Barokowe organy Michaela Englera w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu zostaną zrekonstruowane. 9 czerwca 1976 roku podczas tragicznego pożaru instrument został niemal doszczętnie zniszczony.

– Stało się: organy zostaną odbudowane! – powiedział  Sekretarz Miasta Włodzimierz Patalas, który wraz z przedstawicielami wyłonionego w przetargu konsorcjum – Andrzejem Lechem Kriese (pełnomocnik konsorcjum), Philippem Klaisem, organmistrzem i właścicielelm firmy Orgelbau Klais Bonn,  Jeanem-Sebastianem Thomasem z firmy Manufacture d’Orgues Thomas i Dariuszem Zychem, właścicielem firmy Zych Zakłady Organowe oraz Skarbnikiem Miasta Marcinem Ubranem, podpisał umowę na rekonstrukcję barokowych organów Michaela Englera w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Włodzimierz Patalas dodał także, że to bardzo ważny dzień dla Wrocławia, który odzyska utracony skarb. Jest to także największa odbudowa instrumentu tego typu po II wojnie światowej, przedsięwzięcie złożone zarówno pod względem technicznym, konserwatorskim, artystycznym, jak i finansowym.

Miasto opłaci etat organisty

Nazywane Głosem Śląska barokowe organy wybitnego organmistrza Michaela Englera młodszego powstały w latach 1752-1760. Były wielokrotnie uszkodzone w czasie działań wojennych, jednak były tak cenne, że zawsze je remontowano. 9 czerwca 1976 r.  podczas tragicznego pożaru instrument został niemal doszczętnie zniszczony.

Odbudowane organy nie tylko przywrócą dawny blask zabytkowej budowli, ale staną się także wielką atrakcją, przyciągającą turystów i miłośników muzyki organowej, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty. Podobne odbywają się np. w Archikatedrze Oliwskiej.

Piszczałki z ręcznie skrawanej blachy

Odbudowa potrwa do 2022 roku. Ma być oparta o wszystkie dostępne informacje archiwalne na temat zniszczonych organów, a także wiadomości o pozostałych instrumentach Michaela Englera młodszego oraz innych budowniczych działających na Śląsku w tamtym czasie.

Organy zostaną odbudowane w kształcie, jaki nadał im pierwotny budowniczy, a więc z wyłączeniem późniejszych przebudów i zmian wprowadzonych po ich pierwszym oddaniu do użytku. Firmy zajmujące się rekonstrukcją poszczególnych elementów, odtworzą je przy użyciu metod, jakie stosowano dawniej, np. piszczałki zostaną wykonane z ręcznie skrawanej blachy, a elementy zostaną sklejone klejem kostnym.