Trwa budowa drugiego etapu kompleksu biurowego Centrum Południe. Nowy, 15-kondygnacyjny biurowiec ma być gotowy w czwartym kwartale 2022 roku i dostarczyć 21 500 metrów kwadratowych powierzchni.

Centrum Południe, przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Szczęśliwej – w miejscu, gdzie pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, to największa, kilkuetapowa inwestycja Skanska we Wrocławiu, która docelowo – zgodnie z zapowiedziami inwestora – będzie oferować 85 000 mkw. innowacyjnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej mieszczącej się w 5 budynkach.

W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki kompleksu, liczące łącznie 27 600 metrów kwadratowych. W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele inwestora tłumaczyli nam, że przed podjęciem decyzji o starcie kolejnej fazy szczegółowo analizują sytuację, również pod kątem biznesowym.

W połowie bieżącego roku decyzja zapadła i pod koniec lipca Skanska ruszyła z budową drugiego etapu kompleksu, który ma być gotowy w czwartym kwartale 2022 roku i dostarczyć 21 500 metrów kwadratowych powierzchni. Za projekt architektoniczny drugiej fazy odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski.

Powstanie 15-kondygnacyjny biurowiec

Biurowiec będzie miał 15 kondygnacji nadziemnych – w tym dwie techniczne – oraz dwie kondygnacje podziemne, na których znajdzie się 200 miejsc parkingowych.

Prace podziemne rozpoczęły się wcześniej, a budowa osiągnie poziom 0 jeszcze w sierpniu tego roku. Budynek będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: LEED Core&Shell na poziomie Platinum, WELL Core&Shell, Obiekt bez barier, a także najnowszy z nich – WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy. To szczególnie ważne w kontekście ciągle trwającej pandemii i powrotu pracowników do biur – tłumaczą przedstawiciele inwestora.

Jak zapewnia Skanska, Centrum Południe oferuje najemcom wiele rozwiązań sprawiających, że ich biura są bardziej przyjaznym miejscem pracy.

Filtry, adiabatyczne nawilżacze i system wentylacji zapewniają aż o 30% więcej świeżego powietrza, niż przewidują normy dla powierzchni biurowych. W budynkach znajdują się technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. W częściach ogólnodostępnych zastosowano oświetlenie LED – między innymi dzięki temu kompleks zużywa nawet o 1/3 mniej energii, niż referencyjne budynki – wylicza inwestor.

Kompleks jest w 100% zasilany z energii wyprodukowanej na farmach wiatrowych.

Do budowy kompleksu wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu oraz te o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Z kolei tereny zielone wokół Centrum Południe pielęgnowane są bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów. Przy drugim etapie kontynuowana będzie również realizacja chodników z zielonego, antysmogowego betonu – zapowiadają przedstawiciele Skanskiej.