Samochód czasem traktujemy jak członka rodziny mimo, że bywa problematyczny. Czy Wrocław jest miastem przyjaznym dla naszych czterokołowych pojazdów? Jak użytkuje się samochody w stolicy Dolnego Śląska?

Firma Oponeo we współpracy z Yanosikiem opracowała Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom. Pod uwagę były wzięte takie kategorie jak liczba kolizji, prędkość jazdy, parkowanie czy ceny paliw. Jak również koszt wymiany opon, cena ubezpieczenia OC i infrastruktura dla samochodów elektrycznych. Przeanalizowano największe miasta Polski które podzielono na dwie grupy, ze względu na liczbę mieszkańców. Autorzy rankingu noty przyznawali w skali od 1 do 9 – miastom powyżej 300 tys. mieszkańców, a miejscowościom, w których mieszka mniej niż 300 tys. osób – od 1 do 10. Wyjątkiem były koszty związane z wymianą ogumienia, gdzie maksymalna ocena to 6. Dodatkowe punkty (0-3) były przyznawane za możliwości parkowania samochodów hybrydowych.

W porównaniu do zeszłego roku, w kategorii miast do 300 tys. mieszkańców doszło do przetasowania w tabeli. Awans zaliczyły Gliwice (z 4 na 3 miejsce), Białystok (z 7 na 6) oraz Katowice (z 8 na 4).  Natomiast Radom, który wypadał bardzo dobrze obecnie zakończył rywalizację z jednym z najgorszych wyników w swojej grupie. Najmniej przyjaznymi miastami poniżej 300 tys. mieszkańców okazały się Toruń i Gdynia.

Kolizje

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost liczby zgłoszonych kolizji we wszystkich analizowanych miastach. W czołówce tych najbezpieczniejszych utrzymały się Szczecin, Wrocław i Gdańsk. Zdecydowanie najgorzej wypada Warszawa, w której stłuczki zdarzają się statystycznie ponad 2 razy częściej, niż w wymienionych wcześniej miejscowościach.

Ciekawą informacją jest fakt, że w stolicy województwa świętokrzyskiego doszło średnio do mniej niż 7 kolizji na tysiąc mieszkańców. Na drugim miejscu był Radom, następnie Gliwice, które w porównaniu do ubiegłego roku zamieniły się lokatami. Nie popisały się za to Katowice, które z wynikiem 19 kolizji na tysiąc mieszkańców wyprzedziły nawet największe miasto w Polsce – prawie dwumilionową Warszawę – podają autorzy raportu.

Prędkość poruszania się po mieście

Prędkość poruszania się jest równie istotna dla mieszkańców, jak i dla kierowców przemierzających aglomeracje jedynie okazjonalnie. W miastach powyżej 300 tys. mieszkańców, najszybciej (uśrednione wartości) podróżuje się po Łodzi, Gdańsku i Lublinie. Zaskakująco dobrze wypada też Warszawa. W drugiej grupie miast na podium stanęły: Częstochowa, Gliwice oraz Katowice. Niestety w tej kategorii Wrocław i Kraków wypadają bardzo słabo w centrum średnio podróżuje się z prędkością 25 km/h.

Miejsca parkingowe

Chyba większość z nas zna to niezręczne uczucie, które opanowuje w czasie poszukiwań wolnego miejsca postojowego. Do tego dochodzi jeszcze opłata za parking. W rankingu średnia opłata została obliczona na podstawie pierwszej, drugiej i trzeciej i kolejnej godziny. Najwyższe średnie opłaty są Gdańsku (3,48 zł), Warszawie (3,45 zł) i w Krakowie (3,4 zł). Aż trudno w to uwierzyć, ale Wrocław jest jednym z najtańszych miast pod względem opłat parkingowych –  średnia opłata wynosi 2,89 zł. Najlepiej wypada Szczecin (2,43 zł) i Bydgoszcz (2,89zł).

