Połączmy kreatywność, niestrudzony zapał i wyobraźnię dzieci oraz bezinteresowną, dwudziestoletnią pomoc zaangażowanych osób, a potem dodajmy do tego hojne serce prywatnych darczyńców. Efekt? Kilkaset tysięcy złotych, które udało się zebrać w 2016 roku na leczenie dzieci walczących z chorobą nowotworową, dzięki aukcji prac, które same namalowały. W tym rokutor obrazu ma 4 lata, a najbliższa gala charytatywna rozpocznie się w czwartek 16 listopada o godz. 17.30 we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Hali Stulecia.  

Po pierwsze: dzieci

Każdego roku w warsztatach plastycznych ,,Słoneczna Galeria” bierze udział około 600 dzieci z całej Polski. Namalowane krajobrazy są pełne barw, a z rysunków spoglądają na nas niezwykłe zwierzęta, bajkowe postaci i znajome twarze. Te dzieci mają niespożyty zapał, śmiałość i umiejętności, ale też więcej zmartwień od innych swoich rówieśników.

Na co dzień swoje siły muszą wykrzesać do nierównej walki z nowotworem. Doskwiera nie tylko choroba, ale i tęsknota. Dla małych pacjentów długie i intensywne leczenie w specjalistycznych szpitalach oznacza często wiele miesięcy ograniczonego kontaktu z rodziną i rozłąkę z przyjaciółmi. Cykliczne zajęcia plastyczne pozwalają dzieciom choćby na chwilę oderwać się od rzeczywistości, która je otacza.

– Co roku obrazy zachwycają gości poziomem wykonania. Obrazy wyrażają to, czego doświadczają mali pacjenci podczas pobytu w szpitalu. Jest to strach i tęsknota za beztroskim dzieciństwem, ale i radość z każdego kolejnego dnia dającego nadzieję na powrót do zdrowia – opowiada Katarzyna Cabaj, członek zarządu Fundacji Urtica Dzieciom.

Katalog wszystkich obrazów i rysunków można zobaczyć tutaj. Praca wykonana przez dzieci wraca do nich w postaci pomocy organizowanej przez firmę Urtica. Firma farmaceutyczna z siedzibą przy ulicy Krzemienieckiej na wrocławskim Muchoborze jest nie tylko największym dystrybutorem leków dla polskich szpitali, ale wspiera także bezinteresownie 18 oddziałów hematologicznych i onkologicznych w całym kraju.

Urtica Dzieciom w liczbach

20 lat projektu

18 wspieranych oddziałów dziecięcych w całej Polsce

20 000 złotych – wylicytowana cena dwóch najdroższych obrazów z 2016 roku

Autorem jednego z nich jest 11-letni Piotr Turek ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach, drugą namalowali: Igor Bioniok (lat 8) i Paulina Procek (lat 15) ze Szkoły Podstawowej nr 38 Specjalnej, działającej przy SPSK nr 1 im. Prof. S. Szyszko w Zabrzu.

800 000 użytych kredek i niezliczona ilość papieru, dzięki którym na twarzach najmłodszych zagościł uśmiech

2 500 000 złotych zebranych środków, które pomagają małym pacjentom wrócić do zdrowia

Urtica Dzieciom

Po drugie: Urtica

Pomysł pomagania narodził się w PGF Urtica w 1997 roku. Ówczesny zarząd firmy zaraził swoją inicjatywą pracowników, a ci z entuzjazmem włączyli się do projektu. Po sześciu latach odbyła się pierwsza gala związana z aukcją prac plastycznych dzieci. Kolejne gościły m.in. w Teatrze Lalek czy Narodowym Forum Muzyki. W ten sposób sztuka małych twórców mogła wkroczyć na salony i przyciągnąć uwagę ludzi kultury i biznesu, którzy mogli w znaczący sposób wesprzeć leczenie dzieci walczących z chorobą nowotworową.

W 2009 roku pomocną dłoń podała Fundacja Dbam o Zdrowie, dzięki czemu dzielni pacjenci mogą w szpitalach brać udział w warsztatach połączonych z czytaniem bajek. Urtica Dzieciom zyskała rozgłos także dzięki sympatii okazanej przez wiele znanych i lubianych osób. Ambasadorami całego przedsięwzięcia zostali prof. Jan Miodek, prof. Alicja Chybicka, Anna Dymna czy prof. Jerzy Stuhr.

