Czy mogę zaprosić znajomych na grilla w ogródku, co z grillowaniem na balkonie i czy mogę urządzić piknik w parku albo nad Odrą? Adwokat Michał Tropper wyjaśnia, co nam wolno w trakcie majówki, a co jest wciąż zabronione.

Związane z epidemią koronwirusa nakazy, zakazy i ograniczenia budzą sporo wątpliwości i rodzą wiele pytań. Nasz ekspert – adwokat Michał Tropper, wspólnik zarządzający w Kancelarii Adwokackiej Tropper & Szymczak – cyklicznie, raz w tygodniu, odpowiada na nurtujące Was kwestie. Zachęcamy do przesyłania pytań na adres: redakcja@wroclife.pl

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat radzi i odpowiada na pytania o nowe zakazy [CZ. 1]

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat radzi i odpowiada na pytania o nowe zakazy [CZ. 2]

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat radzi i odpowiada na pytania o nowe zakazy [CZ. 3]

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Adwokat odpowiada na pytania o nakazy i ograniczenia [CZ. 4]

Czy podczas majówki mogę na własnej działce lub w ogródku urządzić grilla i zaprosić na niego kilkoro najbliższych znajomych?

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż przepisy prawa nie zabraniają urządzenia grilla na własnej działce lub w ogródku. Osobną kwestią jest jednak to, kogo możemy na takiego grilla zaprosić.

Zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania zakazano nie tylko organizowania zgromadzeń publicznych (w rozumieniu art. 3 ustawy – Prawo o zgromadzeniach), ale także zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju.

Od tego ostatniego ograniczenia przepisy przewidują jedynie dwa wyjątki:

1) zakaz nie dotyczy spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego lub z osobami najbliższymi osoby, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu;

Do katalogu osób najbliższych Kodeks karny zalicza zaś:

  • małżonka,
  • wstępnych (tj. rodziców, dziadków, pradziadków itd.),
  • zstępnych (tj. dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
  • rodzeństwo,
  • powinowatych w tej samej linii lub stopniu,
  • osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka,
  • osobę pozostającą we wspólnym pożyciu;

2) zakazu nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zadań służbowych, działalności gospodarczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

W konsekwencji powyższego wskazać trzeba, iż za wyjątkiem aktywności związanej z pracą, możemy spotykać się jedynie z osobami najbliższymi – w sensie prawnym – dla nas oraz dla naszej partnerki bądź partnera. Nie ma przy tym znaczenia, czy spotkanie odbywa się na terenie prywatnym, czy w miejscu ogólnodostępnym.

Czy mogę urządzić grilla na balkonie?

Aktualnie obowiązujące obostrzenia wprowadzone w związku z wystąpieniem stanu epidemii – za wyjątkiem ograniczenia spotkań, imprez i zebrań omówionych powyżej – nie zmieniły regulacji odnoszących się do grillowania na balkonach. Zauważyć zatem trzeba, iż grillowanie na balkonie lub tarasie samo w sobie nie jest zabronione przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

Czy oznacza to, że możemy na balkonach grillować bezrefleksyjnie, nie oglądając się na innych mieszkańców? Oczywiście, że nie.

Przede wszystkim zauważyć trzeba, że grillowania na balkonach lub tarasach zabraniają regulaminy zdecydowanej większości wspólnot mieszkaniowych. Co grozi za łamanie takiego zakazu? W skrajnych przypadkach, jeżeli właściciel nieruchomości wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.

Niezależnie od powyższego pamiętać należy także o tym, by urządzenie przez nas grilla na balkonie nie było uciążliwe dla naszych sąsiadów. Tytułem przykładu, częste urządzanie grilla, którego konsekwencją byłoby dymienie na balkon sąsiada, może uzasadniać wystąpienie przez niego przeciwko nam z powództwem cywilnym o zaprzestanie immisji (tj. o zaprzestanie takich działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych).

Ostatecznie należy pamiętać także i o tym, że używanie grilla węglowego może w niektórych wypadkach naruszać przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. W takiej zaś sytuacji narażamy się na możliwość otrzymania mandatu za popełnienie wykroczenia.

Mając na uwadze powyższe, by uniknąć negatywnych konsekwencji ze strony wspólnoty mieszkaniowej, konfliktu z sąsiadami oraz nie narażać się na otrzymanie mandatu karnego, najlepiej na balkonach lub tarasach korzystać z grilla elektrycznego.

Czy mogę urządzić piknik w parku lub nad Odrą i spędzić czas na świeżym powietrzu ze swoją rodziną?

Jak wspomniano już wyżej, poza celami zawodowymi, aktualnie możemy spotykać się wyłącznie z naszą najbliższą rodziną. Trzeba jednocześnie zauważyć, że w systemie prawnym nie ma obecnie przepisu, który zabraniałby nam spotkania w takim gronie w miejscu publicznym. Pamiętać przy tym oczywiście należy o wprowadzonych obostrzeniach związanych z przebywaniem w miejscach ogólnodostępnych, o których wspominałem już w ubiegłym tygodniu. 

Tytułem przypomnienia chodzi m.in. o przemieszczanie się w odległości co najmniej 2 m od siebie (za wyjątkiem sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 13 lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie), zakaz korzystania z niektórych terenów (np. z placów zabaw), czy o obowiązek zakrywania ust i nosa (za wyjątkiem przebywania na terenie lasu – tam zasłanianie twarzy nie jest obowiązkowe).

I to właśnie ostatnie z wymienionych wyżej obostrzeń w praktyce uniemożliwia nam zorganizowanie pikniku w miejscu ogólnodostępnym bez narażania się na możliwość otrzymania mandatu karnego od funkcjonariuszy Policji. Immanentną cechą pikniku jest bowiem spożywanie posiłku, zaś do tej czynności niezbędne jest odsłonięcie ust. W konsekwencji zatem podczas pikniku w miejscu ogólnodostępnym łamiemy obowiązek zakrywania ust i nosa.

Czy nadal obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich?

Zgodnie z § 17 ust. 3 wspomnianego już dzisiaj rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r., zakaz korzystania z rowerów miejskich dostępnych publicznie obowiązuje aż do odwołania.