W czerwcu Wrocław trafiał na łamy ogólnopolskich mediów głównie z powodu dwóch tragedii. Od tajemniczej śmierci Magdaleny Żuk w Egipcie minął już miesiąc, mimo to niektóre portale wciąż uznają dzień bez artykułów i spekulacji na ten temat za dzień stracony. W całym kraju było głośno także o śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie policji na ulicy Trzemeskiej. Wśród tych sensacyjnych doniesień pojawiły się również wiadomości, którymi możemy się pochwalić. Powodów do dumy przysporzyli naukowcy, architekci… i stoczniowcy.

Wrocław w maju. Media ogólnopolskie

Największy statek pasażerski buduje się we Wrocławiu

Przemysł stoczniowy kojarzy się przeważnie z portami nadmorskimi. Na łamach portalu PolskaTimes.pl można było w maju obejrzeć reportaż, który był poświęcony w całości Wrocławiowi. Powód? Budowa Wratislavii. Okręt będzie miał 53 metry długości i zabierze na pokład nawet 400 pasażerów. Tym samym będzie to największy polski statek pasażerski pływający po rzekach. O wrocławskich stoczniach wspominaliśmy już przy okazji artykułu na temat Fundacji Hobbit, która chce w nich zbudować swój żaglowiec.

Kolejne sukcesy wrocławskich naukowców i architektów

Nie ma miesiąca, w którym ogólnopolskie media nie informowałyby o przełomowych dokonaniach naukowców z naszego miasta. W maju internetowy portal Wyborcza.pl opublikował tekst na temat nowatorskich metod dr. Marcina Czuba i dr Joanny Piskorz, psychologów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaproponowali oni pacjentom założenie gogli, które pozwalają przenieść się w wirtualną rzeczywistość i odciągają uwagę od bólu.

Okazuje się, że wrażenia estetyczne przyspieszają powrót chorych do zdrowia i pozwalają zmniejszyć dawki środków przeciwbólowym. Póki co naukowcy przetestowali metodę na grupie 200 pacjentów. Część z nich leczy się w Poradni Leczenia Bólu przy Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu.

Portal polskatimes.pl donosił z kolei o Domach Krabach, czyli pomyśle Dagmary Oliwy i Anity Luniak. Wrocławianki za swoją koncepcję zdobyły złotą nagrodę w kategorii Architektura na międzynarodowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie. Domy Kraby mają wkrótce stanąć w pobliżu Wrocławia, na Wzgórzu Sztuki w ramach rewitalizacji Sobótki.

Ceny mieszkań we Wrocławiu szybują w górę

Również portal polskatimes.pl informował o wzroście cen mieszkań. Nieruchomości najszybciej drożeją w Krakowie, Trójmieście i właśnie we Wrocławiu. Ta informacja nie ucieszy osób, które przygotowują się do kupna własnego lokum, ale osoby, które inwestują swoje oszczędności na rynku mieszkaniowym mogą być zadowolone z takiego obrotu spraw.

Dwie tragiczne śmierci

Do dziś trwa szum medialny wokół tajemniczej śmierci 27-letniej Magdaleny Żuk w Egipcie. Sprawa natychmiast trafiła na strony większości głównych ogólnopolskich portali. Niestety dość szybko wiadomości stały się festiwalem tragedii. Praktycznie każda – sprawdzona i niesprawdzona – poszlaka trafiała na strony główne. W tym szumie medialnym trudno było wysnuć wnioski, co rzeczywiście wydarzyło się w Hurghadzie.

Z całą pewnością można powiedzieć, że młoda kobieta wyjechała sama do Egiptu. Na miejscu trafiła do szpitala. Tam wyskoczyła z okna, co zakończyło się jej śmiercią. Pojawiają się hipotezy dotyczące handlu ludźmi czy gwałtu zbiorowego. Nie są one na razie potwierdzone. Sprawę aktualnie bada polska prokuratura.

W drugiej połowie miesiąca powrócił temat śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie przy ulicy Trzemeskiej. W sobotę 20 maja dziennikarze Superwizjera TVN ujawnili film, na którym policjanci razili Igora paralizatorem, mimo że ten był skuty kajdankami i nie zachowywał się agresywnie.

Śmierć wrocławianina spowodowała falę dymisji w policji. Odwołano między innymi komendanta miejskiego we Wrocławiu i jego pierwszego zastępcę, a także komendanta dolnośląskiej policji oraz jego zastępcę ds. prewencji. W całej sprawie jeszcze bardziej bulwersujący jest fakt, że Igor był jedynie podobny do osoby poszukiwanej przez policjantów.

Po ujawnieniu tej oburzającej sprawy w mediach pojawiły się informacje dotyczące innych przykładów brutalności policji. Portal Polskatimes.pl pisał między innymi o skazaniu funkcjonariusza Pawła M. za pobicie zatrzymanego podczas kontroli w Żmigrodzie.

Niebezpieczne incydenty

Inne informacje o stolicy Dolnego Śląska również nie mogą być powodem do dumy dla naszego miasta. Portal polskatimes.pl informował o planowanym zamachu na prokuratorkę, która badała sprawę szajki oszustów podatkowych. Zaczęło się od anonimu, który został podrzucony do wrocławskiej prokuratury. Sprawą szybko zajęli się policjanci z Centralnego Biura Śledczego, którzy zdołali ustalić autora listu z pogróżkami. Jest nim Andrzej N. który w zeszłym roku rzekomo próbował zorganizować zamach na prokuratorkę z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Kilka dni później – 11 maja – Wrocław znów trafił do mediów ogólnopolskich. Tym razem z powodu pożaru platformy podczas obchodów juwenaliów. W jego wyniku siedem osób zostało rannych. O sprawie informowały portale onet.pl, interia.pl i wp.pl.

Tego samego dnia Onet.pl wspomniał o zajściu we wrocławskim autobusie linii 612. Jeden z pasażerów podróżujący z psem bez kagańca wycelował do kierowcy z przedmiotu, który przypominał pistolet. Policja jeszcze tego samego dnia rozpoczęła poszukiwania podejrzanego.