Na działce po dawnym basenie na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego ruszyły pierwsze prace. Przy alei Paderewskiego ma powstać „budynek zamieszkania zbiorowego z lokalami usługowymi”. Magistrat wydał już zgodę na tę inwestycję.

Pod koniec listopada 2020 roku spółka Dolnośląskie Inwestycje złożyła wniosek o pozwolenie na budowę budynku zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym przy alei Paderewskiego 35. W połowie marca 2021 roku Urząd Miejski Wrocławia wydał pozytywną decyzję w tej sprawie.

Na zabudowę zamieszkiwania zbiorowego zezwala obowiązujący na tym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z zastrzeżeniem, że obiekt nie może mieć więcej niż trzy kondygnacje nadziemne. Inwestycja ma powstać w miejscu dawnego basenu odkrytego:

Kilka dni temu na fanpage’u grupy inicjatywnej Stadion Olimpijski pojawiły się informacje, że na działce ruszyły pierwsze prace.

Protestowali mieszkańcy i aktywiści

Spółka Dolnośląskie Inwestycje, która ma na koncie m.in. budowę mikroapartamentów Starter (przy Wybrzeżu Pasteura i nieopodal centrum handlowego Wroclavia), kupiła od Akademii Wychowania Fizycznego teren po dawnym basenie na Stadionie Olimpijskim na przełomie 2014 i 2015 roku. Nieruchomość kosztowała nieco ponad 3,1 mln złotych.

Dodajmy, że zanim doszło do sprzedaży tej działki, były plany budowy w tym miejscu nowego obiektu na potrzeby World Games w 2017 roku. Magistrat ostatecznie jednak nie doszedł do porozumienia z AWF-em i zdecydowano się na przebudowę basenu przy ul. Wejherowskiej.

Z kolei w 2015 roku zarówno aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, jak i mieszkańcy, którzy stworzyli grupę inicjatywną Stadion Olimpijski, głośno sprzeciwiali się sprzedaży nieruchomości na terenie Stadionu Olimpijskiego w prywatne ręce i planom zabudowy zabytkowego terenu. Pod petycją w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało się kilka tysięcy osób.

Wrocławianie chcą, aby kompleks nadal funkcjonował jako przestrzeń publiczna, przeznaczona do sportu i rekreacji. Zdaniem mieszkańców pozwolenie na budowę hotelu czy mikroapartamentów w miejscu wyprzedawanych działek bezpowrotnie zniszczy charakter tego wyjątkowego terenu. Zmotywowane grupy inicjatywne starają się pobudzić odpowiednie organy ochrony zabytków do działania i ponownego rozpatrzenia miejscowego planu zagospodarowania dla „zespołu terenów olimpijskich” – tłumaczyli wówczas autorzy petycji.

W odpowiedzi na apele mieszkańców resort kultury zwrócił się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o analizę całej sprawy. Z kolei na przełomie 2016 i 2017 roku biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków wydało deweloperowi odmowę dla projektu budowy budynku zamieszkania zbiorowego z usługami w części parteru i garażem podziemnym. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie i magistrat zgodził się na realizację inwestycji. Co dokładnie zmieniło się w projekcie? Zapytaliśmy o to urzędników. Czekamy na ich odpowiedź.

Foto główne: Corvus monedula, fotopolska.eu, CC BY SA 3.0