Wrocławski magistrat za ponad 9 mln zł kupił popularny Pałacyk przy ulicy Kościuszki. Na tę informację zareagowali przedstawiciele BWA, którzy zaproponowali, by to właśnie tam przenieść siedzibę tej miejskiej instytucji kultury. Urzędnicy nie wykluczają takiej możliwości.

Na przełomie listopada i grudnia miasto Wrocław, korzystając z przysługującego mu prawa pierwokupu, kupiło za 9 150 000 złotych pałac Schaffgotschów przy ulicy Kościuszki 34, czyli tzw. Pałacyk.

Chcemy, aby docelowo obiekt służył wszystkim mieszkańcom z przeznaczeniem na funkcje znajdujące się w kompetencjach Departamentu Spraw Społecznych. Aby to było możliwe, jako nowy właściciel Pałacyku, musimy w pierwszej kolejności przygotować koncepcję funkcjonalną dla tego miejsca – przeanalizować całą dokumentację obiektu oraz przygotować wariantowe koncepcje zagospodarowania wnętrza zabytkowego obiektu. Szacujemy, że prace te potrwają około półtora roku – wyjaśnia Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego magistratu.

Do tego czasu, jak zapowiada urzędnik, obiekt będzie funkcjonował najprawdopodobniej na dotychczasowych zasadach, ale dochody z tej działalności będą trafiać już do budżetu gminy. 

Obecnie w Pałacyku działalność prowadzi około 30 różnych podmiotów gospodarczych. O istotnych szczegółach postępowania zmierzającego do realizacji docelowego planu dla tego lubianego przez wrocławian miejsca będziemy na bieżąco informować – dodaje Myszko-Wolski.

BWA proponuje: „z Pałacu do Pałacyku!”

Na te wiadomości zareagowali przedstawiciele BWA Wrocław.

Już dzień po ogłoszeniu informacji o zakupie, znając budynek przy ul. Kościuszki 34, zebraliśmy się w gronie reprezentantek i liderek zespołów pracowniczych oraz Rady Programowej, aby omówić możliwość ulokowania nowej siedziby BWA Wrocław właśnie w Pałacyku. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez zespół, 3 grudnia 2021 roku dyrektor Maciej Bujko napisał list do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z prośbą o przeznaczenie tej nieruchomości na cele BWA Wrocław, zapraszając do rozmów na ten temat – wyjaśniają przedstawiciele BWA.

Jak czytamy w liście:

Nie bez znaczenia jest też aspekt lokalizacji samego Pałacyku, znajdującego się w niewielkiej odległości od Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, gdzie ulokowana była pierwsza stała siedziba BWA Wrocław, a dziś znajduje się galeria SIC!. W niewielkiej odległości znajdują się także pozostałe galerie naszej instytucji, czyli galeria Dizajn oraz Studio. Mając na względzie wszystkie powyższe argumenty, zwracam się z prośbą o przeznaczenie nieruchomości przy ul. Kościuszki 34 na cel ulokowania tam nowej, największej siedziby BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, która będzie istotnym krokiem dla całej instytucji, umożliwiającym rozwój działalności artystycznej, jak i aktywności popularyzujących sztukę współczesną oraz promocję Wrocławia poprzez rozwijanie działalności kulturalnej. Chciałoby się aż powiedzieć: »z Pałacu do Pałacyku!«

Magistrat nie wyklucza takiej możliwości. Do propozycji BWA odniósł się na Twitterze dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski.

Nowy obiekt na Kępie Mieszczańskiej

Jednocześnie, jak tłumaczą nam przedstawiciele urzędu miejskiego, wciąż aktualne są plany zakładające, że nowa siedziba tej miejskiej instytucji kultury ma powstać – we współpracy z prywatnym inwestorem – na Kępie Mieszczańskiej. Zgodnie z zapowiedziami z czerwca 2020 roku, BWA znajdzie swoje docelowe miejsce u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego, w pobliżu Centrum Sztuk Performatywnych “Piekarnia”, prowadzonego przez Instytut Grotowskiego.

– Planujemy, by nowa siedziba powstała we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na olbrzymią galerię, biura i przestrzeń warsztatową. W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, zastrzeżemy w dokumentach przygotowanie ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – mówił wówczas Bartłomiej Świerczewski.

Nowa siedziba, wedle zapowiedzi z 2020 roku, ma powstać za około 5-7 lat. Jej powierzchnia będzie wynosić ponad 2 tysiące metrów, czyli znacznie więcej, niż obecna powierzchnia BWA Awangardy. Obiekt ma stanąć na działce, na której w tej chwili znajduje się restauracja McDonald’s (działka należy do miasta).

Dawna siedziba BWA zmieni się w 5-gwiazdkowy hotel

Przez wiele lat siedziba główna BWA mieściła się przy Wita Stwosza 32, w Pałacu Hatzfeldów – pozostałości po książęcej siedzibie zbudowanej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVIII wieku. Zniszczony w czasie wojny budynek, w którym zachowały się zabytkowe fragmenty pałacu został zaadaptowany na potrzeby galerii sztuki współczesnej – BWA Awangarda. Jednak ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, Awangarda została przeniesiona do tymczasowej siedziby na dworcu Wrocław Główny.

Magistrat zdecydował się na sprzedaż Pałacu Hatzfeldów, bo jak tłumaczyli urzędnicy, w budżecie miasta nie było pieniędzy na gruntowny remont i modernizację zabytkowego obiektu. W listopadzie przetarg został rozstrzygnięty, a nowym właścicielem nieruchomości przy zbiegu ul. Wita Stwosza i Krowiej została firma deweloperska Rafin, która zaoferowała kwotę 37,9 mln złotych. Inwestor przedstawił koncepcję architektoniczną, która zakłada rekonstrukcję pałacu i ulokowanie w nim 5-gwiazdkowego hotelu.

Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzfeldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia. W najbliższym otoczeniu wrocławskiego Rynku, na trakcie do placu Dominikańskiego powinien powstać obiekt odpowiadający unikalności tego miejsca, a także będący kontynuacją zabudowy zabytkowego budynku urzędu miejskiego – podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Hatzfeldów zaplanowane zostało za około dwa lata, na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy należącego również do Rafina historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok. Nowy obiekt posiadać będzie około 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać mają do historycznych oryginałów. Jak zapewniają przedstawiciele dewelopera, oprócz samej rekonstrukcji, ambicją inwestora jest także wprowadzenie do Wrocławia, kolejnej międzynarodowej marki hotelowej.

Zdjęcie główne: Julo – Own work, Public Domain