Satysfakcjonujące wynagrodzenie, atrakcyjna ścieżka rozwoju, dogodna lokalizacja – to absolutne minimum, jakie bierzemy pod uwagę, podejmując decyzję o wyborze pracodawcy. Z reguły już na samym wstępie pytamy, jakie dodatkowe profity firma może nam zaproponować.

Paczki świąteczne, odpoczynek w zakładowym ośrodku wczasowym, rajstopy i goździk na Dzień Kobiet – takie benfity pamiętają starsi czytelnicy. Ci nieco młodsi mogą wspominać obowiązkowe kolonie lub ferie, z reguły co roku w tym samym miejscu. Ale kto by się tym przejmował? I tak odliczało się dni do wyjazdu.

Wrocławski rynek pracy od tamtego czasu bardzo ewaluował. Miejsce niemalże owianych legendą „kaowców” zastępują coraz bardziej rozbudowane działy employer brandingu. Firmy prześcigają się w pomysłach na dodatkowe profity, żeby zawalczyć o najlepszych specjalistów na rynku i – co najważniejsze – zatrzymać ich u siebie jak najdłużej, oferując bogate systemy kafeteryjne, pomysłowe imprezy integracyjne czy ciekawie zaaranżowane miejsca relaksu.

Sztuką jest zaskoczyć pracownika

Organizacja rozrywki na imprezach integracyjnych dla firm to prężnie działająca gałąź wrocławskiego biznesu. To obszar zarówno wyspecjalizowanych firm eventowych, niewielkich, kilkuosobowych przedsiębiorstw, jak i lokali gastronomicznych oraz instytucji związanych z kulturą.

Niemalże każda firma zajmująca się branżą związaną z szeroko pojętą rozrywką ma w swojej ofercie integrację. Kina proponują maratony filmowe na specjalne zamówienie, teatry zarówno dedykowane spektakle, jak i wieczorki w towarzystwie artystów. Dosłownie w kilka minut możemy wyszukać cały wachlarz propozycji teatralnych improwizacji, stand-upów czy wieczorów kabaretowych. W lokalach gastronomicznych możemy z kolei liczyć na pokazy barmańskie, warsztaty kulinarne, koncerty czy tematyczne imprezy taneczne. Sztuką staje się zaskoczenie pracowników czymś nowym, nieszablonowym.

eneo_pl dysponuje jedną z kreatywniejszych przestrzeni do pracy w Polsce

Dryfowanie w powietrzu i poszukiwanie zakładnika

Niewątpliwie jednym z ciekawszych pomysłów na integrację są terenowe gry fabularne. Trudno opisać, na czym polega ten specyficzny rodzaj rozrywki. To szalenie wciągające połączenie znanych starszym pokoleniom podchodów z elementami gier fabularnych (RPG), happeningu i aktywnej improwizacji.

W zależności od scenariusza i okazji gra może zawierać różne elementy. Zawsze ma określoną fabułę i intrygujące postaci. Bazuje na pewnej formie grywalizacji. W czasie takiej gry możemy poszukiwać zakładnika (najzabawniej, jeśli to będzie osoba z zarządu firmy), ukrytego skarbu lub po prostu mieć do odkrycia tajemnicę. Najważniejsze, że efektem takiej rozrywki jest integracja grupy.

Kolejnym rozwiązaniem, które nie wymaga w zasadzie żadnych przygotowań ze strony pracodawcy, jest wizyta w escape roomie. Wystarczy podzielić zespół na kilkuosobowe grupy. We Wrocławiu mamy do dyspozycji kilkadziesiąt pokoi, co daje niemalże nieograniczone możliwości dotyczące wyboru tematyki zabawy. Możemy uczestniczyć w pogrzebie arystokraty, wejść do świata Pionokia, odwiedzić opuszczony teatr lalek, dać się zamknąć w więzieniu czy zanurzyć w krainie fantazji. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Wspólne rozwiązywanie zagadek, przeżywanie osobliwej przygody buduje niezapomniane wspomnienia, ale też pozwala zacieśniać więzi wśród pracowników.

Integracja może również polegać na niestandardowych aktywnościach rekreacyjnych: spływ kajakowy, wyjście na strzelnicę, lot balonem, lekcja tańca brzucha czy paintballowe rozgrywki. Intrygującym, aczkolwiek kosztownym pomysłem jest wizyta w tunelu aerodynamicznym. Tunel to nic innego jak specjalnie przygotowana szklana tuba, która umożliwia całkowicie bezpieczne dryfowanie w powietrzu. Inaczej ujmując – stymulator lotu generujący silne strugi powietrza. Unosimy się w nim nawet na kilkanaście metrów.

Jak to robią wrocławskie firmy?

Zaintrygowana tym, jak naprawdę wyglądają praktyki związane z budowaniem wizerunku dobrego pracodawcy we wrocławskich firmach, poprosiłam o wypowiedź przedstawicieli trzech zupełnie różnych przedsiębiorstw. Część aktywności się powtarza, jednak ze względu na specyfikę i wielkość każdej z tych firm ich recepty na sukces są różne.

Smallporation w CSS Corp

W CSS Corp przywiązujemy dużą wagę do dobrej atmosfery. Hasłem, które przyświeca nam niezmiennie od lat, jest Smallporation. Z jednej strony idea ta zawiera w sobie komponent korporacyjnego know-how i związane z nim blaski i cienie pracy w globalnej organizacji. Z drugiej zaś wyróżnia się zaletami wynikającymi z funkcjonowania w niedużej firmie, w której szef zna każdego z imienia i jest z pracownikami „na ty”.

