Magistrat rozstrzygnął konkurs na koncepcję zespołu szkolno-przedszkolnego, który powstanie przy ulicy Zwycięskiej. Zwyciężyła wrocławska firma CH+ architekci, a łącznie w nowej placówce na Partynicach znajdzie się miejsce dla 1200 dzieci.

Na początku września Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu szkolno-przedszkolnego wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną przy ulicy Zwycięskiej we Wrocławiu. W poniedziałek 27 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 50 tys. złotych zdobyła wrocławska pracownia CH+ architekci. Druga nagroda (30 tys. zł) powędrowała w ręce projektantów z JSK Architekci, a trzecią nagrodę (20 tys. zł) przyznano pracowni 3XA.

Jak informuje ZIM, zwycięzca konkursu zostanie zaproszony do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu udzielenia zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją robót, na podstawie opracowanej koncepcji architektonicznej z uwzględnieniem zaleceń sądu konkursowego.

Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 10 miesięcy na przygotowanie dokumentacji. Potem będziemy chcieli ogłosić przetarg na budowę tej bardzo ważnej placówki w południowej części Wrocławia. W zespole szkolno-przedszkolnym znajdzie się miejsce dla 1200 dzieci. Powstaną m.in. sale lekcyjne, sale gimnastyczne, boiska, place zabaw, świetlice, biblioteka multimedialna z czytelnią, węzeł żywienia z jadalnią. Koszt jej wybudowania szacujemy na kilkadziesiąt milionów złotych – zapowiadają urzędnicy.

Co powstanie przy ulicy Zwycięskiej?

Obiekt na Partynicach powstanie na działce o powierzchni 3,31 hektara, którą miasto kupiło razem z działką na Kępie Mieszczańskiej od Agencji Mienia Wojskowego. Powierzchnia użytkowa zespołu szkolno-przedszkolnego wyniesie około 11 000 metrów kwadratowych. W ramach inwestycji wybudowana zostanie szkoła dla 1000 dzieci i przedszkole na 200 maluchów.

W obiekcie powstaną m.in. 42 sale lekcyjne, w tym pracownie; 3 sale gimnastyczne (duża o pow. 800-900 mkw., mała – 300 mkw. i do gimnastyki korekcyjnej o powierzchni około 100 mkw.); 5 świetlic szkolnych; biblioteka multimedialna z czytelnią; gabinety m.in. logopedy, stomatologa, psychologa; węzeł żywienia z jadalnią; pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Przedszkole będzie 8-oddziałowe z węzłami sanitarnymi i salą rekreacyjną (ok. 100 mkw.).

Przy placówce miasto planuje boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, bieżnię stumetrową, skocznię w dal, a także 4 place zabaw (po 2 dla dzieci szkolnych i przedszkolaków).

Wybudowana zostanie droga dojazdowa od strony ul. Zwycięskiej oraz dojście piesze i dojazd rowerowy od ul. Agrestowej. Powstaną chodniki i miejsca postojowe. Zadbamy o zieleń i zastosujemy rozwiązania ekologiczne, m.in. przy dostarczaniu energii, źródeł ciepła, czy zagospodarowaniu wód opadowych – zapowiadają urzędnicy.

Wedle założeń magistratu, dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego będą mogły skorzystać w 2025 roku.

fot. UMW