15 czerwca na osiedlu Cztery Pory Roku na wrocławskim Jagodnie został odsłonięty mural upamiętniający 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy. To wspólne przedsięwzięcie firmy Archicom, mieszkańców osiedla i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Archicom, od ponad 15 lat rozwija Cztery Pory Roku w duchu osiedla zorientowanego społecznie i sprzyjającego sąsiedzkiej integracji. Dobrą praktyką realizacji dewelopera są też akcenty artystyczne w przestrzeni publicznej.

Materiały Prasowe Archicom

Od lat pełnimy rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia. Kierunki tych działań wynikają wprost z architektoniczno-artystycznych korzeni Archicomu. Pierwsza część osiedla doczekała się rzeźby „Pod Jabłonią” autorstwa prof. Alojzego Gryta. To właśnie przy tej rzeźbie odbyło się pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Do dziś ta przestrzeń pozostaje jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców – wyjaśnia Marianna Zbyryt, koordynator Marketingu i PR w Archicomie.

Deweloper postanowił, że elementy sztuki pojawią się również w nowej części osiedla, pod drugiej stronie ulicy Buforowej.

Zdecydowaliśmy się na stworzenie muralu upamiętniającego 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego, a także patrona ulicy, przy której powstał kolejny etap Czterech Pór Roku. – zaznacza Marianna Zbyryt.

fot. Natalia Torbiarczyk

Wyjątkowy mural upiększy przestrzeń osiedla

Do współpracy deweloper zaprosił studentów Wydziały Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy świetnie czują kontekst urbanistyczny dla artystycznego detalu. Nadzór artystyczny nad projektem sprawowała dr hab. sztuk plast. Karolina Jaklewicz, kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby.

– Praca nad muralem to dwa etapy: projekt i realizacja. Studenci Wydziału Architektury sięgnęli do źródeł: muzyki, filmów a także znakomitej biografii kompozytora autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Powstało kilkanaście projektów, z których wyłoniono zwycięską koncepcję. Mural został zrealizowany przez całą grupę, czyli 16 osób, a praca nad całością zajęła trzy miesiące – opowiada Karolina Jaklewicz.

Jak tłumaczy, wraz ze studentami architektury zrealizowali już kilka murali, m.in. we wnętrzach Biblioteki Wydziału Architektury, z okazji 70-leci PWr, na dziedzińcu przy ul. Prusa czy we wnętrzach Galerii na Solnym.

Dostajemy coraz więcej propozycji, mam nadzieję, że obecność sztuki w przestrzeni publicznej stanie się coraz bardziej popularna – także dzięki zamówieniom od prywatnych inwestorów, takich jak Archicom. To bardzo istotne, aby poważny deweloper popularyzował współpracę z artystami i lokowanie dzieł sztuki na terenie swoich inwestycji. Oby tak dalej! – dodaje Karolina Jaklewicz.

fot. Natalia Torbiarczyk

Filip Turkowski, autor projektu muralu i student architektury na Politechnice Wrocławskiej, zaznacza, że ponieważ interesuje się jazzem i znana mu była postać tego wpływowego muzyka, chciał przybliżyć go jako zwykłego człowieka i pokazać jego relacje.

– Przetworzyłem znane zdjęcie przedstawiające Krzysztofa Komedę z jego żoną Zofią oraz kadr z filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Muzykę do tego filmu napisał właśnie Komeda i wystąpił w jednej ze scen wraz z innymi muzykami – Janem Zylberem i Andrzejem Trzaskowskim oraz Romanem Polańskim, jadąc na skuterze po ulicach Warszawy. Pracę nad realizacją w palącym słońcu rekompensowały życzliwe reakcje mieszkańców, którzy cieszyli się z nowych kolorów na surowym tle betonu – mówi Filip Turkowski.

Mural zlokalizowany jest w rekreacyjnej części osiedla, tuż obok placu zabaw i boiska.

Dzień Komedy i piknik osiedlowy na Jagodnie

Coroczny piknik organizowany przez Radę Osiedla Jagodno odbył się w sobotę. W tym roku Rada Osiedla Jagodno postanowiła połączyć piknik z 50. rocznicą śmierci Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. Okazja była wyjątkowo, gdyż rok 2019 został przez UNESCO oficjalnie ogłoszony rokiem Krzysztofa Komedy.

To m.in. dzięki inwestycjom  tego dewelopera (Archicom) udało się zamienić peryferyjne osiedle Wrocławia, gdzie autobus dojeżdżał raz na godzinę, w coraz bardziej liczące się „miasteczko” – zaznacza Arkadiusz Petryszyn.

Wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Jagodno przypomina, że firma Archicom znana jest również z zamiłowania do sztuki.

Na Jagodnie mamy już pomnik „granitowego jabłka”, teraz dołączy do niego profesjonalny mural. Cieszy nas to niezmiernie, że Jagodno – jako osiedle nowoczesne – wybierane jest do tego rodzaju projektów. Zachęcamy również artystów z całego Wrocławia do kontaktu, gdyż przestrzeni na kulturę na Jagodnie nie zabraknie – mówi Petryszyn.

fot. Natalia Torbiarczyk

I dodaje, że Rada Osiedla Jagodno liczy na dalszą współpracę z firmą Archicom w kształtowaniu osiedla przyjaznego mieszkańcom.

W najbliższym czasie to wsparcie będzie nam bardzo potrzebne, m.in. w kwestiach osiedla kompletnego, Klina Południa Wrocławia, budowy żłobka, szkoły czy innych inwestycji niezbędnych dla najbardziej dynamicznie rozwijającego się osiedla Wrocławia – wylicza Arkadiusz Petryszyn.

W najbliższym czasie to wsparcie będzie nam bardzo potrzebne, m.in. w kwestiach osiedla kompletnego, Klina Południa Wrocławia, budowy żłobka, szkoły czy innych inwestycji niezbędnych dla najbardziej dynamicznie rozwijającego się osiedla Wrocławia – wylicza Arkadiusz Petryszyn.

Materiały Prasowe Archicom