Choć na działce, na której planowany jest kolejny budynek kompleksu biurowego Centrum Południe trwają już prace, inwestor zaznacza, że nie została jeszcze podjęta finalna decyzja o starcie tego etapu.

Centrum Południe, przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Szczęśliwej – w miejscu, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, to największa, kilkuetapowa inwestycja Skanska we Wrocławiu, która docelowo – zgodnie z zapowiedziami inwestora – będzie oferować 85 000 mkw. innowacyjnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej mieszczącej się w 5 budynkach.

W pierwszym etapie do użytku oddano blisko 26 tys. metrów kwadratowych przestrzeni biurowej, a w grudniu ubiegłego roku przedstawiciele inwestora tłumaczyli nam, że przed podjęciem decyzji o starcie kolejnej fazy szczegółowo analizują sytuację, również pod kątem biznesowym.

Na ten moment nie zapadły jeszcze decyzje biznesowe związane ze startem II fazy. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze, żeby uporządkować działkę i być gotowym do startu, gdy tylko to będzie możliwe – wyjaśniała Anna Życińska-Wójcik, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska.

Choć aktualnie prace na działce przeznaczonej pod kolejnym etap Centrum Południe są coraz intensywniejsze, to – jak zaznacza Agnieszka Zawada-Biszczad, Project Manager w Skanska – wciąż nie została jeszcze podjęta finalna decyzja o starcie tego budynku.

Obecnie prowadzimy prace częściowe związane z wykonaniem konstrukcji części podziemnej – informuje.

Ekologiczny i bezpieczny kompleks biurowy

Przypomnijmy, że cały kompleks ma być docelowo w 100% zasilany z energii wiatrowej oraz tej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych. Do jego budowy wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu oraz te o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Z kolei tereny zielone wokół Centrum Południe pielęgnowane są bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów. 

Centrum Południe to pierwszy budynek biurowy we Wrocławiu, który otrzyma prestiżowy certyfikat WELL. Jest to potwierdzenie najwyższej jakości powierzchni biurowej, jej dostosowania do potrzeb ludzi i stworzenia najzdrowszego środowiska pracy. Zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo są tutaj na pierwszym miejscu. Obecnie budynek ubiega się także o certyfikat WELL Health-Safety Rating, który zapewnia stworzenie bezpiecznego miejsca pracy. Jest to niezwykle ważne w kontekście obecnie panującej pandemii koronawirusa – zapewniają przedstawiciele inwestora.

Dodają, że wyróżnikiem projektu jest także pierwszy w stolicy Dolnego Śląska chodnik z wykorzystaniem zielonego betonu.

Realizowana przy pierwszym etapie inwestycji nawierzchnia antysmogowa będzie miała w sumie 1380 mkw. i pomoże zneutralizować zanieczyszczenia emitowane m.in. przez samochody – zaznaczają.