Natura pracy w obszarze takim jak obsługa klienta nie jest łatwa, wiąże się bowiem z dużą presją i wymaga sporej odporności na stres. Staramy się zapewnić naszym ludziom takie narzędzia, które pomogą im w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w ich codziennej pracy. W ramach naszej firmy funkcjonuje sześcioosobowy zespół analityków jakości. Składa się on z osób posługujących się językami obcymi (angielskim, hiszpańskim, niemieckim czy francuskim) na poziomie natywnym lub do niego zbliżonym. Nasi eksperci dbają nie tylko o poprawność językową agentów, ale również wzbogacają ich arsenał narzędzi do radzenia sobie z wymagającymi klientami.

Jak wspomniałam, nasza firma nie jest duża, zatrudnia około stu osób, dlatego też operujemy nieco mniejszymi budżetami niż giganci obecni na lokalnym rynku pracy. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pracowników, zapewniamy pakiet benefitowy (prywatna opieka medyczna dla pracowników i ich rodzin, ubezpieczenie na życie, platforma Mybenefit, pizza day, bonus świąteczny). Przystąpienie do programu benefitowego jest w pełni dobrowolne i to pracownik decyduje o tym, które benefity wybierze i w jaki sposób będzie z nich korzystał (np. czy zdecyduje się na kartę Multisport, czy na vouchery do sklepów i na rozmaite usługi).

Turniej lotów dronami

Staramy się też dbać o integrację pracowników, organizując imprezy zarówno w firmie (Lan Parties, Movie Nights), jak i w plenerze (np. pikniki rodzinne). Angażujemy się także w rozmaite inicjatywy z obszaru CSR, takie jak biegi charytatwyne. Naszym największym osiągnięciem i dumą była inicjatywa współorganizowania rejestracji dawców szpiku oraz biegu charytatywnego na rzecz fundacji DKMS jesienią 2015 roku.

Magdalena Białobrzewska, HR&TA Manager CSS Corp

Dobra energia w Organique

Zespół pracujący w Organique podzielony jest na dwie części: biuro i zakład produkcyjny. Dobra atmosfera współpracy oraz jasność komunikacji w takim układzie zawsze stanowi wyzwanie. Dlatego często organizujemy wspólne wyjazdy integracyjne, wypady na weekend czy wspólne śniadania.

Sam proces tworzenia nowych kosmetyków w ofercie jest dla nas doskonałym pretekstem do budowania dobrej energii w firmie i poczucia tworzenia czegoś wyjątkowego razem. Od samej idei, przez testowanie, do powstania finalnego produktu pracujemy w interdyscyplinarnych zespołach, czerpiąc radość z tego, co tworzymy.

Anna Gocałek, dyrektor handlowy Organique

#Ceneopogodzinach

Ceneo.pl to drugi co do wielkości serwis e-commerce w Polsce, założony i zlokalizowany we Wrocławiu, w nowoczesnym kompleksie biurowym przy ulicy Legnickiej, tuż obok dworca kolejowego Mikołajów. Naszą firmę tworzy obecnie ponad 200 specjalistów. Jesteśmy młodym i zgranym zespołem, w którym każdy ma możliwość wyrażania swoich opinii i pomysłów. Cenimy sobie otwartość, innowacyjność, zaangażowanie i twórcze podejście do pracy.

Ceneo_pl jest organizatorem kilku branżowych konferencji dla IT

W naszej firmie toczy się równocześnie wiele różnych projektów. Każdego dnia dbamy o dobrą atmosferę w naszym biurze. Wykorzystujemy do tego m.in. chillout room oraz połączoną z nim dużą kuchnię, które leżą w sercu biura i są miejscem spotkań towarzyskich.

Raz w miesiącu jeden z nas staje się mood managerem. Do jego zadań należy wtedy przede wszystkim dbanie o nasz dobry nastrój. Uroczyste śniadanie, turniej lotów dronami, kuchnia pełna świeżych owoców albo turniej gier – możliwości jest wiele!

W naszej firmie cenimy ludzi z pasją! W naszych szeregach mamy m.in. profesjonalnych rajdowców, wolontariuszy działających na rzecz zwierzaków, a nawet twórcę gier planszowych. Chętnie wspieramy wszystkie inicjatywy naszych pracowników. Jeśli chcemy wspólnie z koleżankami i kolegami spędzić wolny czas, korzystamy z naszego wewnętrznego serwisu #Ceneopogodzinach, gdzie możemy umówić się na przykład na grę w piłkę nożną, gry komputerowe, sporty motorowe czy bieganie.

Drużyna naszych pracowników reprezentuje Ceneo między innymi w maratonach biegowych i rowerowych. Wychodzimy z założenia, że nie samą pracą człowiek żyje! Lubimy czasem wyjść razem na kręgle, pobawić się na imprezie czy wybrać się całą firmą na wyjazd integracyjny. Nasi pracownicy mają możliwość skorzystania z systemu kafeteryjnego i mogą wybrać sobie takie benefity, jakie najbardziej im odpowiadają: bony do sklepów, karta Multisport lub prywatna opieka medyczna.

Tomasz Jankowski, PR manager Ceneo.pl