W rejonie ulicy Zatorskiej i Odolanowskiej na Zakrzowie docelowo powstanie około 1300 mieszkań na wynajem. Budowa pierwszych 414 ma ruszyć jesienią 2022 roku. Trwa już z kolei realizacja pierwszej wrocławskiej inwestycji w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

Przypomnijmy, w lipcu 2019 roku spółka PFR Nieruchomości kupiła od Polskiego Holdingu Nieruchomości ponad 12-hektarową działkę przy ulicy Zatorskiej na Zakrzowie, na potrzeby budowy osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. Kilka miesięcy później ruszył konkurs architektoniczny na projekt całego przedsięwzięcia.

Do drugiego etapu przeszły trzy warszawskie pracownie: 22ARCHITEKCI, Kuryłowicz & Associates i Artchitecture, dwa krakowskie biura projektowe: B2 Studio i BE DDJM Architekci, a także ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska z Poznania. Zwycięzcę poznaliśmy w kwietniu 2020 roku.

Sąd konkursowy zdecydował, że najlepszą koncepcję przygotowała pracownia BE DDJM Architekci i to ona jako laureat głównej nagrody, oprócz 40 tys. złotych, otrzymała także zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowej wrocławskiego osiedla.

Jestem przekonany, że konkurs, który rozstrzygnęliśmy przejdzie do historii polskich konkursów i polskiej urbanistyki. Nie tylko z powodu z powodu warunków, w których go rozstrzygaliśmy, nie tylko z powodu tych wielu dni, które spędziliśmy daleko od siebie, a jakże blisko w gorącej dyskusji, ale głównie z powodu tych sześciu prac, które zaprezentowały absolutnie najwyższy światowy poziom – podkreślał Zbigniew Maćków, architekt, sędzia OW SARP.

Nawiązanie do architektury Sępolna

Inwestycja w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej docelowo obejmie około 1300 mieszkań na wynajem i będzie realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A.

Inwestor ma już pozwolenie na budowę pierwszego etapu osiedla. Zgodnie z zakładanym harmonogramem, wiosną ruszy postępowanie, podczas którego zostanie wyłoniony generalny wykonawca inwestycji, sama budowa ma wystartować w trzecim kwartale 2022 roku.

Pierwszy etap realizacyjny obejmie powstanie 9 niskich, trzykondygnacyjnych budynków z użytkowym poddaszem. W części z nich znajdą się lokale handlowe i usługowe na parterach oraz garaże podziemne. Na osiedlu powstaną mieszkania o zróżnicowanej strukturze oraz metrażach, od około 30-metrowych kawalerek po niemal 90-metrowe M4 – zapowiadają przedstawiciele PFR Nieruchomości.

Inwestor tłumaczy, że architektura oraz układ budynków zaproponowanych przez krakowską pracownie BE DDJM jest dostosowany do obowiązującego na tym obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Bryła bloków, dwuspadowe dachy oraz intensywność zabudowy mają nawiązywać do architektury wrocławskiego Sępolna.

Zbliżamy się do momentu, w którym ruszy budowa pierwszego etapu naszej kolejnej wrocławskiej inwestycji. Trwa już realizacja niemal pół tysiąca mieszkań na osiedlu Nowa Kolejowa, która przebiega zgodnie z zakładanym harmonogramem. Ponadto pozyskaliśmy bardzo atrakcyjny teren na wrocławskich Popowicach – tam również planujemy budowę kilkuset mieszkań. Dlatego to właśnie Wrocław w najbliższych latach może wysunąć się na pierwsze miejsce w zakresie liczby mieszkań realizowanych przez Fundusz Mieszkań dla Rozwoju – mówi Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

W ramach wspomnianej inwestycji na Popowicach, przy ulicy Białowieskiej na działce położonej na nabrzeżu Odry, ma powstać sześć budynków z około 400 mieszkaniami na wynajem. Trwa postępowanie, w którym zostanie wyłoniona pracownia architektoniczna do opracowania projektu osiedla.

Nowa Kolejowa już powstaje

Z kolei budowa osiedla na 469 mieszkań przy ulicy Kolejowej ruszyła latem 2021 roku. Obecnie generalny wykonawca inwestycji – firma PORR – wykonuje wykopy pod fundamenty budynków.

Będą to budynki 7-kondygnacyjne (5 budynków w pierzejach ulic) oraz 5-kondygnacyjne (3 budynki wewnątrz osiedla). Powstanie 6 lokali usługowych – 5 na handel i usługi drobne oraz jeden przeznaczony pod edukację. Osiedle pomieści 469 mieszkań głównie dwu- i trzypokojowych (90%), 27 z nich będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na osiedlu zamieszka około 1600 najemców. W garażach podziemnych powstanie 451 miejsc parkingowych i 75 miejsc na powierzchni terenu – wyliczał w ubiegłym roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Osiedle przy ulicy Kolejowej zaprojektowała krakowska pracownia B2Studio, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję tej inwestycji.

– Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten, ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związane z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonywał w 2019 roku Józef Białasik, prezes zarządu B2Studio.

Forma budynków nawiązuje m.in. do zabytkowego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną, nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na terenie inwestycji i część górną, jasną.