Za niespełna 38 mln złotych magistrat sprzedał nieruchomość przy zbiegu ul. Wita Stwosza i Krowiej. – Inwestor przedstawił koncepcję architektoniczną, która zakłada rekonstrukcję Pałacu Hatzfeldów i ulokowanie w nim 5-gwiazdkowego hotelu – informują urzędnicy.

O tym, że miasto sprzedało pozostałości po Pałacu Hatzfeldów informowaliśmy wczoraj. Działka liczy niespełna 3100 metrów kwadratowych. Cena wywoławcza wynosiła 37,8 mln zł. W przetargu ofertowym wzięły udział 3 firmy. Komisja przetargowa wybrała ofertę Rafin sp. z.o.o w wysokości 37,9 mln złotych.

Inwestor przedstawił koncepcję architektoniczną, która zakłada rekonstrukcję Pałacu Hatzfeldów i ulokowanie w nim 5-gwiazdkowego hotelu działającego pod międzynarodową marką – informują urzędnicy.

Budynek Pałacu Hatzfeldów podlega ochronie konserwatorskiej. W kwietniu Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków podziemne i naziemne pozostałości dawnego pałacu.

Przetarg ofertowy dotyczył użytkowania wieczystego terenu na okres 99 lat wraz ze sprzedażą znajdującego się na nim budynku. Celem było przede wszystkim nadanie nowego charakteru tej części miasta. Nowy inwestor będzie musiał rozpocząć zabudowę w ciągu 2 lat od daty nabycia i zakończyć zabudowę w ciągu 4 lat od daty nabycia – zapowiada magistrat.

Fragment opinii komisji:

Koncepcja nowej zabudowy wpisuje się w istniejącą tkankę układu Starego Miasta. Poprzez planowane odtworzenie kubatury dawnego obiektu wraz z przywróceniem zasadniczych cech dawnego Pałacu, nowa kubatura obiektu w umiejętny sposób wkomponuje się w zastaną tkankę zabytkową podnosząc rangę tego miejsca poprzez odbudowę, rekonstrukcję Pałacu Hatzfeldów.

W ocenie Komisji, biorąc pod uwagę charakter tego miejsca, prestiż lokalizacji i unikalne miejsce na mapie Wrocławia, jest to projekt kompletny zamykający ten obszar Starego Miasta w nawiązaniu do zabytkowej zabudowy. Staje się naturalną kontynuacją historii Wrocławia, oddając ducha temu miejscu, będąc zabudową o wysokiej klasie z walorami historycznymi.

Inwestor zapewnia: odbudujemy pałac

Obecnie pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldów, zaadaptowana po zniszczeniach z czasu II wojny światowej przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii Awangarda, wymaga rekonstrukcji i przywrócenia jej blasku z czasów historycznej świetności.

Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzfeldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia. W najbliższym otoczeniu wrocławskiego Rynku, na trakcie do placu Dominikańskiego powinien powstać obiekt odpowiadający unikalności tego miejsca, a także będący kontynuacją zabudowy zabytkowego budynku urzędu miejskiego – podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Inwestor w odbudowanym obiekcie zaimplementuje zupełnie nową funkcję hotelową.

Spółka Rafin posiada bogate doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Wszelkie prace nad rekonstrukcją Pałacu prowadzane będą pod nadzorem i przy pełnej współpracy z konserwatorem zabytków, podobnie jak wszystkie prace na poprzednich obiektach inwestora np. aktualnie rewitalizowanym Hotelu Grand naprzeciw Dworca Głównego PKP. Projekt odbudowy opracował architekt Grzegorz Górka z renomowanej wrocławskiej pracowni GREG Architekci, który jest głównym projektantem wspomnianego Hotelu Grand, należących do inwestora – informują przedstawiciele dewelopera.

Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Hatzfeldów zaplanowane zostało za około dwa lata, na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok. Nowy obiekt posiadać będzie około 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać mają do historycznych oryginałów.

Spółka Rafin planuje kontynuacje i rozszerzenie konsultacji z konserwatorem zabytków, organizacjami społecznymi, związkami architektów, a także z mieszkańcami miasta, celem wybrania jednej z dwóch możliwych do realizacji koncepcji obiektu, w których zawarte będą wysublimowane historyczne detale tego miejsca – informuje inwestor.

Jak zapewniają przedstawiciele dewelopera, oprócz samej rekonstrukcji, ambicją inwestora jest także wprowadzenie do Wrocławia, kolejnej międzynarodowej marki hotelowej.

Plany te Rafin ma właśnie wobec projektu rewitalizacji Pałacu Hatzfeldów. Nowy hotel będzie obiektem 5-gwiazdkowym funkcjonującym w ramach międzynarodowej, pieczołowicie wyselekcjonowanej i uznanej sieci hotelowej – dodają.