Wpisana do gminnej ewidencji zabytków dawna szkoła przy ulicy Drobnera, między wejściem na Wyspę Słodową a hotelem Park Plaza, została w znacznej mierze rozebrana. Pozostała jedynie elewacja frontowa i część elewacji bocznej budynku.

Zgodnie z tablicą budowy, prace rozbiórkowe, związane z planowaną w tym miejscu nową inwestycją, rozpoczęły się 14 lipca bieżącego roku, a zakończyły 30 września.

„Miejski Konserwator Zabytków nie wniósł zastrzeżeń”

Jak informują urzędnicy, decyzją Prezydenta z dnia 28 marca 2019 r. zatwierdzono projekt budowlany autorstwa arch. Marcina Majora i udzielono TALGO Sp. z o.o. TAL&CO Sp. komandytowa z siedzibą w Warszawie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze wraz z przebudową, rozbudową i nadbudową budynku byłej szkoły z rozszerzeniem o funkcję mieszkaniową wielorodzinną oraz budowę garażu podziemnego przy ul. Bolesława Drobnera 9 i 5-7 we Wrocławiu.

Budynek byłej szkoły ujęty jest jednostkowo w gminnej ewidencji zabytków, a obszar inwestycji położony na terenie historycznego układu urbanistycznego Przedmieścia Odrzańskiego wraz z Wyspą Mieszczańską i Wyspami Odrzańskimi. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bolesława Drobnera we Wrocławiu (601), który obowiązuje od dnia 14 listopada 2017r. określa zakres ochrony budynku szkoły. Prawną formą ochrony konserwatorskiej budynku są ustalenia w MPZP (uzgodnionego z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków) – wyjaśnia Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego magistratu.

Myszko-Wolski tłumaczy, że zapisy planu określają wymóg ochrony frontowej (północnej) elewacji budynku oraz części elewacji bocznej (od strony północnego wschodu).

Projekt, którego wizualizację przesłano spełnia wymogi określone przez plan, w związku z czym Miejski Konserwator Zabytków nie wniósł zastrzeżeń do projektu, a organ administracji architektoniczno – budowlanej zatwierdził projekt – dodaje.

Architekci o projekcie

W ubiegłym roku szczegóły projektu całej inwestycji przedstawiła na swoim profilu na Facebooku pracownia Major Architekci.

Jedną z ważniejszych dla nas decyzji była chęć zachowania widoku na panoramę rzeki, od strony ulicy Drobnera. Zdecydowaliśmy się więc na luźno rozstawione dwie bryły, pomiędzy którymi wytworzyliśmy kameralne przejście, prowadzące do Bulwaru Słonecznego i zakończone planowaną mariną. Ze względu na specyficzną lokalizację, postanowiliśmy nadać bryłom dwa oblicza: jedno od strony ulicy: proste i eleganckie, eksponujące fasadę dawnej szkoły i drugie, trochę bardziej swobodne, miękkie, współgrające z rzeką i wyspą – czytamy na FB pracowni.

W lipcu 2019 roku na Facebooku pracowni Major Architekci pojawiły się także wizualizacje inwestycji, które jednak potem zostały usunięte.