Jeszcze tylko przez kilka dni możemy oddać swój głos na projekty w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosować można na 199 projektów – 122 osiedlowe i 77 ponadosiedlowe. 

Pierwszy, pilotażowy WBO odbył się w 2013 roku i od 7 lat cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Wrocławia. Celem wrocławskiego budżetu partycypacyjnego było i jest pobudzenie mieszkańców do aktywności lokalnej i w oparciu o ich zaangażowanie budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Łączenie sił

Niegdyś osiedla konkurencyjne, dziś idą ramię w ramię – od dwóch lat osiedla Kozanów oraz Pilczyce wspólnie dążą do celu i razem stają w wyścigu o głosy mieszkańców.

Osiedla tak duże, które są tak licznie zamieszkałe przez rodziny z dziećmi niestety pozostają ubogie w miejsca atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańca. Wciąż pokutuje przekonanie o funkcji jedynie „sypialni” Wrocławia. Jednakże my, jako mieszkańcy znajdujemy olbrzymią przyjemność w życiu właśnie tutaj. Możemy mieć najlepsze warunki do życia, rozwoju, wychowywania potomstwa, a nawet odpoczynku. Mamy wiele przestrzeni i zieleni, która wymaga od nas zaopiekowania – mówi Anna Pierz, mieszkanka Pilczyc.

W tym roku liderzy projektów związanych z Kozanowem i Pilczycami stawiają na rewitalizację i zagospodarowanie zaniedbanych skwerów zieleni. Niestety mieszkańcy zamiast spotykać się i wypoczywać – mijają te miejsca szybkim krokiem, aby uniknąć dyskusji z osobami często będącymi pod wpływem alkoholu. W każdej przestrzeni – czy to przy szkole, czy przy przedszkolu, obok boiska, przy liceum, czy tuż przy sklepikach spotkać możemy charakterystyczną grupę społeczną. Pracownicy szkół codziennie rano z mozołem zbierają potłuczone butelki po alkoholu z trawników i boisk wokół placówek. Projekty 192 oraz 193 tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mają to zmienić.

Konrad Postawa lider projektu 192 oraz Krzysztof Chudy lider projektu 193 z makietami stworzonymi przez uczniów SP 33 – temat pracy „Szkolne Podwórko Marzeń”

Nie jesteśmy tylko sypialnią Wrocławia

Nie chcemy być zapomnianymi osiedlami na mapie Wrocławia. Nie chcemy by nasze dzieci się bały. Mamy dość tego, że nastolatki boją się iść do sklepu po chleb, bo natkną się na uwagi i komentarze osób pod wpływem. Co gorsza – jaki przykład mają? Gdzie nasze dzieci wyrastają? Nie godzimy się na to, by taki miały wzorzec, by to było normą! Brak ławek, bo pijący usiądą, a tymczasem oni i tak siedzą, pod płotem, na kamieniach, przynoszą sobie zdobyczne meble i meblują nam osiedla. Stuletnie pomniki przyrody, majestatyczne platany i smród… Piękne otoczenie przyrody i strach tu pobyć choć przez chwilę. Nie musi tak być! – apeluje Emilia Chmura, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej nr 33 we Wrocławiu. 

Projekt ponadosiedlowy

Projekt 192 to duży projekt ponadosiedlowy, który zakłada rewitalizację czterech skwerów ciągnących się od ulicy Hutniczej (przy VI Liceum Ogólnokształcącym) po ulicę Koszykarską (przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7). Brakuje tu nowych nasadzeń, oświetlenia, ławek, ścieżek, monitoringu, koszy na śmieci, stojaków na rowery, koszy na psie odchody (to jest ogromy problem tych skwerów). Mieszkańcy chcą przywrócić temu miejscu życie. W zeszłym roku udało się zwyciężyć w WBO 2019 i teraz przyszło tylko czekać na przekształcenie byłego zbiornika przeciwpożarowego w Skate Park. 

Tu powinno wrócić życie. To idealne miejsce spotkań i międzypokoleniowej integracji. Marzy nam się park równowagi, całoroczna ślizgawka z górki śniegowej, na której od lat nie było śniegu, domki dla owadów i budki dla ptaków. Planowana jest stacja meteorologiczna z czujnikiem smogu, bo spalanie odpadów, to kolejny problem osiedla. Ten projekt ma dać nadzieję i wiarę, że my też możemy żyć inaczej – podkreśla Emilia Chmura.

Kozanowska Osada Przygody

Osiedle Kozanów od lat boryka się z problematycznymi grupami społecznymi. W bardzo bliskiej odległości szkół podstawowych działają całodobowe sklepy monopolowe. Niestety ślad po spotkaniach „przy piwku” nie jest niezauważalny – porozbijane puste butelki spotkać można nawet na boiskach szkolnych.

Przy Szkole Podstawowej nr 33 na ul. Kolistej brakuje placu zabaw dla starszych dzieci, nie ma przestrzeni do swobodnej zabawy, co więcej – nie ma cienia. Dzieci nie mają gdzie się bawić na przerwach i po lekcjach. Tuż obok zielony, zacieniony skwer jest niestety bardzo zaniedbany i to właśnie tam rodzice pragną stworzyć Kozanowską Osadę Przygody. W planach zagospodarowania projektu nr 193 jest przestrzeń do zabaw, szałasy, wigwamy, ścieżki sensoryczne, geologiczne, strefa równowagi i niskiego parku linowego, elementy wspinaczki – wszystko z myślą o rozwoju społecznym i motorycznym dzieci.

Głosowanie

Mieszkańcy Kozanowa oraz Pilczyc liczą, że dzięki wygraniu projektów nie tylko rozbudzą śpiące osiedla, ale dadzą też impuls do dalszego działania, dadzą przykład dla młodzieży, że mieszkańcy mają wpływ na swoje otoczenie.

Od 18 września od godz. 9.00 do 5 października trwa głosowanie w WBO 2020. Możemy wybierać spośród blisko 200 projektów. Do wydania jest 25 mln złotych. 

Głosować można elektronicznie na portalu www.wroclaw.pl/wbo oraz za pomocą formularzy papierowych. Aby zapewnić bezpośredniość głosowania, papierowe karty zostały ponumerowane i będą wydawane mieszkańcom pojedynczo w punktach do głosowania. Punkty do głosowania znajdują się w Centrach Obsługi Mieszkańca:

  • ul. G. Zapolskiej 4 
  • pl. Nowy Targ 1-8 
  • ul. W. Bogusławskiego 8,10 
  • al. M Kromera 44

Punkty do głosowania są czynne w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

fot. wroclaw.pl