Wrocławskie Kolejkowo – największa w Polsce turystyczna makieta kolejowa – otwiera się w nowej lokalizacji już na początku czerwca. Jakie niespodzianki czekają na zwiedzających?

Kolejkowo na Dworcu Świebodzkim przyjęło w 2019 roku ponad 200 000 gości. Była to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. Przeprowadzka do Sky Tower stała się okazją do rozbudowy wystawy, a także realizacji nowych pomysłów angażujących najnowsze technologie. Sedesowce, Solpol, prezydent Sutryk i kot Wrocek, zajezdnia tramwajowa i autonomicznie jeżdżące samochody – nowa lokalizacja to nowe możliwości, nowe makiety i wiele niespodzianek, które czekają na gości.

Już na pierwszy rzut oka można dostrzec ogrom zmian, z których najbardziej dostrzegalna to powierzchnia samej makiety – zajmuje 1 500 metrów kwadratowych, trzy razy więcej niż w budynku Dworca Świebodzkiego. Składa się na nią 3765 figurek ludzi i zwierząt, a także 249 budynków. Część z nich, na przykład makieta nasypu kolejowego czy gór, została przeniesiona ze starej lokalizacji. Nowe elementy to efekt żmudnej pracy 18 modelarzy, których praca trwała ponad rok. Czas powstawania jednej figurki to około 6 godzin, a budynków – nawet 6 miesięcy, jak to było w przypadku makiety wrocławskiego ratusza.

Wyzwania, które podjęto tylko we Wrocławiu

Wielką nowością Kolejkowa są instalacje wykorzystujące wodę. Jej wykorzystanie powoduje bardzo dużo problemów, dlatego rzadko kiedy twórcy decydują się na jej użycie – wyzwanie podjęto jednak we Wrocławiu. Już teraz w Kolejkowie po miniaturowej rzece, inspirowanej Odrą, pływa statek. Przy jego budowie wykorzystano technologię stosowaną przy budowie jachtów. W planach jest także makieta…. deszczu. Będzie to jedyna tego typu instalacja na całym świecie. Nad makietą zainstalowano tryskiwacze, dzięki którym na miniaturowe miasto spada deszczowa mgiełka, odprowadzana następnie systemem kanalizacji, tak jak w prawdziwym świecie. Efekty będzie można obejrzeć już w wakacje 2021 roku.

Jakub Paczyński, Prezes Zarządu Kolejkowo, wskazuje na inny atut makiety – grę światłem i dźwiękiem.

W nowym Kolejkowie dźwięki będą podążały za zwiedzającym, oddając nastrój miasta i potęgując wrażenia towarzyszące oglądaniu miniaturowego świata. Z kolei system sterowania światłem DMX, stosowany głównie przy imprezach estradowych, pozwoli uzyskać zjawiska dnia i nocy z płynnym przejściem między nimi. Noc będzie się zaczynała od powolnego przejścia w pomarańcze, jak przy zachodzie słońca, potem przybierze kolor granatu, by ostatecznie emanować żółtą poświatą nocnego miasta. W tym czasie na makiecie będą się zapalały latarnie, oświetlenie budynków, szyldy itp.– wylicza Paczyński.

Wrocław jest bramą Dolnego Śląska, a Kolejkowo jego wizytówką

Jak mówił podczas otwarcia Paweł Wybierała, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, wizyta w Kolejkowie może stać się inspiracją do odwiedzin Dolnego Śląska.

– Jesteśmy regionem, który może się poszczycić ogromną ilością atrakcji turystycznych – mówił Paweł Wybierała,. – Mamy wspaniałą przyrodę, bardzo interesującą historię, mamy mnóstwo miejsc związanych z historią Śląska i Europy. Wrocław zawsze będzie bramą do Dolnego Śląska. Większość turystów zaczyna zwiedzanie od naszego miasta. Takie miejsca jak Kolejkowo, gdzie możemy zobaczyć wiele dolnośląskich atrakcji w miniaturze, to jest coś niesamowitego dla całego Dolnego Śląska. Wzmacnia to ofertę całego regionu. Wiele osób, które zobaczy miniatury, będzie chciało obejrzeć dane miejsca i zabytki również „w realu” – podkreśla Wybierała.

Otwarcie Kolejkowa zaplanowane jest na początek czerwca 2021 roku. Dokładny czas otwarcia zostanie podany na fanpage’u Kolejkowa. Wystawę będzie można obejrzeć przez 365 dni w roku, także w dni wolne od pracy, niedziele i święta. Godziny otwarcia to 10:00 – 18:00, w okresie wakacyjnym i w weekendy mogą ulec wydłużeniu. Dla wygody gości bilety będzie można kupić on-line. Na zwiedzanie wystawy należy zarezerwować około 1,5 godziny czasu. Na miejscu będzie dostępna kawiarenka, kącik zabaw oraz sklepik.