Przed nami weekend „Poczytaj mi Wrocław”. Zdradzamy atrakcje przygotowane nie tylko dla książkowych moli!

Na przekór spadającym statystykom czytelnictwa, Wrocław zamierza spędzić weekend 22-24 kwietnia z książką w ręku. Na ulicę wyjdą aktorzy udający Zofię Nałkowską czy Tadeusza Boya Żeleńskiego oraz grupa czytająca na głos dramaty Szekspira w przestrzeni publicznej.

Już 23 kwietnia Wrocław przejmie od południowokoreańskiej miejscowości Incheon rokrocznie przyznawany tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Zbiega się to z trwającym od początku roku programem literackim Europejskiej Stolicy Kultury, dzięki czemu w okresie wiosenno-letnim miasto czeka mnóstwo atrakcji dla miłośników i miłośniczek dobrej światowej literatury. Nie zabraknie również spotkań z najlepszymi polskimi twórcami.

Goethe-Institut Pop Up Pavillon, fot. Artur Bryś

Goethe-Institut Pop Up Pavillon, fot. Artur Bryś

Dzień wcześniej, w piątek 22 kwietnia, odbędzie się spotkanie wokół książki Maum Iwony Chmielewskiej, pisarki książek dla dzieci, nazywanych za granicą „picturebooks”. Wielokrotnie nagradzana, zdobyła ostatnio Bologna Ragazzi Award, porównywaną do Nobla literatury dziecięcej. To jedyna polska autorka posiadająca swój fanklub w Korei Południowej! Również z tej okazji rok wcześniej polski ambasador w Seulu otrzymał ponad 300 listów zaadresowanych do dzieci Wrocławia od najmłodszych koreańskich czytelników.

W sobotę w Przejściu Garncarskim aktorzy wrocławskiego teatru Ad Spectatores wystąpią jako polscy autorzy literaccy urodzeni na Kresach. Będziemy mogli spotkać Zofię Nałkowską czy Tadeusza Boya Żeleńskiego – i porozmawiać z nimi od godziny 19:00. W tym samym czasie rozpocznie się Europejska Noc Literatury, wyjątkowe wydarzenie, podczas którego znani aktorzy (m.in. Tomasz Karolak czy Ewa Skibińska) w 10 różnych miejscach będą czytać co 15 minut dramaty Szekspira. Przypominamy, że w tym roku obchodzimy czterechsetną rocznicę śmierci tego ponadczasowego pisarza. W sumie pięć wieczornych godzin zostanie poświęconych na literaturę w przestrzeni miejskiej, a organizatorzy mają nadzieję pobić zeszłoroczny rekord 11 tysięcy wrocławian, którzy słuchali czytań.

To nie koniec wychodzącej na ulicę literatury. Pod koniec maja w okolicy Arsenału Miejskiego ruszy Literacki Pit-stop, czyli specjalne wydanie Magazynu Materiałów Literackich Cegła. Tym razem pismo zostanie wydane w formie naklejek magnetycznych na samochody i rowery. Będą one prezentować cytaty z klasyków, np. Gombrowicza czy Witkacego. Docelowo 10 tysięcy samochodów ma zostać oznaczonych tekstami literackimi, a podczas samego Pit-stopu, którego gościem specjalnym będzie pilot rajdowy Maciej Szczepaniak, co najmniej 100 aut zostanie oklejonych w całości.

Zakończony został projekt Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Nadesłanych zostało ponad 60 wniosków o wsparcie publikacji książek i czasopism związanych z Dolnym Śląskiem. Pod koniec kwietnia dowiemy się, jakie dzieła zostaną zaprezentowane szerszej publiczności. Ważnym dla komisji kryterium było doświadczenie wydawców w zwiększaniu dostępności publikacji poprzez wykorzystywanie nowych technologii, więc możemy się spodziewać tytułów w formach elektronicznych. Rynek ebooków w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie – na razie to tylko około 2% całego rynku czytelniczego w Polsce, ale osoby czytające w formie elektronicznej czytają najintensywniej, bo około 30 ebooków rocznie, czyli 3 razy więcej niż tradycyjni czytelnicy – a działania ESK mogą ten wynik tylko zwiększyć.

Światowa Stolica Książki UNESCO i ESK mogą przełamać negatywny trend polskiego czytelnictwa. Według badań w 2015 roku znów wzrósł odsetek osób przyznających się do nieprzeczytania ani jednej książki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy – aż 63,1%. To wzrost o 4,8 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego badania. Spadek czytelnictwa został odnotowany również wśród osób deklarujących przeczytanie od 1 do 6 książek (27,2% w 2015, rok wcześniej było to 28,7%) oraz 7 lub więcej dzieł (8,4% w 2015, poprzednio 11,3%).

Autorzy badania zwracają uwagę, że dziewięciu na dziesięciu badanych, których najbliżsi nie czytają, również nie sięga po książki. Wzorce są adaptowane z otoczenia. Działania stolicy Dolnego Śląska w ramach literackich projektów mogą spowodować większą styczność z kulturą pisaną tym bardziej, że prowadzone będą one przez cały rok. Najbliższy weekend rozpocznie literacką ucztę we Wrocławiu.

 

Aneta Ilnicka