Kolejnym atutem Wrocławia jest system parkingów „parkuj i jedź”. Liczba miejsc parkingowych w tym systemie przypadająca na 1000 mieszkańców wynosi 2,3 – podaje raport Oponeo. Kolejnym miastem jest Warszawa (1,9 miejsc na 1000 mieszkańców) i Szczecin (1,2). Najsłabiej wypada Łódź, Lublin i Bydgoszcz, gdzie takich parkingów nie ma.

Gdzie ubezpieczyciele oferują najniższe stawki?

Autorzy raportu porównując koszt ubezpieczenia do badania wybrali koszt ubezpieczeń trzech samochodów:  Opel Astra III, rocznik 2005; Skoda Octavia rocznik 2010; Volkswagen Golf IV, rocznik 2002. Pierwsze 2 samochody miały przebieg 200 000, a Volkswagen 300 000. Kierowca miął mieć 35 lat.

Najtańsze ubezpieczanie możliwe było w Lublinie – wyniosło 626 zł, dalej w Krakowie (652 zł) i Bydgoszczy (718 zł). Wrocław okazał się najdroższym miastem do ubezpieczeń średnia za trzy samochody wyniosła 858 zł. Trójkę najdroższych miast zamyka Gdańsk (808zł) i Warszawa (775 zł).

Pośród miast do 300 tys., najtańsze OC oferują ubezpieczyciele w Kielcach i Częstochowie. Trzecie miejsce zajął Rzeszów, który spadł aż o dwie pozycje. Jednak we wszystkich trzech miejscowościach Karol wydał mniej niż 600 złotych – wynika z raportu.

Ceny paliw

Autorzy raportu, przyznawali punkty na podstawie średnich cen PB, ON oraz LPG w poszczególnych miastach. Im tańsze paliwo, tym miasto otrzymywało lepszą notę.

Ceny paliw w nieco mniejszych miejscowościach nie odbiegają od tych, które spotkać można w aglomeracjach. Najniższe średnie ceny paliwa odnotowano na południu Polski – w Sosnowcu, Katowicach i Gliwicach (kolejno 1., 2. i 4. miejsce), a także w Białymstoku (3. miejsce). Natomiast najdroższe paliwo jest w Toruniu i w Częstochowie.

Wymiana opon

Kierowcy muszą pamiętać o pamiętać o sezonowej wymianie opon, którą zazwyczaj wykonuje się dwa razy w roku. Ceny tej usługi różnią się znacznie w poszczególnych miastach. Autorzy raportu wzięli pod uwagę koszt wymiany jednej opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16. Rozpatrzyli również ceny dla felg stalowych i aluminiowych.

Najlepiej mają mieszkańcy Lublina, tam średnia cena wyszła 18,28 zł, równie korzystnie jest w Bydgoszczy (20,79 zł) i Gdańsku (22,43 zł). Niestety i tym razem Wrocław (25,34 zł) jest w czołówce najdroższych miast wyprzedza nas jedynie Poznań (27,59 zł).

Samochody elektryczne

Które miasto jest najlepiej przygotowane dla samochodów elektrycznych, a zarazem najbardziej przyjazne (eko)kierowcom?
Warszawie posiadacze „elektryków” nie muszą się martwić o dostęp do stacji ładujących, ponieważ w sumie jest ich aż 72 (1 stacja na 7 km2).
Bardzo dobrze poradziły sobie też: Wrocław, Poznań, Gdańsk i Kraków. Powodu do dumy nie ma natomiast Łódź. Tam jedna stacja ładowania przypada na 27 km2.
Jak wynika z raportu – kierowcy hybryd parkują za darmo w Toruniu, Sosnowcu i Kielcach, a symboliczne opłaty uiszczają w Radomiu i Katowicach. Natomiast Gdynia i Rzeszów oferują w obniżonych cenach specjalne abonamenty parkingowe dla posiadaczy tego typu pojazdów.