W rankingu najbardziej zakorkowanych miast świata Wrocław zajął setne miejsce. To najwyższy wynik spośród wszystkich polskich miast uwzględnionych w zestawieniu.

INRIX to amerykańska firma specjalizująca się w analizach dotyczących transportu i motoryzacji. Właśnie światło dzienne ujrzała tegoroczna edycja wydawanego przez to przedsiębiorstwo raportu „Global Traffic Scorecard”, poświęconego korkom na ulicach metropolii z całego świata.

To największe tego typu badanie – eksperci przeanalizowali sytuację na drogach w ponad 900 miastach z 43 państw, położonych na siedmiu kontynentach. Sprawdzono natężenie ruchu w różnych porach dnia, różnych częściach miasta i na różnych typach dróg. Na tej podstawie oszacowano, ile godzin (w ciągu roku) spędzają w korkach mieszkańcy poszczególnych miast.

Dostęp do wiarygodnych danych jest pierwszym krokiem w walce z zatorami. Zastosowanie dużych zbiorów danych do stworzenia inteligentnych systemów transportu jest kluczem do rozwiązania problemów związanych z mobilnością w mieście. Dane i analizy INRIX dotyczące ruchu, parkowania i przemieszczania się ludności pomagają planistom i inżynierom podejmować decyzje oparte na danych, w celu ustalenia priorytetów wydatków. Tak aby maksymalizować korzyści i zmniejszać koszty zarówno teraz, jak i w przyszłości – zaznaczają autorzy rankingu.

Bogota najbardziej zakorkowanym miastem świata

Na poziomie globalnym na szczycie listy miast najbardziej dotkniętych zatorami komunikacyjnymi znalazła się kolumbijska Bogota. Kierowcy tracą tam w korkach 191 godzin rocznie. Na kolejnych miejscach znalazły się Rio de Janeiro (190 godzin), Meksyk (158 godzin) i Stambuł (150 godzin).

Miasta Ameryki Łacińskiej i Europy ponownie zdominowały pierwszą dziesiątkę, podkreślając szybką urbanizację w Ameryce Łacińskiej oraz nieprzystosowanie europejskich metropolii do korzystania z samochodów – tłumaczą autorzy raportu.

fot. Inrix

Wrocław na setnym miejscu

Stolica Dolnego Śląska w rankingu INRIX zajęła 100. miejsce. To najwyższy wynik spośród wszystkich sklasyfikowanych w zestawieniu polskich miast – Kraków uplasował się na 106. miejscu, Warszawa – na 107., Łódź na 109., Poznań – na 140., Gdańsk – na 181., a Katowice – na 395. Mieszkańcy Wrocławia rocznie w korkach tracą 77 godzin, o 2 godziny więcej niż rok wcześniej.

fot. INRIX

Przypomnijmy, że dwa lata temu Wrocław w tym rankingu uplasował się na 233 pozycji. Z kolei z najnowszego, opublikowanego w styczniu 2020 roku raportu firmy TomTom wynika, że tylko w 40 miastach na świecie korki są większe niż we Wrocławiu.