Przy zbiegu ulicy Księcia Witolda, Dmowskiego i Jagiełły ma powstać nowa siedziba BWA. Miasto chce zrealizować całe przedsięwzięcie we współpracy z prywatnym inwestorem, a nowy obiekt stanie na Kępie Mieszczańskiej za około 5-7 lat.

BWA Wrocław to założona w 1962 roku miejska instytucja kultury. Aktualnie BWA obejmuje galerie: Wrocław Główny (w której mieszczą zasoby galerii Awangarda), Dizajn, Studio i SIC!. Biura instytucji mieszczą się od kilku miesięcy przy ul. Wystawowej 1 w Hali IASE, a jesienią tego roku zostaną przeniesienie do remontowanych pomieszczeń przy ul. Ruskiej 46abc (pomieszczenia po dawnym Akancie).

Dotychczasowa siedziba główna BWA mieściła się przy Wita Stwosza 32, w Pałacu Hatzfeldów – pozostałości po książęcej siedzibie zbudowanej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVIII wieku. Zniszczony w czasie wojny budynek, w którym zachowały się zabytkowe fragmenty pałacu został zaadaptowany na potrzeby galerii sztuki współczesnej – BWA Awangarda. Obecnie, ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, Awangarda funkcjonuje w tymczasowej siedzibie na dworcu Wrocław Główny.

– Po trudnych analizach podjęliśmy decyzję, że jedna z najważniejszych wrocławskich instytucji – BWA – musi zyskać nową, odpowiadającą jej potrzebom, siedzibę – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Nowy obiekt na Kępie Mieszczańskiej

Jak zapowiadają urzędnicy, galeria znajdzie swoje docelowe miejsce u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego, w pobliżu Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”, prowadzonego przez Instytut Grotowskiego.

– Planujemy, by nowa siedziba powstała we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na olbrzymią galerię, biura i przestrzeń warsztatową. W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, zastrzeżemy w dokumentach przygotowanie ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – zapowiada Świerczewski.

Piotr Fokczyński, architekt miasta, zaznacza, że przy ulicy Ks. Witolda powstaje unikalny fragment miasta.

Budowane są trzy nowe inwestycje i bulwary. Liczba użytkowników tej części Wrocławia już teraz znacząco wzrosła dzięki toczącym się na Kępie pracom na dawnych terenach wojskowych. Dzięki nowemu budynkowi BWA możemy spodziewać się jeszcze większej liczby osób w tej okolicy. Przygotowaliśmy wizualizacje obiektu, w którym chcemy, by znalazła się galeria – obiektu nowoczesnego, ekskluzywnego, z ogólnodostępnym placem, a przyszły inwestor otrzyma dokładne wytyczne dotyczące przestrzeni dla Biura Wystaw Artystycznych – mówi Piotr Fokczyński.

Nowa siedziba powstanie za około 5-7 lat. Jej powierzchnia będzie wynosić ponad 2 tysiące metrów, czyli znacznie więcej, niż obecna powierzchnia BWA Awangardy. Obiekt ma stanąć na działce, na której w tej chwili znajduje się restauracja McDonald’s (działka należy do miasta).

Działka ze stacją benzynową należy do Orlenu i to oczywiście Orlen decyduje, co na niej powstanie. Natomiast przy obecnym rozwoju Kępy Mieszczańskiej i bulwaru wzdłuż ul. Witolda przewidujemy, że wszystkie działki wokół będą miały większą wartość i zyskają nową zabudowę – tłumaczy nam Anna Bytońska z biura prasowego magistratu.

Co ze starą siedzibą?

Magistrat tłumaczy, że galeria przy Wita Stwosza obejmuje ok. 800 m2 powierzchni ekspozycyjnej, której zabytkowy charakter utrudnia zagospodarowanie przestrzeni pod tę funkcję. Sam budynek jest w złym stanie technicznym i wymagana jest jego gruntowna przebudowa i odbudowa, która według wstępnych szacunków mogłaby kosztować nawet 60 mln zł.

– Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę Pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczny sposób na kondycję finansową miasta, a z drugiej strony nie możemy dopuścić, by instytucja o takim znaczeniu dla miasta pozostawała przez dłuższy czas bez odpowiedniej siedziby. Stąd decyzja o przygotowaniu nowego miejsca dla BWA Awangarda – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury.

Jednocześnie, jak tłumaczą urzędnicy, prowadzony jest konkurs na stanowisko dyrektora Biura Wystaw Artystycznych, którego zadaniem będzie przeprowadzenie instytucji przez trudny okres działania w warunkach tymczasowych, a następnie wprowadzenia jej do zupełnie nowego miejsca. Konkurs jest prowadzony na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.  

– Upublicznimy wszystkie złożone przez kandydatów koncepcje. Chcemy też, by w skład komisji konkursowej wchodzili przede wszystkim przedstawiciele strony społecznej – dodaje Pietraszek.

Urzędnicy zapewniają, że budynek przy Wita Stwosza 32 nie pozostanie bez opieki miasta. Znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską, a przy sprzedaży zostanie objęty przetargiem ofertowym, który zapewni miastu wpływ na przyszłe funkcje budynku.