Kupujmy mało, a dobrze, a nie dużo, tanio i kiepsko – przed nami wydarzenie, które skupia w sobie ideę slow fashion, aktualne trendy, kreatywnych twórców i miłośników wzornictwa przemysłowego, grafiki oraz sztuki użytkowej. Mowa tu o Targach DOBRY DESIGN. Po jakościowe produkty z małych manufaktur można wybrać się w sobotę na Wyspę Słodową. O swojej pracy opowiada nam jedna z uczestniczek.

Pierwsza edycja Targów DOBRY DESIGN odbyła się w 2015 roku. W założeniu miało to być miejsce spotkania twórcy z odbiorcą. Chodziło o to, by zaprezentować realizacje polskich projektantek i projektantów mody, ceramiki, szkła, plakatu, biżuterii, a także zabawek. Okazało się, że zapotrzebowanie na tego typu twórczość jest ogromne, a ludzie chcą się otaczać rzeczami, które nie mają nic wspólnego z masową produkcją. Nic więc dziwnego, że Targi DOBRY DESIGN rosły w siłę, skupiając wokół siebie coraz liczniejsze grono wystawców i rzesze uczestników – dotychczasowe edycje odwiedzało średnio 2000 osób w ciągu jednego dnia.

Przedstawiamy i przybliżamy najnowsze trendy, dbając przy tym o ciekawy dobór prezentowych realizacji. Przede wszystkim jednak zachęcamy do poznawania i wspierania rodzimych twórców – mówi Magdalena Grobelna, pomysłodawczyni i organizatorka Targów DOBRY DESIGN.

Wydarzenie, które odpowiada na potrzebę bezpośredniego kontaktu z twórcą

Kasia Gabel to wrocławska projektantka, właścicielka marki Nerola – vegan handmade. Szyje plecaki, torebki i nerki z tkanin tapicerskich: welurów, plecionek i eko-skóry. W ofercie pojawiają się także produkty z… recyklingu plastikowych butelek.

Kupując lokalnie mamy bezpośredni kontakt z twórcami, możemy zadać pytanie, spotkać się i porozmawiać – np. na targach, takich jak Dobry Design – mówi Kasia Gabel. – Na social mediach małe marki często pokazują kulisy swojej pracy, ja również nie ukrywam niczego, pokazuję swoją pracownię, na przykład to, jak pakuję produkty i skąd one pochodzą. Korzystam z usług małej rodzinnej szwalni, co również bardzo sobie cenię – mam dużą kontrolę nad procesem produkcji i wspieram polski biznes.

Na targach jednym w wystawców będzie Gaf Studio, wrocławskie projektantki wyrobów ze szkła.

Uważamy że materiał w którym tworzymy jest niesamowity, dlatego czujemy wewnętrzną potrzebę zachowania pamięci o słynnej historii szkła na Dolnym Śląsku – opowiada Diana Szydłowska, artystka w Gaf Studio. – Uwielbiamy rozmawiać z naszymi klientami o tradycjach szklarskich i o tych pięknych wazonach i kieliszkach z lat 70-80, które każdy kojarzy i ciepło wspomina. Takie rozmowy pomagają przybliżyć nasze idee klientowi, pozwalają mu zrozumieć że to, co tworzymy nie jest kolejnym produktem na półce w markecie, tylko nieprzeciętnym dziełem sztuki projektowej, które zebrało w siebie wiedzę i tradycję.

Magdalena Grobelna, pomysłodawczyni i organizatorka Targów DOBRY DESIGN, również wskazuje na to, że wielką zaletą targów jest możliwość spotkania i rozmowy z osobami, których wyroby kupujemy.

Bardzo szybko dało się odczuć, że Targi DOBRY DESIGN to coś, czego ludzie po prostu potrzebują – mówi pomysłodawczyni. – To wydarzenie odpowiada na potrzebę bezpośredniego kontaktu z twórcą, poznania warsztatu czy technologii wyrobu poszczególnych produktów. W ramach Targów można nie tylko kupić wymarzoną rzecz, ale też poznać techniki artystyczne uczestnicząc w realizowanych przez nas warsztatach lub pokazach. Inspirujemy, edukujemy i propagujemy polski dizajn.

