W czwartek ma zapaść decyzja o przedłużeniu możliwości bezpłatnego korzystania z wrocławskich tramwajów i autobusów przez uchodźców z Ukrainy. Stosowny projekt do rady miejskiej złożyli urzędnicy prezydenta Jacka Sutryka.

Uciekający przed wojną Ukraińcy prawo do darmowego przemieszczania się po Wrocławiu pojazdami MPK uzyskali 26 lutego. Co ważne zgodnie z przepisami dotyczy to tylko uchodźców, czyli obywateli Ukrainy, którzy przedostali się na teren Polski po 24 lutego (w trakcie kontroli muszą okazać paszport z wbitą pieczątką lub inny dokument z datą przyjazdu).

Początkowo MPK miało być darmowe dla uchodźców do końca marca. Teraz władze Wrocławia chcą wydłużyć ten termin do 30 czerwca. Wniosek prezydenta Wrocławia w tej sprawie ma być rozpatrzony przez radę miejską już w najbliższy czwartek.

– Z uwagi na fakt, że działania wojenne na terenie Ukrainy nie ustają, a do Wrocławia w poszukiwaniu schronienia nadal przybywają kolejne grupy osób, w dalszym ciągu istnieje pilna potrzeba świadczenia im szeroko zakrojonej pomocy. Uchwałą objęto prawo uchodźców wojennych do bezpłatnych dojazdów wrocławską komunikacją miejską, zwłaszcza do miejsc zakwaterowania oraz miejsc, w których udzielane jest im wsparcie – czytamy w uzasadnieniu propozycji.