Od 1 czerwca Google wprowadziło ułatwienie dla Wrocławian. Oprócz tras samochodowych, ścieżek dla pieszych i rowerzystów będzie nowa opcja – transport publiczny. To nie jedyne udogodnienie jakie Google wprowadziło dla Wrocławia – jest też wirtualny spacer po NFM.

SONY DSC

SONY DSC

Mapy google uwzględniają wszystkie połączenia autobusowe i tramwajowe, które dostarczył MPK Wrocław. Funkcja transportu publicznego będzie dostępna tak samo na komputerach stacjonarnych i laptopach, jak też na urządzeniach mobilnych – tabletach i smartfonach. Mapy są aktualizowane co 24 godziny. Jak na razie nie uwzględniają wydarzeń losowych, takich jak zmiany trasy czy wypadki, ale w przyszłości może się to zmienić.

Jak do tej pory podobną funkcję pełni portal i aplikacja jakdojade.pl. Jednak są one nastawiona przede wszystkim na Polaków. Mapy googla są skierowane głównie do turystów i to im mają pomóc w przemieszczaniu się po Wrocławiu. Usługa „Transport publiczny” jest już dostępna między innymi w Warszawie, Szczecinie, Olsztynie i Zielonej Górze. Na całym świecie Transport Publiczny jest już dostępny w 18 tysiącach miast. W Polsce dla komunikacji krajowej są też wyszczególnione połączenia obsługiwane przez PKP Intercity.

Innym pomysłem Google dla Wrocławia jest umieszczenie Narodowego Forum Muzyki na platformie Google Cultural Institute. Za pomocą tego narzędzia można wirtualnie oglądać zabytki czy muzea na całym świecie. Istnieje tutaj opcja Museum View – wirtualnego spaceru po muzeum. Wszystko jest dostępne na stronie www.google.com/culturalinstitute.

Na razie w internecie można zwiedzić budynek Narodowego Forum Muzyki, ale są plany, by w przyszłości udostępnić wirtualne transmisje koncertów. W Polsce taki projekt był już zrealizowany – dotyczył Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Transmitowano wtedy ostatni Konkurs Chopinowski.

Do tej pory transmisje koncertów były dostępne w serwisie YouTube. Przedsięwzięcie jest o tyle skomplikowane, że wielu artystów nie wyraża zgody na rozpowszechnianie swoich występów w internecie. Nie jest to jednak niemożliwe. Jak pokazuje przykład Filharmonii Berlińskiej takie transmisje są możliwe. Obecnie występy Berliner Philharmoniker można oglądać na żywo albo zamawiać na żądanie na urządzenia podłączone do internetu. Google zapewnia, że prace nad analogicznym rozwiązaniem dla Narodowego Forum Muzyki właśnie trwają.