Czy mogę odwiedzić znajomych i rodzinę w innym mieście? Czy mogę pójść na spacer na bulwar Dunikowskiego? W jakich sytuacjach nie muszę mieć założonej maseczki? Na te pytania – w czwartej odsłonie naszego cyklu – odpowiada adwokat Michał Tropper.

Od poniedziałku 20 kwietnia zmieniły się niektóre obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia wciąż jednak budzą wątpliwości i rodzą wiele pytań. Nasz ekspert – adwokat Michał Tropper, wspólnik zarządzający w Kancelarii Adwokackiej Tropper & Szymczak – cyklicznie, raz w tygodniu, odpowiada na nurtujące Was kwestie. Zachęcamy do przesyłania pytań na adres: redakcja@wroclife.pl

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat radzi i odpowiada na pytania o nowe zakazy [CZ. 1]

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat radzi i odpowiada na pytania o nowe zakazy [CZ. 2]

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat radzi i odpowiada na pytania o nowe zakazy [CZ. 3]

Czy obecnie można już przemieszczać się samochodem bez ważnej przyczyny? Czy mogę odwiedzić rodzinę i znajomych mieszkających w innym mieście? Czy w samochodzie trzeba mieć założoną maseczkę?

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii po raz kolejny zmieniono katalog i zakres obowiązujących obostrzeń. W odróżnieniu jednak od wcześniejszych rozporządzeń dotyczących przedmiotowej kwestii, wyżej wymienione łagodzi niektóre z wprowadzonych restrykcji.

Jak pisałem już w ubiegłych tygodniach, do dnia 19 kwietnia 2020 r. na obszarze kraju obowiązywał ogólny zakaz przemieszczania się, od którego przewidziano jedynie nieliczne wyjątki (tj. przemieszczanie się w celach zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, wykonywania wolontariatu na rzecz przeciwdziałania koronawirusowi oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego).

W przywołanym na wstępie rozporządzeniu brak jest jakichkolwiek przepisów przedłużających przedmiotowy zakaz. W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, że od dnia 20 kwietnia 2020 r. można przemieszczać się po Polsce w dowolnym celu, a więc także po to, by odwiedzić rodzinę i znajomych mieszkających w innym mieście. Takie zachowanie nie grozi nam już ani mandatem karnym od funkcjonariuszy Policji, ani też karą pieniężną nakładaną w drodze decyzji administracyjnej przez powiatowego inspektora sanitarnego.

Odnosząc się do kwestii nakazu zasłaniania twarzy, w pierwszej kolejności wskazać należy, iż przepisami ww. rozporządzenia nałożono – do odwołania – obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych.

Obowiązku zakrywania ust i nosa podczas przebywania lub poruszania się samochodem nie stosuje się w przypadku, gdy:

1) w samochodzie znajduje się wyłącznie jedna osoba;
2) w samochodzie znajduje się jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem do lat 4;
3) w samochodzie znajdują się wyłącznie osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

W poniedziałek 20 kwietnia w życie wszedł pierwszy etap „luzowania” ograniczeń, dopuszczający m.in. możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Czy to oznacza, że w żadnej sytuacji, podczas spaceru czy jazdy rowerem, nie grozi nam już mandat od Policji?

Począwszy od 20 kwietnia 2020 r. możemy spacerować, biegać, czy jeździć na rowerze bez potrzeby uzasadniania, że dana aktywność wynika z zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Innymi słowy, za podejmowanie aktywności fizycznej – i to niezależnie od jej długości, czy odległości znajdowania się od miejsca stałego zamieszkania – nie możemy już zostać ukarani mandatem karnym.

Niezależnie od powyższego pamiętać należy, iż jakkolwiek nie możemy zostać ukarani za sam fakt przemieszczania się w celach rekreacyjnych, to jednak może to nastąpić, jeżeli podczas takiej aktywności nie przestrzegamy innych obowiązujących aktualnie ograniczeń, nakazów i zakazów.

Spacerując, biegając, czy jeżdżąc na rowerze w miejscach ogólnodostępnych musimy zatem pamiętać m.in. o obowiązku zakrywania ust i nosa (za wyjątkiem przebywania na terenie lasu – tam zasłanianie twarzy nie jest obowiązkowe), przemieszczaniu się w odległości co najmniej 2 m od siebie (za wyjątkiem sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 13 lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie), unikaniu gromadzenia (spotykania się) w kilka osób, czy wreszcie o zakazie korzystania z niektórych terenów (np. placów zabaw).

Od poniedziałku można korzystać z parków i lasów. A co z bulwarami, promenadami czy plażami? Mogę pójść na spacer na bulwar Dunikowskiego?

Od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania zakazano korzystania z:

1) z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci;
2) ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż obecnie nie ma już ograniczeń w korzystaniu nie tylko z lasów i parków, ale także z zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i plaż.

Bieganie czy jazda na rowerze w masce jest bardzo niekomfortowa. Czy muszą ją mieć założoną nawet, gdy w pobliżu nikogo nie ma, bo np. biegnę przez polną drogę poza miastem?

Obowiązek zakrywania ust i nosa – obok wspomnianego już dzisiaj przebywania lub poruszania się środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi – obowiązuje, jak wynika z przepisu rozporządzenia, „w miejscach ogólnodostępnych”, w tym:

a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
c) w obiektach i placówkach handlowych lub usługowych oraz na targowiskach (straganach),
d) na terenie nieruchomości wspólnych.

Przedmiotowego obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku:

1) dzieci do lat 4;
2) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane);
3) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej oraz w obiektach i placówkach handlowych lub usługowych oraz na targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania;
4) osoby przebywającej na terenie lasu.

W związku z powyższym obowiązek zakrywania ust i nosa aktualizuje się, gdy przebywamy w miejscach ogólnodostępnych i to niezależnie od tego, czy w pobliżu nas znajduje się inna osoba.