Prezydent Wrocławia wydał szczegółowe zarządzenie dotyczące bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy. Co ważne z darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać tylko osoby, które uciekły do Polski w ostatnich dniach, a nie wszyscy obywatele Ukrainy.

Kontrolerzy biletowi już pod koniec ubiegłego tygodnia dostali polecenie by nie karać obywateli Ukrainy za podróżowanie wrocławskimi tramwajami i autobusami bez biletu. Teraz zasada ta ma formalną podstawę.

Biuro prasowe wrocławskiego magistratu poinformowało we wtorek, że prezydent Jacek Sutryk wydał już formalne rozporządzenie z którego wynika, że uchodźcy z Ukrainy nie muszą kasować biletów w MPK do końca marca. Co jednak ważne, zasada ta dotyczy tylko i wyłącznie Ukraińców, którzy wjechali na teren Polski najwcześniej 24 lutego 2022 r. Osoby takie podczas kontroli powinny okazać pieczątkę w paszporcie potwierdzającą datę wjazdu na terytorium RP.

Wszyscy obywatele Ukrainy, na znak solidarności z narodem ukraińskim, mogą za to korzystać z darmowych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich i POLREGIO. Po okazaniu paszportu ukraińskiego konduktorzy w pociągach wystawiają tzw. bilet zerowy.