Po 182 latach od napisania, 69 latach, od momentu kiedy trafił do Wrocławia i 17 latach, odkąd przeszedł na własność Ossolineum, każdy może przyjść i z bliska zobaczyć oryginalny rękopis najważniejszego polskiego dzieła. To nie jedyna atrakcja Muzeum Pana Tadeusza.
Do kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku po raz pierwszy zaprosiło 3 maja. Chętni czekali nawet dwie godziny. Nie wliczając dnia otwarcia oraz Nocy Muzeów, odwiedziło je ponad 8 tysięcy mieszkańców i turystów. Przedstawiamy 5 powodów, dla których naprawdę warto zobaczyć Muzeum Pana Tadeusza.
1. Nigdzie indziej nie ma takiego eksponatu, czyli oryginalny autograf Pana Tadeusza
Czy można wyobrazić sobie cenniejszy eksponat literatury niż rękopis polskiej epopei narodowej? Do momentu otwarcia muzeum, starodruk był przechowywany w skarbcu Ossolineum i wystawiany na światło dzienne tylko przy wyjątkowych okazjach. Teraz sześć dni w tygodniu każdy może go zobaczyć, a także przekartkować jego wirtualną wersję.
Z lekcji szkolnych zapamiętaliśmy, że Adam Mickiewicz napisał ,,Pana Tadeusza” na emigracji w Paryżu w latach 1832-1834. O historii rękopisu warto dowiedzieć się więcej. Nie wszyscy wiedzą, że za życia autora miał być dwa razy wystawiany na sprzedaż. W obu przypadkach wykupowali go przyjaciele poety, ratując Adama Mickiewicza z finansowych kłopotów. W XX wieku rękopis trafiał do Dzikowa, Lwowa, Krakowa. Z tego ostatniego miasta decyzją Niemców w 1944 roku został wywieziony, by nie wpadł w ręce zbliżających się Sowietów. Po II wojnie światowej odnaleziono go na Dolnym Śląsku.
Dzisiaj takie burzliwe perypetie rękopisowi nie grożą. Od prawie 70 lat manuskrypt znajduje się we Wrocławiu, a od 1999 roku jest własnością Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jan Zdzisław Tarnowski – spadkobierca i dotychczasowy właściciel dzieła – wycenił rękopis na 600 tys. dolarów. Miasto Wrocław zapłaciło jednak tylko 1/3 cenę tej kwoty, pozostałą część rodzina Tarnowskich przekazała jako darowiznę.
2. Dotknij, zobacz i posłuchaj, czyli o wiele więcej niż tylko rękopis
Chociaż Muzeum Pana Tadeusza kieruje uwagę na dzieło, które liczy sobie ponad 180 lat, ekspozycja wystawy jest na wskroś nowoczesna. Podczas zwiedzania mamy do dyspozycji około 100 gier, aplikacji multimedialnych i animacji 3D.
W 18 salach muzeum przyjrzymy się ponad 200 innym eksponatom, które opowiadają nie tylko o dziele, ale o również czasach, w jakich powstało i znaczeniu, jakie miało dla Polaków przez kolejne dekady. Niektórych zainteresują życie szlachty, dworskie obyczaje i polowania. Inni więcej czasu spędzą w Gabinecie Świadków Historii, gdzie obejrzą przesłuchanie przez wizjer w więziennych drzwiach oraz przekonają się, jak cenzura zaborców zniekształcała dzieła literatury. Motyw wolności staje się jednym z tematów przewodnich całego muzeum. W ramach wystawy Misja: Polska można posłuchać wystąpień dwóch zasłużonych postaci Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którzy przekazali swoje zbiory właśnie Ossolineum.
3. Kino letnie, wystawy czasowe, warsztaty, czyli moc dodatkowych atrakcji
Muzeum Pana Tadeusza stara się przyciągać i inspirować odwiedzających także bieżącymi wydarzeniami. Tylko do 30 czerwca zobaczymy wystawę ,,Artyści i Arcydzieła Ilustracji”. Prezentuje 50 prac na 50-lecie konkursu, który co roku wieńczy Targi Książek dla Dzieci w Bolonii. Jeśli chodzi o literaturę dla małych czytelników jest to największe wydarzenie na świecie. Wstęp jest wolny.
Muzeum przygotowało również liczne atrakcje na lipiec i sierpień. Warto zainteresować się cyklem filmów ,,Zapisane w kadrze”, których bezpłatne seanse odbędą się na dziedzińcu muzeum. Od lipca do sierpnia dla dzieci od 6 do 10 lat będą odbywać się niedzielne warsztaty artystyczne. Podczas nich dowiedzą się m.in.: dlaczego symbolem kamienicy, w której mieści się muzeum, jest Złote Słońce oraz same wykonają witrażowe ozdoby. Z kolei we wtorki i czwartki lipca dzieci będą mogły udać się w niezwykłą podróż śladami Adama Mickiewicza, poznać dawne i współczesne zwyczaje miejsc, w których mieszkał, ich modę oraz zakosztować kulinarnych przysmaków np. tureckich słodyczy.
4. Zaproszenie dla szkół, czyli interaktywne warsztaty dla uczniów
Przymierzą stroje z dawnej epoki, spróbują własnoręcznie sił w kaligrafii lub posłuchają fortepianu w romantycznym salonie. Warsztaty są organizowane dla uczniów od czwartej klasy szkoły podstawowej do szkół ponadgimnazjalnych.
Młodsi mogą np. poznać opis grzybobrania z ,,Pana Tadeusza” i nazwy grzybów, dowiedzieć się, jak się ubierano i jakie potrawy przygotowywano na szlacheckim dworze. Starsi odwiedzą m.in. literacką bibliotekę i zaczerpną więcej wiedzy o burzliwym życiu Mickiewicza. Ponadto muzeum proponuje szkołom również lekcje kinowe.
5. Miejsce dla każdego, czyli muzeum przyjazne osobom starszym i niepełnosprawnym
Dla osób niewidzących i niedowidzących przygotowano trasy zwiedzania ze specjalnymi liniami na podłodze, teksty w alfabecie Braille`a oraz wypukłe reliefy. Osobom gorzej słyszącym pomogą pętle indukcyjne, które wzmacniają dźwięk w aparatach słuchowych. Na każdy poziom ekspozycji kursują windy. Zachętą do zwiedzania są ulgowe (dla osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów) oraz darmowe (dla osób powyżej 75. roku życia) wejściówki.
Zwiedzanie
Wystawę główną możemy zobaczyć od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00. Ostatnie wejścia są o 17.00, na zwiedzanie całej ekspozycji warto zarezerwować sobie jednak znacznie więcej niż tylko godzinę czasu.
Bilety kupimy online albo na miejscu, w kasie muzeum (Rynek 6). Muzeum przewidziało tańsze bilety grupowe oraz rodzinne. Osobom powyżej 75. roku życia i dzieciom do lat sześciu przysługują darmowe wejściówki. Mniej za wstęp zapłacą emeryci, renciści, osoby uczące się (także studenci) oraz osoby niepełnosprawne – dla tych osób są bilety ulgowe w cenie 10 złotych. Dla pozostałych bilet normalny kosztuje 20 złotych.
Na warsztaty edukacyjne trzeba dokonywać osobnej rezerwacji mailowej pod adresem edukacja-mpt@ossolineum.pl.
Więcej informacji na stronie muzeum: http://www.pantadeusz.ossolineum.pl/pl/