Ulica Księcia Witolda to jedno z najgorętszych miejsc na inwestycyjnej mapie Wrocławia. Oprócz nowych przedsięwzięć deweloperskich, które rosną tu jak grzyby po deszczu, powstaje także ogólnodostępny, nadodrzański bulwar. Gruntownie remontowana jest także sama ulica, która zmieni swój charakter.

Jak już informowaliśmy w ubiegłym roku, ulica Księcia Witolda przeżywa obecnie swój renesans i jest jednym z najgorętszych miejsc na inwestycyjnej mapie Wrocławia.

Nie tylko ulica Księcia Witolda, ale i cała Kępa Mieszczańska przez najbliższe 10 lat zmieni się nie do poznania. Z dawnej bazy wojskowej i innych służb stanie się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc nie tylko w Polsce, ale również w Europie. To absolutnie unikatowy teren, a powstające tu inwestycje staną się wizytówkami poszczególnych deweloperów – mówił wówczas Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa we wrocławskim magistracie.

Jednym, wielkim placem budowy jest obecnie odcinek ulicy Księcia Witolda od mostu Sikorskiego do mostów Pomorskich, które zresztą też są aktualnie gruntownie przebudowywane. To tam swoje inwestycje realizuje kilku deweloperów.

Dwie wieże nad brzegiem rzeki

Patrząc od strony mostu Sikorskiego, pierwszą inwestycją deweloperską jest Księcia Witolda 46, realizowana przez i2 Development. Stworzą ją dwa XI-kondygnacyjne budynki, w których znajdzie się łącznie blisko 140 apartamentów. Na parterze obu budynków powstaną także lokale usługowe.

Sklepy, klimatyczne kawiarenki zlokalizowane na parterze będą miejscem spotkań i wytchnienia dla przyszłych mieszkańców. O nowy wizerunek ulicy Księcia Witolda zadba również planowana promenada od mostu Sikorskiego do mostu Pomorskiego – zapowiada deweloper.

Dodajmy, że do i2 Development należy także zabytkowy dawny spichlerz przy ulicy Księcia Witolda, sąsiadujący z powstającymi apartamentowcami. Deweloper na razie jednak nie zdradził, co dokładnie w nim powstanie. i2 cały zespół budynków pod numerami 46 i 48-50 kupiło wiosną 2015 roku za ponad 11 mln złotych.

Zabytkowe kamienice odzyskują blask

Wiosną 2016 roku magistraccy urzędnicy sprzedali też dwie zabytkowe, sąsiednie kamienice przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę ponad 2,5 mln złotych. Powstają tam głównie dwupokojowe mieszkania, a także cztery lokale usługowe na parterze.

Z zastanych budynków inżynierowie wzięli to, co najlepsze, i wzbogacili je o rozwiązania odpowiadające najnowszym standardom i najbardziej wyśrubowanym oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. W ten sposób powstał rozbudowany, supernowoczesny obiekt, który łączy kameralny klimat dawnej kamienicy z ostatnimi trendami współczesnej architektury – czytamy na stronie biura Iglica Nieruchomości.

Jak informują przedstawiciele inwestora, na tylnej ścianie budynku, od strony wewnętrznego skweru, szkło razem z aluminium i płytami Cor-Ten stworzy awangardową elewację otwartą na zieleń i światło słoneczne, a zastosowane technologie pozwolą na stworzenie w tym miejscu ogrodu wertykalnego i pokrycie budynku żywą roślinnością.

Mieszkania w budynku urzędu celnego

Po sąsiedzku swoją inwestycję realizuje OKRE Development, które w 2015 roku, za nieco ponad 10 mln złotych, kupiło budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego.

WITOLDA 3840 to projekt łączący historię z nowoczesnością. Dotychczasowe zagospodarowanie działki zostało uzupełnione kameralnym pawilonem od strony rzeki oraz podziemną halą garażową. Między budynkami powstanie zagospodarowana część publiczno-prywatna. Historyczny budynek zostanie pieczołowicie odrestaurowany, m.in. z zachowaniem ponad 100-letnich kafli, balustrad czy drewnianych drzwi, które przejdą specjalistyczną renowację – zapowiadał deweloper.

Powstaje tam ponad 80 apartamentów, a w mniejszym budynku, tzw. pawilonie, od strony rzeki, także część handlowo-usługowa z restauracjami i butikami, która wpisze się w nowo powstający bulwar nad Odrą.

Apartamenty zamiast policyjnych koszar

Tuż obok przy ulicy Księcia Witolda 28 – na terenie, gdzie niegdyś mieściły się policyjne koszary – inwestycję Apartamenty Księcia Witolda realizuje wrocławska spółka z grupy Dom Development, która w 2017 roku kupiła tę nieruchomość od miasta za 26 mln złotych. W pięciopiętrowym budynku powstanie łącznie 128 apartamentów oraz 10 lokali usługowych.

