Po raz czwarty we Wrocławiu spotkają się miłośnicy nowych technologii – zarówno ci zaawansowani, jak i początkujący. Podczas środowego spotkania CodeMeeting poruszony zostanie temat architektury złożonych systemów, czyli jak zaprojektować aplikację, która sprosta wymaganiom ponad 60 tysięcy użytkowników.

Nowoczesne aplikacje coraz częściej są bardzo złożonymi systemami, które bez odpowiedniego planowania architektury stają się trudne i kosztowne w utrzymaniu i rozwoju. Na tym spotkaniu podzielimy się wiedzą, którą zdobyliśmy przechodząc od małego, monolitycznego produktu dla kilkuset użytkowników, po olbrzymi system z ponad 130 mikroserwisam, rozproszony na blisko 100 serwerów, obsługujący codziennie ponad 60 tysięcy użytkowników – zapewniają organizatorzy.

W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się, jak dobrać odpowiednią technologię do problemu, jakie są skuteczne sposoby na skalowanie aplikacji bez przerostu formy nad treścią. Na sam koniec zaplanowany został panel dyskusyjny, otwarty dla wszystkich uczestników CodeMeeting, podczas którego będzie można wymienić opinię i wiedzę na temat mikrousług.

Start w środę (25.10) o 17:30 w RST Meethub (ul. Racławicka 2-4, Wrocław, 6 piętro).

Wstęp jest wolny.

CodeMeeting to cykliczne spotkania poświęcone aktualnym trendom w branży IT. Każde wydarzenie ma inny temat przewodni. Klimat spotkań jest luźny i przyjazny. Spotykamy się co trzy miesiące, w środy w siedzibie RST Software Masters przy ul. Racławickiej 2-4. Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne.

●●● PLAN SPOTKANIA ●●●
(każda prezentacja portwa ok. 30 minut; kolejność prezentacji może ulec zmianie)

✔ Tomek Duziak- Wybór technologii do rozwiązania problemu

✔ Tomasz Banasiak- Jak bez stresu obserwować rosnący ruch w Twojej usłudze? Czyli o skalowaniu aplikacji w Node.js

Node.js ma wiele zalet – jest szybki, asynchroniczny, łatwy do nauczenia. Ma też jedną wadę – jest jednowątkowy, co w dobie wielordzeniowych procesorów jest marnowaniem mocy obliczeniowej. Tę wadę jednak przekuć można w olbrzymią zaletę, gdyż dzięki temu niejako wymuszamy myślenie o skalowaniu naszej aplikacji w przyszłości. W tej prezentacji pokażę na przykładach usług w Node.js możliwości skalowania aplikacji zarówno w ramach tej samej maszyny jak dystrybucji obciążenia/obliczeń na wiele maszyn.

✔ Sebastian Rosik- Architektura aplikacji przeglądarkowych w oparciu o lokalną komunikację pomiędzy wieloma dokumentami

✔ Michał Kopacz- Jak architektura heksagonalna (ports and adapters) pomaga implementować procesy biznesowe?

Dostaliśmy zadanie: przepisać na usługę proces biznesowy zawierania transakcji do oferty giełdowej. W tej prezentacji chciałbym pokazać wam nasze podejście do implementacji tego procesu. Opowiem, jak wykorzystaliśmy event storming, scenariusze biznesowe i architekturę heksagonalną, żeby wyrazić w kodzie proces biznesowy i odsunąć decyzje o szczegółach technicznych.

✔ Krzysztof Kędzierski- 7 “braków” architektury

Architektura aplikacji jest bardzo niespójnym pojęciem – ciężko zdefiniować co tak naprawdę się pod nim kryje. Podczas prezentacji chciałbym pokazać 7 rzeczy, które często są nieobecne, a mogą znacząco usprawnić szeroko pojętą architekturę naszych aplikacji.

✔ Panel dyskusyjny: Mikrousługi w praktyce – czy to był święty Graal architektury aplikacji?

Parę lat temu na konferencjach branżowych słowo “mikrousługa” zostało wielokrotnie odmienione przez wszystkie przypadki. Czy faktycznie odmieniło podejście do dużych systemów i rozwiązało większość bolączek monolitów i architektur spaghetti? Zapraszamy do dyskusji osoby, które stoją przed wyzwaniem rozplątania swojego monolitu jak i osoby, które aktywnie rozwijają już aplikacje w oparciu o mikrousługi.

Save the date i do zobaczenia!