Zespół naukowców z Uniwersytetu Medyczny we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazura poszuka odpowiedzi na pytanie, czy osocze osób, które pokonały COVID-19 może pomóc innym chorym. Projekt zostanie sfinansowany w ramach tzw. szybkiej ścieżki Agencji Badań Medycznych.

Badanie dotyczy zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem.

Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej aktualnie choremu może pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia. W celu przeprowadzenia badania, planowane jest włączenie 300 dawców, którzy zostali wyleczeni z COVID-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2 – informuje Agencja Badań Medycznych.

Projekt ma na celu przede wszystkim ocenę różnicy w odpowiedzi serologicznej u ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, a ozdrowieńców z objawami klinicznymi COVID-19. Ponadto, wrocławscy badacze ocenią wpływ poziomu przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 oraz bezpieczeństwo i skuteczność terapii w polskiej populacji.

– Nadrzędnym celem ABM jest dostarczenie potencjalnych rozwiązań terapeutycznych i profilaktycznych w zakresie COVID-19. Podejmując decyzję o rekomendacji danego badania bierzemy pod uwagę zarówno innowacyjność projektu, jak i szansę na dostarczenie danego rozwiązania w jak najkrótszym czasie – podkreśla prezes agencji dr n. med. Radosław Sierpiński.

Prof. Grzegorz Mazur fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Kto może się zgłosić?

Pierwsze pobranie osocza od osoby wyleczonej zaplanowano w piątek 24 kwietnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

– To bardzo bezpieczna procedura – podkreśla prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Co ważne, do projektu mogą się zgłosić nie tylko osoby, u których koronawirusa potwierdzono, ale też takie, które – na podstawie objawów – podejrzewają, że go przeszły. W ramach przygotowania do badania zrobione zostaną odpowiednie testy, które te podejrzenia zweryfikują.

Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie 2-3 porcji, które mogą zostać podane 2-3 chorym lub też zastosowane w odstępstwie kilku dni u jednego chorego.

Do projektu, który będzie realizowany przez najbliższe 18 miesięcy, zakwalifikowanych zostanie 300 osób. Wartość dofinansowania wynosi około 3 milionów.