Zakupy, dzięki którym świat robi się lepszym miejscem

Na targowych stoiskach można znaleźć nie tylko ubrania i akcesoria modowe, ceramikę i biżuterię, ale też plakat, ilustrację, szkło, tekstylia, dekoracje, rośliny, vintage, zabawki, a nawet kosmetyki. Wiele propozycji skupionych jest wokół domu i domowego wellbeingu. Tym samym określenie „dobry” można uznać za oś wydarzenia, które wyznacza kierunek nie tylko dobrego designu, ale też dobrego samopoczucia, zdrowia, a wręcz życia. Jak moda i slow fashion może pomóc uczynić świat lepszym miejscem?

W Neroli nie używamy tkanin pochodzenia zwierzęcego: skór, futer, jedwabiu i wełny opowiada Kasia Gabel.
Osobiście jestem weganką, wiec moja marka również jest wolna od okrucieństwa. Na naszym blogu piszę artykuły o diecie roślinnej, stylu życia i modzie – staram się nie tylko sprzedawać nasze produkty, ale również edukować i przekazywać swoje wartości. Jestem weganką już 16 lat i chętnie dzielę się swoim doświadczeniem. 

Dodatkowo, jak mówi Kasia Gabel, kupowanie od lokalnych twórców jest bardziej ekologiczne.

Transport z odległych zakątków świata jest wysoko emisyjny, nie możemy również zweryfikować warunków pracy ludzi, którzy szyją np. t-shirt za 20 zł. Oczywiście rozumiem, że nie każdego stać na kupowanie droższych ubrań produkowanych w Polsce – wtedy świetnym rozwiązaniem jest kupowanie w second handach.

Miejsce pełne energii, pasji, kreatywności i harmonii

Kolejna edycja Targów DOBRY DESIGN, planowana na 19. czerwca to edycja letnia, a wiec odkryjemy w niej lekkość, ekologię i naturę. Nie zabraknie bawełny i lnu, motywów kwiatowych, rafii, delikatnej sztukaterii oraz pełnego wachlarza letnich barw. Wystawcy zaproponują coś dla miłośników minimalizmu, przepychu, geometrii, asymetrii, nowoczesności oraz minionych dekad. Standardowo więc każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od gustów i upodobań.

Letnią nowością w targowym asortymencie będą kosmetyki ekologiczne i szeroki wybór świec sojowych. Tłem dla tych przyjemności staną się relaks i wakacyjny odpoczynek, które zostaną zaakcentowane na wielu stoiskach, w bardziej lub mniej spodziewanych formach. Zaprezentuje się 78 marek lokalnych oraz międzynarodowych, którzy zaprezentują m.in. porcelanę, meble, letnie kolekcje mody, biżuterię idealną na lato, naturalne kosmetyki do letniej pielęgnacji skóry, a także rośliny, które zamienią dom w istną dżunglę.

Cieszymy się, że Targi DOBRY DESIGN nie tylko zadomowiły się u nas, ale także znacznie rozrosły. Możemy w ten sposób skutecznie promować lokalnych twórców, ale także przyciągnąć wielu mieszkańców i gości. Concordia Design Wrocław powstała właśnie po to, by gościć takie wydarzenia: otwarte dla wrocławian, a przy okazji pełne energii, pasji i kreatywności – przekonuje Paulina Dufrat-Gubalska, menedżerka wydarzeń kulturalnych i biznesowych Concordia Design Wrocław.

Targi odbędą się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Zarówno uczestników, jak i wystawców obowiązywać będzie zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie dystansu.

Termin: 19 czerwca 2021 (sobota) godz.: 11:00 – 19:00

Miejsce: Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7, Wrocław

Parter i 4. Piętro

Wstęp: WOLNY