Zmiana czasu już w ten weekend. Jak teraz przestawiamy zegarki? [28.10.2023]

Wroclife • 2023-10-27 Zmiana czasu już w ten weekend. Jak teraz przestawiamy zegarki? [28.10.2023]

Mimo trwającej od lat dyskusji o zaprzestaniu zmiany czasu, w nocy z soboty na niedzielę znów przesuwamy zegarki. Politycy w całej Europie wciąż nie doszli do porozumienia i zgodnie z poczynionymi ustaleniami, zmiana czasu w Unii Europejskiej obowiązywać będzie jeszcze co najmniej do 2026 roku. Sprawdź, jak przestawić zegarem w nocy z 28 na 29 października 2023 r.

Przestawienie czasu z letniego na zimowy oznacza, że rano będziemy „spać o godzinę dłużej”. Choć popularnie mówi się o czasie zimowym, to czas na który jesienią przestawiamy zegarki jest czasem podstawowym dla naszej strefy czasowej. Z czasu letniego (dzięki któremu zgodnie z założeniami dłużej możemy cieszyć się ze światła naturalnego) na czas zimowy przechodzi się poprzez przestawienie wskazówek zegara o godzinę do przodu.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Zmiany czasu zawsze dokonuje się w październiku. W tym roku zrobimy to w nocy z soboty na niedzielę 28 na 29 października. Wzorcowo zegary powinny zostać przestawione wtedy z 3:00 na 2:00 w nocy.

W praktyce po zmianie czasu słońce będzie zachodzić szybciej. Przykładowo 28 października zachód przewidywany jest na godz. 17:30, dzień później (po zmianie czasu) zachód słońca nastąpi już o 16:28. O godzinę wcześniej będziemy obserwować za to wschody słońca.

Dlaczego ciągle zmieniamy czas?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy ostatni raz będziemy zmieniać czas z zimowego na letni? Taka dyskusja w wielu krajach trwa od lat. Sama Unia Europejska w 2018 roku przeprowadziła ankietę, z której wyników wynikało, że większość obywateli życzyłaby sobie zaprzestania przestawiania zegarków.

Od tamtej pory nie ma jednak porozumienia w Radzie Unii Europejskiej dotyczącego faktycznych działań dotyczących zaprzestania zmiany czasu. Zwolennicy tego rozwiązania nie mogą dojść m.in. do porozumienia, w sprawie tego, czy przez cały rok powinien obowiązywać czas normalny (tzw. zimowy) czy sztucznie utworzony czas letni.

W 2021 roku polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologi poinformowało, że Komisja Europejska zaleciła państwom Unii Europejskiej kontynuowanie zmiany czasu do 2026 roku. Polski rząd dostosowując się do tego zalecenia wydał rozporządzenie, zgodnie z którym przedłużono zmianę czasu w Polsce o kolejne 5 lat.

– Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – mówiła wówczas wiceminister Olga Semeniuk.

Zmiana czasu. Od kiedy przestawiamy zegarki?

W Polsce po raz pierwszy przestawiono zegarki w 1918 roku. Później robiono to nieregularnie aż do 1977 roku, od kiedy to przestawiamy zegarki regularnie, co rok.

Pomysł zmiany czasu z zimowego na letni narodził się już 1784 roku, kiedy jego ustanowienie proponował sam Benjamin Franklin, ostatecznie jednak po raz pierwszy na taki zabieg zdecydowali się Niemcy w 1916 roku (w okresie I wojny światowej).

Obecnie w Europie czasu nie zmieniają jedynie mieszkańcy: Islandii, Rosji i Białorusi.

Najpopularniejsze