Jeszcze do niedawna Wrocław – wśród osób rozważających przeprowadzkę ze względu na pracę – uznawany był za najatrakcyjniejsze miasto pod kątem relokacji. Teraz to się zmieniło, a stolicę Dolnego Śląska na pozycji lidera zastąpiła Warszawa.

fot. pixabay.com,CC0

Jak wynika z siódmej edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, obecny rynek cechuje się wysokim stopniem mobilności. 74 proc. badanych deklaruje bowiem gotowość do rozważenia przeprowadzki do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy.

– Na decyzje o przeprowadzce wpływa zarówno ocena samej oferty pracy, jak i docelowa lokalizacja – tu liczy się zaplecze kulturalne, komunikacyjne czy środowiskowe. Nie bez znaczenia jest potencjał zatrudnienia rynku, który stworzy możliwości rozwoju kariery czy edukacji dla osoby przeprowadzającej się, ale i dla członków jego rodziny – tłumaczą autorzy raportu.

Wrocław ustąpił Warszawie

W poprzednich edycjach tego badania, stolica Dolnego Śląska zajmowała pierwsze miejsce pod kątem atrakcyjności do relokacji. Teraz to się zmieniło. W najnowszym raporcie przygotowanym przez firmę Antal, Wrocław uplasował się na drugiej pozycji. Na nasze miasto wskazało 38 procent badanych.

– Wrocław ustąpił Warszawie w rankingu miast najchętniej branych pod uwagę podczas podejmowania decyzji o relokacji. Jak wynika z badania nie jest to delikatne zachwianie dotychczasowych preferencji respondentów, ale wyraźnie zarysowany trend odzwierciedlony wzrostem zainteresowania przeprowadzką do stolicy o ponad 20 procent – komentuje dla portalu Wroclife.pl Sonia Podgórska, konsultant Antal Finance & Accountancy.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego zwrotu sytuacji – jak tłumaczą eksperci – jest szansa na stopniowe przenoszenie centrali międzynarodowych przedsiębiorstw z Londynu do Warszawy.

– Wpłynie to nie tylko na możliwości rozwoju, ale również na poziom wynagrodzeń, który jak wynika z raportu jest najczęściej podawaną motywacją do zmiany miejsca zatrudnienia – zaznacza Sonia Podgórska.

Zdaniem autorów badania, szanse, które pojawiły się wraz ze zjawiskiem Brexitu oraz prawdopodobieństwem utworzenia centra europejskiego właśnie w Warszawie, sprawiły, że niezastąpiona wrocławska atmosfera oraz zdecydowana poprawa jakości życia związana z inwestycjami infrastrukturalnymi w tym regionie, mogły stracić na konkurencyjności w oczach pracowników.

Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o atrakcyjność pod kątem relokacji, znalazło się Trójmiasto (33 proc.), Kraków (28 proc.) i Poznań (26 proc.).

Wrocław nadal atrakcyjny

Wciąż jednak, jak zaznaczają eksperci, Wrocław jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji, w której specjaliści i menedżerowie chcieliby pracować. Tłumaczą, że nasze miasto od wielu lat przyciąga ludzi swoją wyjątkową atmosferą i otwartością. Dodają, że miasto realizuje długoterminową politykę budowania marki Wrocławia.

– Z jednej strony przyciągane są do regionu inwestycje realizowane przez liderów w swoich branżach (IT, finanse, motoryzacja, appliance, SSC), z drugiej Wrocław oferuje bardzo szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową – zaznacza Michał Wolski, branch manager w Antal Wrocław.

Wolski podkreśla, że w ciągu kilku ostatnich lat w stolicy Dolnego Śląska zakończone zostały duże inwestycje infrastrukturalne, które zdecydowanie poprawiły jakość życia jego mieszkańców.

– Wrocławianie w ciągu 1,5 godziny mogą dotrzeć do pobliskich malowniczych miasteczek w Sudetach, które stanowią wspaniały cel weekendowych wycieczek zarówno zimą jak i latem. Nie jest też większym problemem wyjazd za południową granicę, żeby spróbować czeskiej kuchni. Jestem rodowitym wrocławianinem i nie wyobrażam sobie życia w innym mieście – dodaje Michał Wolski.