Nowe atrakcje dla dzieci, zwiedzanie z bohaterem czy aplikacja WOW Poland, dzięki której możemy zostać oprowadzeni po wystawie za pośrednictwem smartfona, to tylko część nowości, które w ostatnim czasie pojawiły się w Centrum Historii Zajezdnia.

Coś dla najmłodszych

Wśród nowości pojawiły się atrakcje przeznaczone dla dzieci, dzięki którym rodzice będą mogli spokojnie zapoznać się materiałami prezentowanymi w ramach wystawy.

– Wielu rodziców przychodzi tutaj z młodymi poszukiwaczami przygód – mówi Jan Garnecki, starszy specjalista ds. komunikacji. – Zaproponowaliśmy im zabawę polegającą na znalezieniu pieczątek na wystawie. Przy wejściu należy pobrać mapę, na której zaznaczone są lokalizacje kilkunastu pieczątek. Na tych, którym uda się je wszystkie odnaleźć i odbić na karcie, czekają nagrody, którymi są bardzo cenione przez dzieci naklejki czy zmywalne tatuaże z naszymi wzorami.

Fot. Centrum Historii Zajezdnia

Na wejściu można pobrać również „Dziennik podróży w czasie” – grę edukacyjną w wersji dla grupy wiekowej 7-12 lat oraz 13-16 lat. Są to zestawy zadań, na które odpowiedzi znaleźć można w trakcie zwiedzania wystawy. Kolejną atrakcją są klocki z nadrukowanymi zdjęciami wrocławskich budowli.

– Zadanie jest proste: należy te budowle odtworzyć – mówi Jan Garnecki. – Choć klocki mamy na wystawie od niedawna, mogę powiedzieć, że powstało już bardzo wiele budynków, o których architektom nawet się nie śniło.

Zwiedzanie z bohaterem

Nowością, która również pojawiła się w ostatnim czasie, jest „Zwiedzanie z bohaterem”. Na wejściu możemy pobrać mały przewodnik, który poprowadzi nas przez fragmenty wystawy w jakiś sposób powiązane z życiem danego bohatera. Jest to m.in. aktorka, pisarka i podróżniczka Ewa Szumańska, dwukrotny rekordzista świata w pływaniu Marek Petrusiewicz czy matematyk Hugo Steinhaus. Formuła ta pozwala wyjść poza standardowe ramy wystawy i poznać jeszcze więcej historii, szczególnie w kontekście danej osoby.

WOW Poland

Wystawa otwarta jest na zwiedzających także spoza naszego kraju. Obecnie dostępne są miniprzewodniki z mapą przygotowane w języku polskim, angielskim, niemieckim, czeskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Dla pasjonatów nowoczesnych multimediów udostępniona została możliwość zwiedzania z użyciem aplikacji WOW Poland. Po pobraniu i zainstalowaniu darmowej aplikacji ze sklepu Google Play czy App Store możemy uruchomić w telefonie głos przewodnika. Na razie dostępne są wersje polska i angielska, jednak planowane są kolejne wersje językowe. W razie gdyby ktoś nie posiadał przy sobie słuchawek do telefonu, Centrum Historii Zajezdnia umożliwia nabycie takich słuchawek w recepcji.

Zgodnie z zapowiedziami osób dbających o to, by oferta Centrum była stale atrakcyjna i świeża, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych innowacji i udogodnień, które sprawią, ze poznawanie historii naszego miasta stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Fot. 1 Centrum Historii Zajezdnia