Ogłoszenia o malowaniu portretów i sprzedaży akwarel za bezcen zaczęły pojawiać się na grupach związanych z pomocą uchodźcom. Okazało się, że wystawiają je dwie artystki, nauczycielki sztuki, które musiały opuścić swój kraj w związku z wojną.

Anna Kuchabska jest ukraińską artystką, wykładowcą  Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza, kierowniczką Katedry Projektowania Graficznego tej uczelni, członkinią Związku Artystów Ukrainy, Związku Projektantów Ukrainy, francuskiego Mondial Academia i założycielką szkoły artystycznej ARTICUS we Lwowie, którą prowadzi razem z córką. Maluje akwarelami, farbami olejowymi i akrylami. Jej ulubionym motywem są portrety – ze względu na to, że pokazują psychikę człowieka. Maluje także pejzaże, martwą naturę, prowadzi badania w zakresie malarstwa asocjacyjnego i abstrakcyjnego. Umie też uczyć malarstwa.

Jej córka, Natalia Kuchabska, jest akwarelistką. Ukończyła Wydział Tekstyliów Wnętrz, Wydział Grafiki Książkowej i Projektowania Druku, jest wykładowcą nauczyciel rysunku, projektowania graficznego i multimediów na Lwowskim Poligraficznym Kolegium Zawodowym. Jest członkinią Związku Artystów Ukrainy, Związku Projektantów Ukrainy, francuskiego Mondial Academia.

Artystki przyjechały do Wrocławia 24 lutego. Wybrały nasze miasto dlatego, że mają tutaj rodzinę. Przejście przez granicę trwało 60 godzin – kobiety opowiadają, że zostały w Polsce bardzo dobrze przyjęte, na granicy nakarmiono je i ogrzano. Transport do Wrocławia był za darmo. Natalia zabrała ze sobą część swoich akwareli, pozostałe nadal wiszą w galerii sztuki, gdzie pokazywała je publiczności. Na Ukrainie zostały także wszystkie prace Anny. 31 marca miała odbyć się jej duża, autorska wystawa. Wojna zniweczyła jednak wszystkie plany. Zostały jej tylko zdjęcia w telefonie.

Obecnie w mieszkaniu w którym gości je siostrzenica, przebywa 7 osób. Anna i Natalia szukają czegoś dla siebie ale jest bardzo trudno. Chciałby także wrócić do malowania, niestety nie ma teraz do tego warunków. Marzą także o własnej wystawie – o tym, że jakaś wrocławska galeria sztuki pokaże ocalałe prace Natalii. Obecnie próbują sprzedać je na grupach internetowych za ułamek ich wartości.

Chciałbyś kupić prace artystek albo użyczyć miejsca do pokazania prac?

Oto kontakt: Facebook Anna Kuchabska || Instagram Anna Kuchabska || mail: a.kuchabska@gmail.com
tel. 38 097 960 8923 lub 48 785 184 279

Facebook Natalia Kuchabska || Instagram Natalia Kuchabska