Po długich tygodniach izolacji i odosobnienia nadszedł czas, by miasto, muzyka i wrocławscy wykonawcy spotkali się ponownie. I to od razu na najwyższych poziomach – na dachach Wrocławia! Przed nami cztery ostatnie koncerty tego wyjątkowego cyklu. 

Przypomnijmy, projekcie Dachy Wrocławia informowaliśmy już na początku czerwca.

Idea tego wydarzenia nie powstała tylko ze względu na kryzys, to wydarzenie mówi i będzie mówiło już po otwarciu miasta o ludziach złaknionych sztuki, o artystach, o muzyce i o Wrocławiu. Dlatego zaplanowaliśmy cykl koncertów wrocławskich artystów i zespołów, w wyjątkowych przestrzeniach, z widokiem na miasto, z widokiem na powrót do normalności i do życia kulturalnego. Dachy Wrocławia stały się estradami, na których zabrzmiały rytmy jazzu, indie rocka, reggae, bluesa, tanga, rozległ się stukot obcasów, wybuchła feeria barw i dźwięków. Tak powstały koncerty spalone słońcem, niesione wiatrem – pełne radości, że razem otwieramy nowy rozdział – tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia.

W projekcie wzięło udział 70 muzyków, którzy łącznie zagrali 10 koncertów na 8 wrocławskich dachach.  

Byliśmy w fantastycznych miejscach – na dachu przytulnej Cafe Borówka, na dostojnej Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Gościły nas Akademia Sztuk Pięknych czy Muzeum Współczesne Wrocław. Zabierzemy Was w podróż po naszym mieście, często nieznanym, pulsującą wrocławską muzyką – podkreślają organizatorzy.

Mogliśmy już podziwiać występy Francisa Tuana, Electric Shower, MAM Głos, Puealle Cantantes, Bethel i Justyny Szafran. Przed nami ostatnie 4 wyjątkowe koncerty. Już w środę 24 czerwca będziemy mieli możliwość obejrzenia występu Sceny pod Regałem oraz Flamenco Trio na dachu Hotelu Monopol. Dzień później, w czwartek 25 czerwca, na dachu D.H. Feniks zagra zespół Zawartko/Piasecki, a zwieńczeniem cyklu będzie w niedzielę 28 czerwca koncert projektu Waldemar Kasta & Synaptine na dachu wrocławskiego Manhattanu.

Transmisje będzie można oglądać na fanpage’u Wroclaw [Wroclove] oraz na www.wroclaw.pl.

Czyje koncerty jeszcze przed nami?

Zespół Kameralny Sceny pod Regałem

Scena powstała w 2016 roku z inicjatywy wrocławskiego pianisty, kompozytora oraz animatora kultury Michała Hadasika, który na początku zaprosił do współpracy kilkoro przyjaciół. Obecnie Scena skupia nieformalnie blisko 100 artystów z Polski i z zagranicy, którzy prezentują swoje dzieła w czterech nurtach działań twórczych: muzyce, teatrze, literaturze, sztuce. Scena od początku działalności mieści się na wrocławskim rynku i działa przy kawiarni Literatka. W tym czasie zorganizowała 200 wydarzeń artystycznych, z których niewątpliwie wyróżnia się projekt, jakim są recitale piosenki literackiej, hołdujące największym mistrzom słowa. Scena organizuje wernisaże oraz wystawy, pokazy filmowe oraz spotkania autorskie z poetami, literatami i podróżnikami. Od 2019 roku działa również scena teatralna, razem we współpracy z teatrem Konstelacje.

