Nowy, ponadkilometrowy buspas na ulicy Bolesława Krzywoustego zostanie oddany do użytku w nocy z 24 na 25 września. – Autobusy w kierunku centrum pojadą zdecydowanie szybciej, a nowy buspas nie zabierze żadnego z pasów jezdni głównej – zapewniają urzędnicy.

Przypomnijmy, budowa buspasa na ulicy Krzywoustego ruszyła wiosną. Został on poprowadzony od zjazdu z estakady w rejonie mostu na Widawie do skrzyżowania na wysokości istniejącego wyjazdu z parkingu CH Korona, czyli na odcinku o długości około 1240 metrów.

– Zgodnie z naszymi założeniami nowy buspas ma obsłużyć 14 linii autobusowych (118, 121, 128, 130, 131, 141, 151, 904, 911, 914, 921, 924 oraz N i D) kursujących z Psiego Pola w stronę centrum. To oznacza, że mogą po nim poruszać się nawet 42 autobusy na godzinę. Do tej pory samochody musiały dzielić jeden pas z autobusami, z kolei po wybudowaniu trzeciego pasa, to ulega zmianie i ruch w tym rejonie będzie płynniejszy – wyjaśnia Adam Więcek z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pasów dla kierowców nie będzie mniej

Jak tłumaczą urzędnicy, na ulicy Krzywoustego zostały poszerzone dwa fragmenty jezdni, dzięki czemu powstał trzeci pas.

– Buspas został poprowadzony po dodatkowych pasach ruchu oraz z wykorzystaniem jezdni bocznej ul. B. Krzywoustego obsługującej obecnie parking przy CH Korona. W  ramach zadania wybudowany został też dodatkowy zjazd z jezdni bocznej obsługującej parking galerii handlowej oraz przystanek na wysokości głównego wejścia na teren CH Korona – mówi Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Po przebudowie kierowcy nadal mają możliwość wjazdu z ulicy Krzywoustego bezpośrednio z buspasa na teren jezdni obsługującej parking przy CH Korona.

Zakres robót obejmował również likwidację nieczynnej sieci wodno-kanalizacyjnej, budowę i przebudowy kanałów MKT, przebudowę chodników oraz sygnalizacji przy skrzyżowaniu z Brucknera. Nowy przystanek dla pasażerów komunikacji miejskiej został wyposażony w standardową infrastrukturę przystankową, czyli tablicę DIP, biletomat oraz wiatę.