Magistrat wydał pozwolenie na budowę prywatnego akademika na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego, mimo że kilka lat temu Miejski Konserwator Zabytków był przeciwny planowanej w tym miejscu inwestycji. Urzędnicy tłumaczą, co zmieniło się w projekcie.

Kilka dni temu informowaliśmy, że na działce po dawnym basenie na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego ruszyły pierwsze prace. Przy alei Paderewskiego ma powstać “budynek zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym”. W połowie marca magistrat wydał spółce Dolnośląskie Inwestycje pozwolenie na budowę.

Z kolei kilka lat temu biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków wydało temu deweloperowi odmowę dla projektu planowanego w tym miejscu przedsięwzięcia. Dlaczego zatem teraz wydano zgodę na realizację tej inwestycji? Zapytaliśmy o to urzędników.

Teren na którym planowana jest inwestycja należał do AWF i w 2015 roku został sprzedany przez uczelnię. Zespół odkrytych basenów sportowo-rekreacyjnych na terenie Stadionu Olimpijskiego nie jest wpisany ani do rejestru, ani gminnej ewidencji zabytków. W roku 2017 inwestor wystąpił o wydanie pozwolenia konserwatorskiego i przedstawił do uzgodnienia projekt, który nie spełniał warunków określonych przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – nie był to budynek zamieszkania zbiorowego, był także za wysoki. Miejski Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia projektu. Mimo zaskarżenia tej decyzji, została ona podtrzymana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wyjaśnia nam Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego urzędu miejskiego.

Urzędnik zaznacza, że w 2020 roku inwestor przedstawił zmieniony projekt – zgodny z funkcją dopuszczoną w planie miejscowym (należy przez to rozumieć obiekty czasowego zamieszkiwania uczniów, studentów i pracowników, w tym internaty, bursy, domy studenckie i asystenckie) oraz obniżony o ponad metr.

W tej sytuacji Miejski Konserwator Zabytków musiał wydać pozwolenie konserwatorskie, a Wydział Architektury i Budownictwa pozwolenie na budowę – tłumaczy Myszko-Wolski.

Aktywiści protestują

Spółka Dolnośląskie Inwestycje, która ma na koncie m.in. budowę mikroapartamentów Starter (przy Wybrzeżu Pasteura i nieopodal centrum handlowego Wroclavia), kupiła od Akademii Wychowania Fizycznego teren po dawnym basenie na Stadionie Olimpijskim za nieco ponad 3,1 mln złotych.

Przeciwko realizacji tej inwestycji od samego początku protestują aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i mieszkańcy, którzy stworzyli grupę inicjatywną Stadion Olimpijski. Kilka lat temu pod petycją w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisały się ponad 4 tysiące osób.

Foto główne: Corvus monedula, fotopolska.eu, CC BY SA 3.0