Podczas koncertu „Dachy Wrocławia” wystąpią: Malwina Kulisiewicz, Anna Kaltbach, Paulina Jeżewska, Ewa Soszyńska, Natalia Wróbel, Tomasz Krajewski, Jakub Luboiński, Espresso Doppio (Luigi Leoni & Giuseppe Antonacci).

mat. prasowe

Flamenco Trio

Trio tworzą: Anna Mendak „Samira” – wrocławska tancerka orientalna i flamenco, choreograf, pedagog tańca, psycholog, która od ponad 20 lat koncertuje oraz daje niezliczoną ilość pokazów w obu uprawianych przez siebie stylach tańca. Brała udział w wielu projektach tanecznych i muzycznych oraz artystycznych, jest jedną z pierwszych tancerek orientalnych i flamenco w Polsce. Prowadzi zajęcia i warsztaty taneczne, wielokrotnie gościła na antenie radia i telewizji, napisała szereg artykułów dotyczących dobroczynnego wpływu tańca na ciało i psychikę człowieka. Od kilku lat oprócz działalności scenicznej bierze udział w projektach integracyjnych współfinansowanych przez PFRON wspierających osoby niepełnosprawne poprzez terapeutyczną pracę z tańcem i ruchem.

Damian Kowaliński – pierwszy polski gitarzysta flamenco, który otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli. Regularnie koncertuje w Polsce i za granicą, biorąc udział w wielu projektach muzycznych, tanecznych i artystycznych.

Ireneusz Folusz – jeden z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra głównie na cajonie. Współtworzył wiele projektów z pogranicza jazzu i muzyki etnicznej. Przez wiele lat brał udział w licznych projektach muzycznych, m.in. współpracował z Joao de Sousa i Fado Polaco, Vertical Trio, Viva Flamenco! Danza del Fuego, Cocotier, Savilon, Flamenco Ensamble, Kinga Rataj Fado.

mat. prasowe

Zawartko/Piasecki

Magdalena Zawartko – wokalistka, improwizatorka, rozmiłowana w muzyce etnicznej. Nie lubi klasyfikować swojego głosu, eksperymentuje z jego brzmieniem i odkrywa nowe kolory, czerpiąc inspiracje z dalekich podróży. Jej autorski projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie” reprezentował Europejską Stolicę Kultury w wielu krajach Europy i został uhonorowany Nagrodą Gazety Wyborczej WARTO 2016. Współpracowała i nagrywała z czołowymi muzykami jazzowymi m.in.: Billym Harperem, Billym Hartem, Leszkiem Możdżerem, Dariuszem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem.

Grzegorz Piasecki – kontrabasista i gitarzysta basowy związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dziedzinie muzyki za wybitne osiągnięcia w roku 2013. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych polskich i międzynarodowych festiwalach jazzowych (Jazz nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors). Zdobywca Fryderyka 2017 za Jazzowy Debiut Fonograficzny za płytę Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet „Behind The  Strings”. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w Polsce i za granicą. Współtworzy projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie”.

Zespół z projektem „Leć głosie” wystąpi na koncercie „Dachy Wrocławia” w składzie: Magdalena Zawartko (wokal), Grzegorz Piasecki (kontrabas), Tomasz Wendt (saksofony), Robert Jarmużek (fortepian), Wojciech Buliński (perkusja).

mat. prasowe

Waldemar Wall-E Kasta & Synaptine

Waldemar Wall-E Kasta to muzyk, autor tekstów, wokalista, rapper, MC, spiker, konferansjer, ring announcer, agent, dyrektor artystyczny, założyciel formacji K.A.S.T.A . Wieloletni animator wydarzeń związanych z muzyką i kulturą. Koncert w ramach projektu „Dachy Wrocławia” to pierwszy występ wrocławskiego muzyka od trzech lat.

Synaptine to nie tylko zespół, to bardziej filozoficzny manifest wyrażony przez muzykę. Muzyka zespołu jest wyrazem tęsknoty za dźwiękami wyrażającymi duszę artysty, a nie sposobem zaspokojenia własnej próżności lub wymagań rynku. Zespół tworzy grupa przyjaciół, a ich przesłanie, brzmi: muzyka jest w nas, nie musimy się jej uczyć, aby grać i czuć. Twórczość Synaptine jest owocem pasji do samej muzyki, a nie wynikiem specjalistycznej wiedzy na temat kompozycji muzycznej lub doświadczenia studia nagraniowego. Muzycy zespołu uważają się za zwykłych amatorów, nie aspirują do miana celebrytów.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2664997010404639/