Z czasem Urtica zaczęła organizować również bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i rodzicom. Obok dostarczania do szpitali specjalistycznego sprzętu medycznego jest to drugi cel akcji. Podczas wakacyjnych wyjazdów mali podopieczni znów mogą poczuć, że są przede wszystkim dziećmi, a nie tylko pacjentami. W ramach Urtica Dzieciom Camp nie tylko uczestniczą w zajęciach z psychoonkologiem, dietetykiem czy instruktorem ruchu, ale biorą też udział w codziennych zabawach z animatorami.

Warto podkreślić, że dzięki wsparciu prywatnych darczyńców w 2017 roku na turnusy w Centrum Psychoonkologii Unicorn w Krakowie mogło pojechać aż 90 osób. W ten sposób mogły zwiedzić inne miasto i poznać inny świat niż przygnębiające szpitalne sale i korytarze, zapomnieć na chwilę o chorobie i zebrać siły do dalszego leczenia.

Fot. Urtica Dzieciom

Efekty działań – niespożyta energia i szczera wdzięczność podopiecznych – napędzają do dalszych działań. Po 20 latach funkcjonowania projektu została powołana do życia Fundacja Urtica Dzieciom, która jeszcze mocniej będzie angażować się na rzecz dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.

– Wyjątkowy jubileusz stanowi doskonałą okazję, by założyć organizację pozarządową i powiedzieć głośno naszym podopiecznym, że jesteśmy z nimi i będziemy ich wspierać w jeszcze szerszym wymiarze niż dotychczas – mówi Anna Marusia, Prezes Zarządu Fundacji Urtica Dzieciom.

Po trzecie: darczyńcy

Zapał dzieci do pomagania oraz zaangażowanie i entuzjazm członków Fundacji nie byłyby w pełni wykorzystane, gdyby nie prywatne osoby, które raz w roku dzielą się swoim hojnym sercem z innymi. Tą okazją jest wspomniana Gala Urtica Dzieciom podczas której dzieła małych artystów są licytowane za często niemałe pieniądze.

W tym roku to uroczyste i radosne wydarzenie odbędzie się w czwartek 16 listopada we Wrocławskim Centrum Kongresowym w Hali Stulecia. Choć jest to już dwudziesta gala w historii, z kilku powodów można założyć, że będzie niezwykła i wyjątkowa.

Gala Urtica Dzieciom 2017

Gala Urtica Dzieciom

Przypomnijmy, że rok temu podczas aukcji udało się zebrać rekordową kwotę 418 500 złotych, a całkowita wylicytowana suma trafia do 18 dziecięcych oddziałów hematologicznych i onkologicznych w Polsce. Poprzednia gala wysoko zawiesiła poprzeczkę. Podczas gali 16 listopada będzie można podziwiać – i kupić – 35 obrazów oraz 90 innych malowanych z całego serca prac. Biorąc pod uwagę, że kolejne edycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a liczba gości rośnie, można mieć nadzieję, że rekord w pomaganiu znów zostanie pobity.

Tegoroczna dwudziesta gala przejdzie do historii jednocześnie jako pierwsza zorganizowana w całości przez nowo powołaną Fundację Urtica Dzieciom. Postarała się ona, aby goście wyszli wieczorem z Hali Stulecia nie tylko pod wrażeniem talentów plastycznych dzieci, ale także całej oprawy artystycznej. Specjalnie dla nich zgodziła się zagrać Orkiestra Kameralna Camerata z Wrocławia, która oczaruje repertuarem muzyki filmowej, musicalowej oraz klasycznej. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Jan Pogany, a jednym z wykonawców będzie Leo Garda, który na co dzień występuje w słynnej La Scali w Mediolanie.

Nie zabraknie także kilka znanych i lubianych osobowości. Rolę gospodarza tradycyjne obejmie Paweł Krupski. Popularny producent, reżyser i aktor poprowadzi galę i będzie zachęcał do licytacji.

Patronat honorowy nad Galą Urtica Dzieciom objęli: Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Wojewoda Dolnośląski – Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski oraz Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal Wroclife.