Warsztaty, wspólne sadzenie roślin, wystawy, zielone spacery, pokazy filmowe i spektakle – od 23 kwietnia odbędzie się blisko 80 wydarzeń w ramach finału festiwalu C-Change.

Festiwal C-Change to międzynarodowy projekt, który jest realizowany we Wrocławiu od 2018 roku. Jego celem jest m.in. wymiana i wdrażanie dobrych praktyk, obniżenie emisji CO2 oraz promocja ekologii wśród mieszkańców. Jest pretekstem do tego, by odpowiedzieć na pytanie jak sztuka może inspirować do działań proekologicznych. W trakcie ponad trzytygodniowego festiwalu C-Change, wrocławianie będą mogli wziąć udział w serii wyjątkowych wydarzeń, organizowanych we współpracy z 15 wrocławskimi instytucjami kultury.

Do 16 maja miejskie instytucje kultury będą organizowały szereg wydarzeń o charakterze ekologicznym. Połączenie kultury i ochrony środowiska to bardzo ciekawy kierunek. Chodzi o to, by uwrażliwiać mieszkańców na wyzwania związane ze zmianami klimatu oraz włączać do działania – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.– Z uwagi na panującą sytuację pandemiczną, wydarzenia będą realizowane w formule hybrydowej.

materiały UMW

Wydarzenia festiwalowe

W piątek, 23 kwietnia, Galeria Entropia, wspólnie z Wydziałem Wody i Energii organizuje całodzienny przegląd filmowy online, a Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spektakl online „Ziemianie”. W kolejnych dniach nie zabraknie również wykładów online – dotyczących m.in. smogu, recyklingu, gotowania z resztek oraz szycia toreb i worków wielokrotnego użytku. Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach warsztatów „Eko budowanie, czyli zrób to sam” proponuje ponowne wykorzystanie m.in. starych regałów bibliotecznych.

Powstaną z nich budki dla jerzyków, karmniki, budki lęgowe czy ule. W dalszej części projektu będą budowane również kwietniki, skrzynki balkonowe czy donice – wymienia Mateusz Ryczek z MBP im. Tadeusza Różewicza. – Odbiór pakietu potrzebnego do montażu jest oczywiście bezpłatny, a instrukcja składania jest dostępna na naszej stronie internetowej.

Zaplanowana jest również seria spacerów wśród wrocławskiej zieleni – m.in. szlakiem grzybów po parku Leśnickim, na Biskupinie – w poszukiwaniu lokalnych roślin – czy szlakiem roślinności rzecznej. Centrum Kultury Zamek zaprasza na warsztaty z zazieleniania donic, zajęcia leśne dla dzieci oraz wspólne malowanie muralu przy ul. Średzkiej. Centrum Kultury Zachód zorganizuje naukę robienia „Lasu w słoiku”. Ognisko Kultury Plastycznej zaprasza natomiast na wystawę „Recycling i Sztuka” Katarzyny Harasym oraz uczniów.

– W ramach festiwalu postanowiliśmy skupić się na ekologizacji funkcjonowania sektora kultury i wspólnotowej pracy sieci podmiotów, która działają na polu kultury, edukacji i animacji kulturowej. 7 maja zapraszamy na dyskusję online dotyczącą przyszłości zielonej kultury w Polsce  i wspieraniu oddolnych inicjatyw ekologicznych przez instytucje kultury – mówi Krzysztof Bielaszka ze Strefy Kultury Wrocław. – Realizacja projektu C-Change umożliwiła nam zacieśnienie współpracy z innymi wrocławskimi instytucjami kultury, dla których pracowniczek i pracowników istotne są zagadnienia związane z ekologią. W ramach szkoleń omawialiśmy m.in. zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi, zielonymi zamówieniami publicznymi czy prowadzeniem ekologicznego biura.

materiały UMW


Ślad węglowy w instytucjach kultury

W trakcie festiwalu zaprezentowane będzie również narzędzie do badania śladu węglowego dla miejskich instytucji kultury. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które ma możliwość stosowania kalkulatora do mierzenia śladu węglowego. Dzięki niemu instytucje będą mogły zinwentaryzować swoje emisje i podjąć odpowiednie działania zmierzające do ich ograniczenia.

Projekt C-Change jest festiwalem międzynarodowym, w którym uczestniczy 6 miast – oprócz Wrocławia to także brytyjski Manchester, niemieckie Gelsenkirchen, włoska Mantua, chorwacki Szybenik oraz portugalska Águeda.

Miejskie Instytucje biorące udział w projekcie:

  • Galeria Entropia i Wydział Wody i Energii UM Wrocławia
  • Wrocławski Teatr Lalek
  • Muzeum Architektury
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • Wrocławski Dom Literatury
  • BWA Galerie Sztuki Współczesnej
  • Narodowe Forum Muzyki
  • Centrum Kultury Zamek
  • Ognisko Kultury Plastycznej
  • Teatr Muzyczny Capitol
  • Ośrodek Działań Twórczych „Światowid”
  • Centrum Kultury Agora
  • Strefa Kultury Wrocław
  • Centrum Kultury Zachód
  • Muzeum Współczesne we Wrocławiu

foto główne: Karolina Grabowska z Pexels