W najbliższą sobotę 25 września ruszą remonty torowiska tramwajowego na alei Hallera. Zmienią się trasy kursujących tamtędy tramwajów, na zmiany muszą się także przygotować kierowcy samochodów.

Jak już informowaliśmy, w sobotę 25 września rozpoczną się trzy inwestycje w ciągu alei Hallera. Pierwsza z nich to kontynuacja zielonego torowiska na odcinku od skrzyżowania z ul. Mielecką do ul. Powstańców Śląskich. Mowa o ponad 1500 metrach toru pojedynczego (około 750 metrów dwutorowej trasy).

Wymienimy tam podkłady, szyny, wyremontujemy przejścia dla pieszych. Zielone torowisko będzie cichsze w eksploatacji niż dotychczasowe, wykonane w tradycyjny sposób – zapowiada Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Przewoźnik wykorzysta ten czas, aby zająć się jeszcze dwoma inwestycjami w tym miejscu: wymianą rozjazdów od strony ul. Powstańców Śląskich i od strony ul. Grabiszyńskiej. Będą one wyposażone w nowe, zdalnie sterowane zwrotnice z systemem ogrzewania i odwodnienia. Dzięki temu przewoźnik chce ograniczyć ryzyko awarii i zwiększyć niezawodność komunikacji tramwajowej w tej części miasta.

Zmiany w MPK

Magistrat informuje, że w związku z przeprowadzeniem prac remontowych torowiska tramwajowego na alei Hallera na odcinku od ulicy Mieleckiej do ulicy Powstańców Śląskich, od 25 września planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii tramwajowej 20, 70 i 74.

Tramwaje linii 74 od ulicy Grabiszyńskiej zostaną skierowane do pętli Oporów, a „dwudziestka” i „siedemdziesiątka” od ulicy Powstańców Śląskich pojedzie do pętli Krzyki.

Na wyłączonym z ruchu odcinku torowiska tramwajowego, pomiędzy FAT-em a ulicą Powstańców Śląskich przez aleję Hallera zostanie uruchomiona okresowa linia autobusowa 720 z częstotliwością:

·    dni robocze

–    do godziny 6:00 co 7,5 minuty;

–    w godzinach 6:00-9:00 co minut;

–    w godzinach 9:00-14:00 co 7,5 minuty;

–    w godzinach 14:00-18:00 co minut;

–    w godzinach 18:00-20:00 co 7,5 minuty;

–    w godzinach wieczornych tj. po godzinie 20:00 co 10 minut.

·    sobota i niedziela

–    z częstotliwością co 10 minut.

Prace potrwają około 3 miesięcy.

Zmiany dla kierowców

W najbliższą sobotę 25 września miasto wprowadzi także trzy istotne zmiany organizacji ruchu na alei Hallera. Zmiany będą dotyczyły skrzyżowań w rejonie ul. Grabiszyńskiej, Gajowickiej oraz Powstańców Śląskich.

Dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować utrudnienia dla wszystkich uczestników ruchu. Prace będą realizowane etapami, przy zmiennej organizacji ruchu, dlatego każdorazowo zwracamy się z prośbą o ostrożną jazdę i zwracanie uwagi na znaki drogowe – zapewniają urzędnicy.

1.  Na ul. Grabiszyńskiej zostanie ograniczona prędkość do 40 km/h (z wyjątkiem wlotu od centrum).

  • Wyznaczono nowe przebiegi korytarzy ruchu za pomocą oznakowania poziomego.
  • Na wlocie ul. Grabiszyńskiej od centrum – zlikwidowana zostanie relacja do skrętu w lewo, a z wszystkich trzy pasów możliwa będzie jazda na wprost. Kierowcy którzy chcą skręcić w lewo, będą mogli skręcić w rejonie ul. Fiołkowej (wyznaczony objazd w kierunku al. Hallera).
  • Wlot od al. Hallera – utrzymany 1 pas ruchu w lewo (zamiast dwóch). Oba pasy w kierunku ul. Klecińskiej prowadzone będą zmienionymi torami jazdy (przekierowanie ruchu częściowo na jezdnię tymczasową – przejazd na wprost dwoma korytarzami ruchu z ominięciem słupów trakcyjno – oświetleniowych).
  • Wyznaczony zostanie tymczasowy ciąg pieszo – rowerowy w obszarze nieczynnych przystanków tramwajowych.
  • Wlot ul. Klecińskiej – odkształcenie przebiegów pasów ruchu przez skrzyżowanie.
  • Zmianie organizacji ruchu towarzyszyły będą zmiany w sygnalizacji świetlnej.

2.  Na ul. Gajowickiej wyłączony z ruchu zostanie przejazd przez torowisko (brak przejazdu). W związku z tym wyjazd z ul. Gajowickiej będzie się odbywał tylko w prawo (na obu wlotach). Ci kierowcy, którzy będą chcieli przejechać przez skrzyżowanie na wprost, będą mogli zawrócić na istniejących zawrotkach w rejonie ul. Krakusa i Wróbla.

3.  W rejonie skrzyżowania zul. Powstańców Śl. korekcie podlegać będzie przebieg pasów ruchu na tarczy skrzyżowania. Wyeliminowana zostanie relacja rowerowa na kierunku Hallera – Powstańców Śl. (wlot północny). Zredukowane zostaną pasy ruchu do skrętu w lewo (zostanie jeden) na południowym wlocie ul. Powstańców Śląskich.

Ruch pieszy i rowerowy na wlocie al. Hallera będzie się odbywał w nowym korytarzu w ramach wykonanych poszerzeń.