Przy ulicy Księcia Witolda powstają malowniczo położone apartamenty, otwarte na wodę, z pięknym widokiem na panoramę miasta. Nowoczesny, elegancki projekt tworzy harmonijną całość ze śródmiejską, zabytkową zabudową – zapewniała Iwona Kołodziejczyk, prezes zarządu Dom Development Wrocław Sp. z o.o.

Fragment ulicy już zrewitalizowany

Zakończyła się już z kolei budowa Bulwarów Książęcych przy zbiegu ulicy Księcia Witolda i mostu Pomorskiego, czyli na terenie, który przez wiele lat niszczał i zarastał zielenią. Przez długi czas nieruchomość należała bowiem do firmy Apsys, która zapowiadała budowę w tym miejscu nowoczesnego centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego. Inwestor przeprowadził nawet konkurs na projekt kompleksu, ale przedsięwzięcie nigdy zostało wcielone w życie.

Pod koniec 2014 roku działkę kupiła belgijska firma BPI Real Estate Poland. Deweloper zbudował tam – w dwóch etapach – kompleks mieszkaniowo-usługowy, z 365 mieszkaniami i pasażem handlowym, zlokalizowanym poniżej zabudowy mieszkalnej, w którym znajdzie się w sumie 30 lokali usługowych.

Realizując Bulwary Książęce udało nam się odczarować wcześniej nieatrakcyjną okolicę. Zbudowaliśmy piękny i funkcjonalny kompleks o nietuzinkowej architekturze i wielofunkcyjnym zastosowaniu. Stworzyliśmy projekt, który jest interesujący nie tylko dla jego mieszkańców. Dzięki promenadzie już niedługo będzie to miejsce, w którym każdy będzie chciał nie tylko zamieszkać, ale i bywać. Szczególnie, że w pobliżu inwestycji powstają nowe projekty zmieniające naszym śladem Kępę Mieszczańską w atrakcyjną przestrzeń miejską – podkreślał Marcin Dul, dyrektor projektu w BPI Real Estate Poland.

Belgijski deweloper dokonał także remontu fragmentu ulicy Księcia Witolda, dostosowując ją do nowej funkcji deptaka, wstawiając elementy małej architektury, jak np. zieleń, ławki czy lampy uliczne. Wykonano także m.in. nową konstrukcję drogi, na której zachowana została zabytkowa kamienna kostka.

Powstaje nowy bulwar nad Odrą

O wspomnianym już wyżej nowym bulwarze wzdłuż ulicy Księcia Witolda szerzej pisaliśmy wiosną 2019 roku. Koncepcję publicznej promenady wzdłuż Odry, na zlecenie firmy Dom Development, przygotowali wrocławscy architekci z pracowni Dziewoński-Łukaszewicz. Już wtedy Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w magistracie, podkreślał, że miastu zależało, by w to przedsięwzięcie włączyli się też inni deweloperzy, którzy przy ulicy Księcia Witolda realizują swoje inwestycje.

– Chcieliśmy zsynchronizować projekt zagospodarowania bulwaru z powstającymi tam budynkami. Mamy nadzieję, że nowy bulwar połączy się z już istniejącym, po drugiej stronie mostu Sikorskiego – mówił wówczas Piotr Fokczyński.

Docelowo, jak tłumaczył Fokczyński, nadodrzański bulwar miałby biec od mostu Sikorskiego aż do mostów Pomorskich, ale ze względu m.in. na skomplikowaną strukturę właścicielską znajdujących się tam nieruchomości (niektóre z działek wciąż należą do Skarbu Państwa), na razie powstanie promenada do końca terenu należącego do Dom Development.

Latem ten deweloper ruszył z budową pierwszego odcinka bulwaru, a jak informowaliśmy na początku listopada, trwają ostatnie prace porządkowe na etapie zlokalizowanym wzdłuż ich inwestycji. Zlokalizowany przy inwestycji Dom Development bulwar będzie oddany do użytku do końca grudnia 2020 roku. Pozostałe jego odcinki zostaną wyremontowane przez pozostałych deweloperów, którzy w tym miejscu realizują swoje inwestycje.

– Takiego bulwaru w naszym mieście jeszcze nie ma. Powstanie nadrzeczny pas w samym Śródmieściu, który będzie przechodził wzdłuż restauracyjnych parterów i bezpośrednio nad rzeką. To kolejna przestrzeń rekreacyjna i wypoczynkowa wśród dużej ilości zieleni, która świetnie uzupełni od lat rewitalizowane przez miasto nabrzeża rzek w centrum Wrocławia – mówił Piotr Fokczyński.

Jak podkreślał w ubiegłym roku architekt miasta, docelowo zmieni się też charakter samej ulicy Księcia Witolda, która nie będzie już ulicą przelotową.

Wjazd będzie możliwy tylko od strony mostu Sikorskiego, a z drugiej strony, od mostów Pomorskich, powstanie plac – zapowiadał Fokczyński.

mat. Dom Development