W piątek symbolicznie zainaugurowano budowę osiedla „Nowa Kolejowa”. To pierwsza – w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego – inwestycja spółki PFR Nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska. Przy ulicy Kolejowej powstanie 469 mieszkań.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku wydano pozwolenie na budowę nowego osiedla przy ulicy Kolejowej, wiosną 2021 roku spółka PFR Nieruchomości ogłosiła postępowanie na wybór inwestora zastępczego, a pod koniec czerwca zawarto umowę z firmą PORR – generalnym wykonawcą wrocławskiej inwestycji. W piątek 16 lipca symbolicznie zainaugurowano budowę osiedla „Nowa Kolejowa”, w ramach którego powstanie 469 mieszkań w 8 budynkach mieszkalnych.

Będą to budynki 7-kondygnacyjne (5 budynków w pierzejach ulic) oraz 5-kondygnacyjne (3 budynki wewnątrz osiedla). Powstanie 6 lokali usługowych – 5 na handel i usługi drobne oraz jeden przeznaczony pod edukację. Osiedle pomieści 469 mieszkań głównie dwu- i trzypokojowych (90%), 27 z nich będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na osiedlu zamieszka około 1600 najemców. W garażach podziemnych powstanie 451 miejsc parkingowych i 75 miejsc na powierzchni terenu – wylicza prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który wziął udział w briefingu rozpoczynającym budowę.

Jak przypomina Sutryk, w kwietniu miasto zadecydowało o utworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

400 mieszkań powstanie na Jagodnie i Wojszycach. Zdecydowaną większość z nich (co najmniej 80 procent) będą stanowiły mieszkania na wynajem. Ta inicjatywa to dopełnienie oferty mieszkaniowej Wrocławia i pewien pakiet pomocowy dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu bankowego – dodaje prezydent.

„Nowa Kolejowa” powstanie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości.

Filar rynkowy pakietu Mieszkanie Plus umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania. Filar ten przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne/komunalne, lecz posiadają zdolność regularnego opłacania czynszu. Czynsze są naliczane według stawki rynkowej – czytamy na stronie programu Mieszkanie Plus.

„Petarda” w mieście

Osiedle przy ulicy Kolejowej zaprojektowała krakowska pracownia B2Studio, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję tej inwestycji.

– Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten, ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związane z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonywał w 2019 roku Józef Białasik, prezes zarządu B2Studio.

Forma budynków nawiązuje m.in. do zabytkowego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną, nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na terenie inwestycji i część górną, jasną.

– Ten projekt daje wyjątkową szansę otwarcia enklawy w środku miasta, która do tej pory była zamknięta i takie jej wpięcie, żeby oprócz mieszkańców skorzystało całe miasto. Oprócz tego, że staraliśmy się zrobić dobre mieszkania, staraliśmy się myśleć o przestrzeni publicznej i dlatego kręgosłupem tego projektu są place – zaznaczał Józef Białasik.

Na działce należącej do PFR Nieruchomości S.A. znajdują się obiekty zabytkowe – dawna kotłownia, budynek poczty i hala. Dawniej na tym terenie umiejscowiona była fabryka wagonów braci Hoffmann, a następnie budynki Niemieckiej Poczty Rzeszy. Spółka planuje nadać tym obiektom nowe funkcje handlowo- usługowe oraz biurowe. Dla tego obszaru zostanie opracowany odrębny projekt, który będzie uwzględniał wytyczne konserwatorskie.

Generalny wykonawca ma 26,5 miesiąca na wybudowanie osiedla.

Czytaj także: Jednak nie biurowiec. Wiemy, co powstanie w miejscu po “szkieletorze” przy Kolejowej

Zdjęcie główne: PFR Nieruchomości