Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie. Samorząd województwa otwiera swoje przedstawicielstwo w stolicy regionalnego partnera – Saksonii.

Współpraca naszego regionu z niemieckim sąsiadem trwa od 1999 roku. W ubiegłym roku we Wrocławiu odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu Województwa oraz Rządu Saksonii. XX-lecie relacji było okazją do podsumowań oraz wyznaczenia planów na przyszłość, w tym właśnie do otwarcia placówki i zacieśnienia współpracy w dziedzinie gospodarki. 

Saksonia posiada już swoje przedstawicielstwo – jej biuro działa we Wrocławiu od 2012 roku. Na początku lipca nową siedzibę przy placu Wolności w budynku Forum Maxa Borna otworzył Premier Michael Kretschmer. Główne zadania saksońskiego biura dotyczą wspierania relacji gospodarczych, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz wsparcia kontaktów środowiska akademickiego. Nie inaczej ma być w przypadku siostrzanego biura w Dreźnie:

Głównym zadaniem naszego nowego przedstawicielstwa jest wspieranie dolnośląskich przedsiębiorców poszukujących kontaktów w Saksonii oraz innych niemieckich landach – tłumaczy Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Pracownicy biura będą pomagali kontaktować się z przedstawicielami lokalnych izb gospodarczych i instytucji wspierających biznes. Będzie to działało w dwie strony – niemieccy przedsiębiorcy poszukujący partnerów w Polsce także będą mogli korzystać z usług naszego przedstawicielstwa.

Działalność Biura Dolnego Śląska ma być także ściśle związana z projektem „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”, w ramach którego Urząd Marszałkowski planuje zorganizować szereg misji gospodarczych i wizyt studyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw z regionu. W ramach „Going Global” w Dreźnie odbędzie się 6 seminariów biznesowych, m.in. w branży IT, turystyce czy designie. Projekt rozpocznie się jesienią i potrwa do połowy 2022 roku. 

A co oprócz gospodarki? W jaki sposób Dolny Śląsk będzie promował swoich twórców? Na to pytanie odpowiada Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą: 

Będziemy organizować szereg wydarzeń kulturalnych pokazujących przekrój naszej kultury – spektakle teatralne, koncerty – od klasyki po nowe brzmienia, wystawy fotograficzne i malarskie czy pokazy filmowe. Naszym celem jest zachęcić większe grono Saksończyków do odwiedzenia naszego regionu i skorzystania z oferty turystycznej i kulturalnej.

Siedziba biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna, w bezpośrednim towarzystwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu – miejsca, gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest także to, że bezpośrednio przed budynku, w którym mieści się biuro, znajduje się plac, codziennie odwiedzany przez mieszkańców podczas drogi do pracy oraz turystów, którzy zmierzają w kierunku największych zabytków miasta zlokalizowanych w historycznym centrum. Dzięki temu, że biuro mieści się na parterze budynku wszyscy przechodnie będą mieli możliwość wizyty w biurze i zapoznania się z ofertą turystyczną i kulturalną, jaką oferuje region. 

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie kierował placówką, Urząd Marszałkowski rozpoczyna procedurę konkursową. Chętni mogą zgłaszać się do Wydziału Współpracy z Zagranicą po szczegółowe informacje dotyczące wymagań. Poza biegłą znajomością języka niemieckiego, poszukiwani kandydaci powinni cechować się znajomością funkcjonowania w realiach niemieckich oraz znać tamtejszą mentalność i np. sposób prowadzenia biznesu. Przyszli pracownicy biura powinni być także gotowi do pracy w stolicy Saksonii i… mieć w sercu Dolny Śląsk!