Wrocławski kompleks biurowy Centrum Południe zyskał kolejnego najemcę z sektora edukacji – międzynarodową szkołę IPS, która od września 2022 roku uruchomi tu swoje liceum. Wcześniej do biurowca Skanska wprowadziła się inna placówka edukacyjna – Coventry University.

Przypomnijmy, Centrum Południe to kilkuetapowy projekt, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. powierzchni biurowej, handlowej i usługowej. Pierwszą fazę o powierzchni 28 000 mkw., w ramach której swoją placówkę otworzy szkoła IPS, oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Drugi etap kompleksu, obejmujący 21 500 mkw., ma być gotowy w czwartym kwartale 2022 roku.

­­IPS to działająca we Wrocławiu od 2011 roku międzynarodowa szkoła. Do tej pory młodzi wrocławianie mogli korzystać z przedszkola, szkoły podstawowej oraz szkoły muzycznej. Teraz jej oferta powiększa się – we wrześniu 2022 roku IPS otworzy w Centrum Południe liceum, zlokalizowane na dwóch piętrach budynku.

Współpraca ze szkołą IPS była dla nas niezwykłym procesem, w trakcie którego wspólnie poznawaliśmy standardy i zasady związane z dostosowaniem powierzchni pod placówkę edukacyjną. Odpowiedzieliśmy na te wymagania, tworząc bezpieczne i innowacyjne przestrzenie dla szkoły pełnej ambitnych talentów. To kolejny dowód na to, że Centrum Południe jest miejscem skrojonym pod potrzeby najemców z różnych branż i sektorów – mówi Karolina Jamróz, Menadżer ds. Wynajmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Nauka w tym liceum odbywać się będzie wyłącznie w języku angielskim, a uczniowie będą przygotowywać się do brytyjskich egzaminów Cambridge IGCSE oraz A-Levels, a także polskiej matury.

Naszemu zespołowi pedagogicznemu zależało na lokalizacji kampusu IPS – Upper Secondary, która oprócz nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie przestrzeni, daje uczniom jednocześnie możliwość współfunkcjonowania z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami z dziedziny edukacji uniwersyteckiej i biznesu. Możliwości, które stwarza nam Centrum Południe, nie znajdziemy w tradycyjnym budynku szkolnym – zaznacza Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk z IPS, President of the Board.

Z naciskiem na ekologię

Jak podkreślają przedstawiciele Skanskiej, pro środowiskowe rozwiązania zastosowane w Centrum Południe mogą być dla uczniów inspiracją i zachętą do codziennego dbania o otoczenie.

Budynki kompleksu są w 100% zasilane energią wyprodukowaną na farmach wiatrowych. Wewnątrz znajdują się rozwiązania oszczędzające energię i pozwalające ponownie wykorzystać wodę. Z kolei dziedziniec i chodnik obok Centrum Południe zbudowano z zielonego betonu, pochłaniającego szkodliwy smog. Komfort przebywania wewnątrz budynków zwiększają adiabatyczne nawilżacze i system wentylacji, który dostarcza o 30% więcej świeżego powietrza, niż jest to przewidziane dla budynków biurowych – wyliczają.

Centrum Południe otrzymało niedawno prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell. Ten międzynarodowy, wielokryterialny system oceny budynków potwierdza, że inwestycja Skanska jest zrównoważona, przyjazna środowisku oraz została zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami. Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla. Kompleks posiada również certyfikat Obiekt Bez Barier, co oznacza, że jest on przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi.