Weekend Niepodległości we Wrocławiu

Weekend Niepodległości we Wrocławiu

W sobotę wielkie święto Polski – Dzień Niepodległości. Dzień, w którym mamy delektować się wolnością a zarazem pamiętać o gorzkiej i trudnej przeszłości naszego kraju. We Wrocławiu jak co roku czekają nas liczne atrakcje. To świetna okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii Polski, spędzić ciekawie weekend z rodziną a przede wszystkim docenić wolność, której jeszcze nie było 100 lat temu.

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia organizuje Weekend Niepodległości. W dniach 11-12 listopada oprócz darmowego wstępu i specjalnie przygotowanej ścieżki zwiedzania odbędzie się również gra fabularna na wystawie głównej „Wrocław 1945-2016”. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie pewnej ważnej wiadomości. Aby to zrobić, trzeba rozwiązać kilka zadań i historyczny zagadek na wystawie.  Dla skutecznych poszukiwaczy będą czekać drobne upominki.

Wszyscy, którzy w tych dniach przyjdą do Zajezdni będą mieli również możliwość zwiedzenia wystaw czasowych poświęconych ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi i ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Dodatkowo w ramach Weekendu Niepodległości oraz zbliżającej się kolejnej rocznicy wystosowania Listu Pojednania w Centrum Historii Zajezdnia odbędą się trzy pokazy przedstawienia „Operacja Orędzie”. Cieszący  już spektakl przedstawia kulisy powstania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Autorem listu był metropolita wrocławski, kardynał Bolesław Kominek.

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza 11 listopada o godz. 15.00 i 17.00 oraz 12 listopada o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Budynek ZNIO. Barokowy dziedziniec, widok od strony Maciejówki

W sobotę w Ossolineum będzie otwarte dla wszystkich głodnych historii ale i rodzinnej zabawy. O godzinie 10:00 najmłodsi będą mogli uczestniczyć w zabawie edukacyjnej dla rodzin  Rzut kostką przez polskie dzieje. Kto jeszcze nie zna  zabytkowej gry planszowej „Piast” będzie miał okazję do poznania jej zasad. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje rezerwacja: 71 335 64 83 / edukacja@ossolineum.pl

O godzinie 12:00 – 12:45 odbędzie się Wykład dr Adolfa Juzwenki Ossolineum trwalsze niż Niepodległość. Wykład poświęcony będzie m.in. działalności Ossolineum zarówno w przeszłości, jak i w czasach współczesnych. Przedstawiona zostanie rola tej instytucji w historię Polski i jej wkład w utrzymanie i kształtowanie świadomości narodowej.

Przygotowany jest również całodzienny pokaz filmu Pamięć i tożsamość w reżyserii Macieja Piwowarczuka. 30-minutowy dokument opowiada historię i wpływ Ossolineum na kształtowanie tożsamości narodowej Polaków. Złożony z bogatego materiału ikonograficznego, zaczerpniętego ze zbiorów ossolińskich oraz przenoszący widza do miejsc  związanych z historią założyciela Ossolineum, daje możliwość przystępnego zapoznania się z dziejami tej zasłużonej dla Polaków instytucji. Film został wyprodukowany przez firmę Videre i Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Przez wrocławski Rynek przejdzie Radosna Parada Niepodległości 2017. W sercu miasta będziemy mogli się spotkać, by oddać hołd bohaterom walk o odzyskanie niepodległości.

Parada wystartuje z Rynku o 11.30 i przemaszeruje ulicą Kazimierza Wielkiego, Widok, Teatralną, aż do placu Wolności. Po zakończeniu parady dla jej uczestników przewidziane są atrakcje, m.in. miasteczko harcerskie, grochówka. Wówczas zostaną również ogłoszone wyniki konkursów, w tym na najładniejszą kartkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Wystawę najlepszych prac wrocławskich uczniów będzie można oglądać w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety do 21 listopada 2017 r.

Program XVI Edycji Radosnych Obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu 11.11.2017 r.

10.00 – 11.15 Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół garnizonowy,

10.30 zbiórka szkół na Rynku,

11.30 – 12.30 – uroczysty apel niepodległościowy na Rynku, w tym przekazanie flagi RP i flagi Wrocławia pomiędzy szkołami, Musztra paradna,

12.30 – 13.30 Radosna Parada Niepodległości: przemarsz ulicami (Kazimierza Wielkiego – Widok – Teatralna do pl. Wolności), ogłoszenie wyników konkursu Radosnej Parady Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni legionowych z orkiestrą wojskową.

Obchody Dnia Niepodległości w CK Agora

11/11 WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM, czyli rodzinne obchody Dnia Niepodległości w CK Agora

11 listopada godz. 14.00-20.00

11/11 jest wydarzeniem cyklicznym – zwieńczeniem Święta naszej narodowej Niepodległości w formie muzycznej i artystycznej refleksji nad wolnością. Projekt 11/11 stara się przypominać wartości i ideały, które stały się fundamentem demokratycznej Polski. Przywołuje pojęcia takie jak: Wolność, Ojczyzna. Centrum Kultury AGORA promuje patriotyzm i świadomość obywatelską, budując jednocześnie postawy otwartości i tolerancji, wskazując na możliwe nowatorskie i kreatywne sposoby wyrażania szacunku dla państwa polskiego i jego historii. 11/11 w CK AGORA to święto rodzinne. Dzieci i dorośli prezentują swój dorobek artystyczny z całego sezonu kulturalnego, w programie znajduję się też wiele różnorodnych atrakcji: warsztaty dla dzieci i dorosłych, animacje i konkursy, wystawy, pokaz filmów oraz wieczorny koncert. Na wszystkie wydarzenia w ramach 11/11 wstęp jest bezpłatny.

Cały program CK AGORA tutaj projekt 11/11

Turystyka Kolejowa TurKol.pl

Na koniec coś dla wielbicieli podróży w czasie. Dzień Niepodległości w pociągach retro – Gburek, Śpioch, Wesołek i Nieśmiałek. 11 listopada Turystyka Kolejowa TurKol.pl uruchomi zabytkowe pociągi turystyczne z okazji obchodów Święta Niepodległości. Wokół Wrocławia uruchomione zostaną pociągi na krótkich trasach wokół miasta – GBUREK, ŚPIOCH, WESOŁEK i NIEŚMIAŁEK.

Trasy: 11 listopada (GBUREK, ŚPIOCH, WESOŁEK i NIEŚMIAŁEK):

Wrocław Główny – Wrocław Muchobór – Wrocław Kuźniki – Wrocław Muchobór – Wrocław Główny.

Organizatorzy: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, Koleje Dolnośląskie SA oraz Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia.

Uczestnicy skorzystają z przejazdu pociągiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę parową TKh05353, zestawionym z trzech zabytkowych wagonów pasażerskich. Początek wyprawy każdego pociągu zaplanowano na stacji Wrocław Główny, stacjami pośrednimi będą Wrocław Muchobór i Wrocław Kuźniki / Wrocław Mikołajów i Wrocław Nadodrze, zakończenie podróży to ponownie stacja Wrocław Główny.

Cennik

Bilet normalny – cała trasa – 29 zł

Bilet szkolny 37% – cała trasa – 18,27 zł

Bilet student 51% – cała trasa –14,21 zł

Bilet do 4 lat* – cała trasa – 0,00 zł

O autorze

redakcja

Wroclife - interesują nas fakty i liczby. Informacje o życiu w stolicy Dolnego Śląska, czas wolny, praca, kariera, nauka.

Wojna na Ukrainie

KORONAWIRUS

Koronawirus we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

COVID-19 we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Share This