Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) jest jedną z najbardziej wpływowych organizacji biznesowych. Skutecznie reprezentuje interesy przedsiębiorców w Polsce i w Unii Europejskiej.

Od początku swojego istnienia ZPP skoncentrowany jest na kwestiach najważniejszych dla polskich przedsiębiorców, m.in. na tworzeniu dobrego i zrozumiałego prawa, usprawnieniu sądownictwa, uproszczeniu systemu podatkowego, ograniczeniu obowiązków biurokratycznych oraz likwidacji barier inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Na mocy postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie w marcu 2018 roku ZPP uzyskało status organizacji reprezentatywnej.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zrzesza 51 841 firm, które zatrudniają ponad 576 tysięcy pracowników. W skład ZPP wchodzi 18 organizacji branżowych oraz 15 organizacji regionalnych znajdujących się w całej Polsce. Firmy członkowskie charakteryzują się różnorodnością kompetencji, co odzwierciedla się w wielu branżach. Przedstawiciele firm reprezentują Związek m.in. przez obecność w Radzie Dialogu Społecznego czy Wojewódzkich i Powiatowych Radach Rynku Pracy. Do mobilizacji środowisk lokalnych przyczyniają się również organizacje regionalne, które angażują firmy do działania oraz umożliwiają rozwój ich przedsiębiorstw.

W 2017 roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców powołał do działania Przedstawicielstwo ZPP w Brukseli, które reprezentuje interesy sektora przedsiębiorstw w Polsce. Przedstawicielstwo zajmuje się sprawami ogólnymi dotyczącymi wszystkich przedsiębiorstw oraz współpracuje z branżami reprezentowanymi w Związku. Jest odpowiedzialne za utrzymanie stałej relacji z najważniejszymi instytucjami Unii Europejskiej oraz interesariuszami spraw gospodarczych.

Jednym z kluczowych obszarów działalności jest integracja i podjęcie wspólnej aktywności z innymi organizacjami pracodawców z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Przy najważniejszych projektach legislacyjnych (sprawy ogólne i branżowe) działa w partnerstwie z innymi podmiotami.

ZPP systematycznie publikuje badania i raporty, w których porusza kwestie ważne z punktu widzenia przedsiębiorców sektora MSP. Raporty prezentowane są podczas konferencji prasowych i promowane w kanałach komunikacji ZPP – tak, aby ich problematyka docierała do jak najszerszego kręgu odbiorców.

Oprócz publikowanych badań, raportów, katalogów i broszur informacyjnych ZPP regularnie dostarcza zarówno swoim członkom, jak i innym przedsiębiorcom informacje prawne, finansowe, podatkowe i wszystkie inne dotyczące rozwoju firm przez regularną komunikację newslettera ZPP, biuletynu „Prawo i Legislacja”, publikację aktualności na stronie www.zpp.net.pl, w mediach społecznościowych oraz dedykowane mailingi.

ZPP na bieżąco monitoruje przebieg procesów legislacyjnych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej oraz mającej wpływ na sektor MSP. Konsultujemy akty prawne na różnych etapach legislacji oraz piszemy opinie dotyczące ich treści. Departament Prawa i Legislacji ZPP sprawnie realizuje powierzone zadania, między innymi w zakresie: przygotowywania opinii i stanowisk wobec projektów aktów prawnych, uczestnictwa w grupach roboczych i komisjach opracowujących projekty legislacyjne oraz inicjowania zmian w kluczowych obszarach prawa gospodarczego – tam, gdzie wydają się one konieczne.