Na miejskiej giełdzie nieruchomości pojawiła się działka przy ulicy Księcia Witolda na Kępie Mieszczańskiej. Urzędnicy chcą, żeby – we współpracy z prywatnym inwestorem – stanęła tam nowa siedziba wrocławskiego BWA.

O tym, że przy zbiegu ulicy Księcia Witolda, Dmowskiego i Jagiełły ma powstać nowa siedziba BWA informowaliśmy już w czerwcu 2020 roku. Jak zapowiadali wówczas urzędnicy, galeria znajdzie swoje docelowe miejsce u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego, w pobliżu Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”, prowadzonego przez Instytut Grotowskiego.

– Planujemy, by nowa siedziba powstała we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na olbrzymią galerię, biura i przestrzeń warsztatową. W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, zastrzeżemy w dokumentach przygotowanie ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – mówił wówczas Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Teraz magistrat rozpoczął przygotowania do sprzedaży działki przy ulicy Księcia Witolda o powierzchni 3470 metrów kwadratowych. Informacja o tym pojawiła się na miejskiej giełdzie nieruchomości. Na razie nie ustalono jeszcze daty przetargu ani ceny wywoławczej.

Dodajmy, że wciąż trwają prace nad planem miejscowym dla tego terenu. Uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Romana Dmowskiego, Władysława Jagiełły i Mostowej radni przyjęli w listopadzie 2019 roku.

Plan miejscowy, który jest w opracowaniu, przewiduje możliwość realizacji tej inwestycji w zapowiadanym przez nas kształcie – tłumaczył nam kilka miesięcy temu Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego urzędu miejskiego.

Jak czytamy w jej uzasadnieniu, celem planu jest wprowadzenie regulacji dotyczących ukształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zaktualizowanie ustaleń obowiązujących planów do nowych wymogów prawnych i zakresu planu miejscowego.

Nowy obiekt na Kępie Mieszczańskiej ma powstać za kilka lat

Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa, zaznaczał w 2020 roku, że przy ulicy Ks. Witolda powstaje unikalny fragment miasta.

Budowane są trzy nowe inwestycje i bulwary. Liczba użytkowników tej części Wrocławia już teraz znacząco wzrosła dzięki toczącym się na Kępie pracom na dawnych terenach wojskowych. Dzięki nowemu budynkowi BWA możemy spodziewać się jeszcze większej liczby osób w tej okolicy. Przygotowaliśmy wizualizacje obiektu, w którym chcemy, by znalazła się galeria – obiektu nowoczesnego, ekskluzywnego, z ogólnodostępnym placem, a przyszły inwestor otrzyma dokładne wytyczne dotyczące przestrzeni dla Biura Wystaw Artystycznych – mówił Piotr Fokczyński.

Nowa siedziba, wedle zapowiedzi z 2020 roku, ma powstać za około 5-7 lat. Jej powierzchnia będzie wynosić ponad 2 tysiące metrów, czyli znacznie więcej, niż obecna powierzchnia BWA Awangardy. Obiekt ma stanąć na działce, na której w tej chwili znajduje się restauracja McDonald’s (działka należy do miasta).

Działka ze stacją benzynową należy do Orlenu i to oczywiście Orlen decyduje, co na niej powstanie. Natomiast przy obecnym rozwoju Kępy Mieszczańskiej i bulwaru wzdłuż ul. Witolda przewidujemy, że wszystkie działki wokół będą miały większą wartość i zyskają nową zabudowę – tłumaczyła nam w ubiegłym roku Anna Bytońska z biura prasowego magistratu.

Dawna siedziba BWA zmieni się w 5-gwiazdkowy hotel

Przez wiele lat siedziba główna BWA mieściła się przy Wita Stwosza 32, w Pałacu Hatzfeldów – pozostałości po książęcej siedzibie zbudowanej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVIII wieku. Zniszczony w czasie wojny budynek, w którym zachowały się zabytkowe fragmenty pałacu został zaadaptowany na potrzeby galerii sztuki współczesnej – BWA Awangarda. Jednak ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, Awangarda została przeniesiona do tymczasowej siedziby na dworcu Wrocław Główny.

Magistrat zdecydował się na sprzedaż Pałacu Hatzfeldów, bo jak tłumaczyli urzędnicy, w budżecie miasta nie było pieniędzy na gruntowny remont i modernizację zabytkowego obiektu. W listopadzie ubiegłego roku przetarg został rozstrzygnięty, a nowym właścicielem nieruchomości przy zbiegu ul. Wita Stwosza i Krowiej została firma deweloperska Rafin, która zaoferowała kwotę 37,9 mln złotych. Inwestor przedstawił koncepcję architektoniczną, która zakłada rekonstrukcję pałacu i ulokowanie w nim 5-gwiazdkowego hotelu.

Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzfeldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia. W najbliższym otoczeniu wrocławskiego Rynku, na trakcie do placu Dominikańskiego powinien powstać obiekt odpowiadający unikalności tego miejsca, a także będący kontynuacją zabudowy zabytkowego budynku urzędu miejskiego – podkreślał Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Hatzfeldów zaplanowane zostało na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy należącego również do Rafina historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok. Nowy obiekt posiadać będzie około 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać mają do historycznych oryginałów. Jak zapewniają przedstawiciele dewelopera, oprócz samej rekonstrukcji, ambicją inwestora jest także wprowadzenie do Wrocławia, kolejnej międzynarodowej marki hotelowej.