Festiwal Bask to otwarta pracownia kultury baskijskiej. Odbędzie się od dniach 1-3 lipca, w dawnej willi Oswalda Püschela przy ul. Parkowej 1- 3 w pobliżu wrocławskiego parku Szczytnickiego. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, pokazach i koncertach. Wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatne.

Diego_Vivanco_fot. Krzysztof_Ćwik

Bask ma być platformą dialogu pomiędzy Wrocławiem a San Sebastian – siostrzaną Stolicą Kultury w Hiszpanii. Festiwal jest organizowany już po raz czwarty. Rokrocznie przez 3 letnie dni centrum dialogu i odkrywania kultury baskijskiej staje się jedna z zapomnianych przestrzeni Wrocławia. Pierwsza edycji odbyła się na Dworcu Świebodzki.

Tematem tegorocznego Basku jest Gra/Jokoa i aktywność artystyczna poświęcona rozrywce. Festiwal ma się przyjrzeć temu co podobne i temu co różne w baskijskim i polskim podejściu do wolnego czasu.

Sercem projektu Bask będzie seria warsztatów prowadzonych przez baskijskich artystów oraz znawców i animatorów kultury. Uczestnicy mogą wziąć udział w przygotowywaniu własnych wlepek oraz tworzeniu czcionek w stylu baskijskim. Oprócz tego będą warsztaty tradycyjnych tańców baskijskich i wyszywania baskijskich ornamentów.

Uczestnicy imprezy będą mogli spotkać artystów z Kraju Basków i zobaczyć efekty ich rezydencji we Wrocławiu. Można też będzie zetknąć się z analogicznymi wynikami rezydencji polskich artystów w San Sebastian. Wszystko dzięki Programowi Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, odbywającemu się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W czasie tegorocznej edycji zostanie podsumowana trzyletnia wymiana rezydencyjna między stolicą Dolnego Śląska a San Sebastian.

Zaprezentowane zostaną również wyniki pracy tegorocznych rezydentów – Diego Vivanco i Aitora Gametxo. Pierwszy przygotowuje projekt „And Tomorrow What”. Jego ideą było ukazanie sytuacji zarobkowej współczesnych artystów. Diego Vivanco chcąc wczuć się w ich sytuację zatrudnił się na Nadodrzu u tapicera i w piekarni.

Aitora Gametxo, realizuje z kolei filmowy esej dokumentalny „City of Sounds and Silence”. To obserwacja Wrocławia przez pryzmat jego głuchoniemych mieszkańców.

Oprócz tego w willi przy ulicy Pasterskiej w piątek i sobotę odbędą się też trzy koncerty baskijskich DJów.