygodzie będzie Piotr Kołaczek-Szymański, członek PTMA, czyli Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Spotkanie odbędzie się jak zawsze o godz. 20.00 w CODA „Maciejówka” (wejście od ogrodu Ossolineum przy ul. Szewskiej).

Zjedzcie dobrą kolację i dołączcie do nas!